Australijski naučnici otkrili su neobičan kosmički objekat koji se ističe svojim neuobičajenim i doslednim ponašanjem – emitovanjem radioenergije svakih 18 minuta.
Ovo otkriće predstavlja značajan izazov za savremenu astronomiju i otvara vrata novim istraživanjima o prirodi ovog fenomena.
Prvi put, ovu misterioznu pojavu identifikovao je mladi student Curtin Univerziteta, Tajron O’Doerti, koristeći teleskop i inovativnu tehniku sopstvene konstrukcije.
Tajron je sarađivao sa renomiranom astrofizičarkom, Natašom Herli-Voker, iz Međunarodnog centra za radioastronomska istraživanja (ICRAR) u Pertu. Njihova posmatranja otkrila su nešto što do sada nije primećeno u kosmičkom istraživanju – objekat koji se ponaša na krajnje neočekivan način.
„Izvor radijacije pojavljivao se i nestajao tokom nekoliko sati naših posmatranja“, izjavila je Herli-Voker. Ovo pulsiranje, međutim, bilo je izrazito neobično, jer traje 60 sekundi svakih 18 minuta. Do sada, nijedan poznati kosmički objekat nije pokazivao ovakvo ponašanje.
Naučnici su utvrdili da je objekat udaljen oko 4000 svetlosnih godina od Zemlje, što ga čini relativno bliskim u kosmičkim okvirima.
Ono što ga čini posebnim jeste njegova neverovatna svetlost i izrazito snažno magnetsko polje. Te osobine nagoveštavaju da bi objekat mogao biti nešto potpuno novo ili izuzetno retko u kosmosu.
Astrofizičari su predložili nekoliko teorija o tome šta bi ovaj objekat mogao biti. Jedna od hipoteza je da se radi o neutronskoj zvezdi – ultra gustom ostatku srušene masivne zvezde, čije snažno gravitaciono i magnetsko polje može izazvati neobične fenomene.
Druga mogućnost je da se radi o „belom patuljku“, ostacima manje zvezde poput našeg Sunca, koja je iscrpela svoju energiju i svela se na izuzetno gusto i toplo jezgro.
Ono što ovo otkriće čini posebno intrigantnim jeste činjenica da objekti koji emituju radioenergiju obično pulsiraju u kraćim intervalima, poput milisekundi ili sekundi.
Na primer, pulsari – brzo rotirajuće neutronske zvezde – emituju radio talase u krajnje ubrzanim ritmovima. Međutim, 18-minutni interval predstavlja potpuno nov fenomen, za koji trenutno ne postoji objašnjenje.
„Za astronome, ovo je prilično jezivo, jer do sada nismo otkrili nijedan objekat u kosmosu koji bi se ovako ponašao“, dodala je Herli-Voker.
Otkriće ovog objekta može značajno doprineti našem razumevanju kosmičkih fenomena. Jedna od mogućnosti je da se radi o potpuno novom tipu magnetara, posebnoj vrsti neutronskih zvezda sa ekstremno snažnim magnetskim poljem.
Takođe, naučnici ne isključuju mogućnost da ovaj objekat otvara vrata razumevanju još neotkrivenih aspekata evolucije zvezda.
Ono što dodatno privlači pažnju jeste stabilnost emitovanja – precizno trajanje pulsacije svakih 18 minuta sugeriše da objekat ima složen i stabilan mehanizam za proizvodnju radioenergije.
Ovo, potencijalno, može dovesti do redefinisanja dosadašnjih teorija o ponašanju zvezdanih ostataka.
Iako postoje brojne hipoteze, nijedna od njih još uvek nije potvrđena. Naučnici će nastaviti da posmatraju ovaj objekat koristeći naprednu opremu i simulacije, kako bi dublje razumeli njegovu prirodu.
„Potrebna su dodatna istraživanja kako bismo sa sigurnošću mogli da tvrdimo šta tačno posmatramo“, izjavila je Herli-Voker.
Otkriće je samo podsetnik koliko je svemir još uvek neistražen i koliko nas može iznenaditi. Svaki novi kosmički fenomen proširuje granice ljudskog znanja, pružajući nam uvid u složene procese koji oblikuju naš univerzum.
Ovo otkriće postavlja mnoga pitanja, ali i uzbuđuje naučnu zajednicu, jer pruža priliku za istraživanje nečeg do sada neviđenog.
Astronomi širom sveta usmerili su svoje teleskope ka ovom objektu, nadajući se da će otkriti tajne koje krije ovaj kosmički fenomen.
Teodor Savić (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se