Naslovnica SPEKTAR Amerikanci već počeli prepakivanje za multilateralni svet

Amerikanci već počeli prepakivanje za multilateralni svet

Kosovsko pitanje treba posmatrati u kontekstu geopolitičkih promena, ništa se ne odvija slučajno — dok je Evropa postajući privezak Amerike sama sebi vezala ruke, SAD su je faktički otpisale, a azijsko-pacifički region još pre dve decenije proglasile su za region budućnosti.

Amerikanci se, kako ističu sagovornici Sputnjika, plaše neuspeha Zapada u Ukrajini i kako će to da se odrazi na ostatak Evrope.

Novinar Žarko Rakić ostavlja otvorenu mogućnost da će SAD stvarno pokušati da podignu neki novi zid ili gvozdenu zavesu i da tako samo pospeše da onaj drugi, većinski deo planete krene nekim putem saradnje, razvoja, a onda i konfrontacije sa Zapadom.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Dva prioriteta SAD

Politički konsultant Vladimir Dobrosavljević iznosi i tezu da su Amerikanci na vreme shvatili da od unilateralnog sveta i koncepta globalnog policajca nema ništa što se pokazalo i u Siriji i u Avganistanu, te da su prvi krenuli na prepakivanje sveta na nivo multipolarnosti.

[adsenseyu1]

„Sada je njihov spoljnopolitički prioritet kontrola dva najveća plovna puta na planeti: Atlantskog okeana, i jednog i drugog kraja, i Tihog okeana, i jednog drugog kraja. Pogledajte ko su im glavni saveznici u pacifičkoj zoni: Filipini, Japan, Južna Koreja, Australija. Evropa i EU su sa druge strane, pritom ne ono što oni zovu stara Evropa, nego ono što od Poljske treba da bude koncept Intermarijuma, gde se negde govorio i o našim prostorima. Oni su na vreme shvatili da moraju da zaokruže svoje zone interesa i da ne mogu više da se i finansijski i ekonomski takmiče sa narastajućim zemljama, pre svega Kinom“, obrazlaže naš sagovornik.

U tom smislu, u onome što oni smatraju svojom zonom interesa, a Evropa to jeste, pa i ovaj deo jugoistočne Evrope, cilj je da izbalansiraju uticaj a, ističe Dobrosavljević, znaju da ne mogu više da funkcionišu kao što se to radilo prethodnih 30 godina, da su im Srbi i Srbija dežurni krivci za sve. Otud moraju da budu svesni da svako zatezanje po pitanju KiM može da izazove reakciju na potpuno drugom kraju regiona, jer je to sistem spojenih sudova.

Ne može Srbija da rešava probleme Zapada na svoju štetu

[adsenseyu4]

On dodaje još jedno zapažanje — da budući da pet članica EU Amerikanci nisu uspeli da nagovore da priznaju Kosovo, ne mogu od Srbije očekivati da će na svoju štetu umesto njih rešavati njihove međusobne odnose time što će sama priznati prištinsku tzv. nezavisnost:

„Suština priče je sledeća: Zapad ovde mora da pokaže ravnomeran odnos prema svim učesnicima ako želi mirno rešavanje viševekovnih problema na ovom prostoru“.

Ako misle da na neki način naprave ravnotežu u ovom delu Evrope, ističe Rakić, ne samo da će morati da nateraju vlasti u Prištini da se formira ZSO nego će morati da ih nateraju da se ponašaju civilizovano kako bi uopšte mogli da budu građani Evrope.

„Ni toga nema. Pred njima je vrlo težak posao i težak put jer nema više bombardovanja, ima možda pretnji ali to neće dati rezultat, opet će ovaj region biti nešto što nisu rešili. Ako zaista žele, ako su dobronamerni, čak i kad bi neko u Beogradu rekao — priznajemo Kosovo, na narednim izborima doći će drugi koji to može da povuče. I šta su dobili? Ništa. Rešenje ne može da bude truli kompromis nego neki koji bi omogućio suživot“, izričit je Rakić.

Dobrosavljević dodaje da je kosovski problem jedan od onih koji traju decenijama i vekovima i da zato treba biti naoružan strpljenjem i racionalnošću, ne sme se zaletati već znati u svakom trenutku šta su vaši interesi i mogućnosti u datim okolnostima.

„Nijedna generacija nema nikakve garancije niti obaveze da mora nešto da završi. To vidimo na primeru Izraela i Palestine, Kiprana i u tom smislu važno je samo biti mudar, i ne nasedati na provokacije“, uveren je sagovornik Sputnjika.


Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Tanja Trikić (Sputnik)