Naslovnica U FOKUSU Američki senatori čestitali Đuriću „normalizaciju odnosa“

Američki senatori čestitali Đuriću „normalizaciju odnosa“

Ambasador Republike Srbije u Vašingtonu Marko Đurić sastao se u Senatu SAD sa članovima Odbora za spoljne poslove Džin Šahin, Krisom Marfijem i Krisom Van Holenom, kojima je ukazao na potrebu što hitnijeg formiranja Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji.

Ambasador Đurić ih je upoznao sa brojnim izazovima sa kojima se srpska zajednica u pokrajini kontinuirano suočava, saopštila je Ambasada Republike Srbije u Vašingtonu, a prenosi Tanjug.

U razgovoru sa senatorima, Đurić je podvukao i neophodnost izgradnje poverenja u sprovođenje svih do sada potpisanih sporazuma kao ključnog elementa u daljoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

On je, takođe, upoznao senatore sa ekonomskim kapacitetima i investicionim mogućnostima Srbije, ponovivši težnju naše zemlje da nastavi da razvija odnose sa SAD na dobrobit građana obeju zemalja.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Senatori: Čestitke Srbiji i Kosovu na postizanju privremenog sporazuma
Grupa američkih senatora čestitala je Beogradu i Prištini postizanje „privremenog sporazuma o normalizaciji odnosa“, na sastanku u Briselu 27. februara.

Zajedničko saopštenje objavili su u sredu senatori Kris Marfi, Džin Šahin, Pit Rikes, Tom Tilis, Ron Džonson i Kris van Holen, a objavljeno je na Marfijevom sajtu.

„Čestitamo vladama Srbije i Kosova na postizanju privremenog sporazuma o normalizaciji odnosa“, naveli su senatori uz ocenu da je ovo značajan momenat za Beograd i Prištinu i da bi „ovaj napredak mogao da otključa značajne mogućnosti za Kosovo i Srbiju, koje uključuju stremljenje ka članstvu u EU i povećanje ekonomske integracije na Zapadnom Balkanu i u svetu“.

„Oba lidera, međutim, sada treba da se sastanu i postignu sporazum o implementacionom aneksu, koji će ponuditi mapu puta ka normalizaciji (odnosa) između dve zemlje“, smatraju senatori.

Oni kažu da su i demokrate i republikanci u Senatu posvećeni radu s vladama u Beogradu i Prištini „dok dovršavaju implementacioni aneks, i unapređenju prioriteta koji će doneti mir, stabilnost i napredak u regionu“.

„Sporazum i implementacioni aneks imaju značajne implikacije za širi region – Zapadni Balkan – gde znamo da (predsednik Rusije Vladimir) Putin nastoji da podrije transatlantsko jedinstvo i proširi ruski uticaj“, ocenjuje grupa senatora.

[adsenseyu1]

U saopštenju se podseća da su Marfi, Šahin i Tilis posetili Prištinu i Beograd u aprilu kao deo delegacije američkog Kongresa, koja je tada posetila i BiH.

Ono što ostaje nejasno jeste šta su zapravo senatori čestitali, jer u Briselu 27. februara nije došlo ni do kakvog potpisivanja nijednog sporazuma, a posebno ne francusko-nemačkog plana.
Napominjemo da je ovakav sporazum, sa ovim tačkama, u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je posle sastanka u Briselu da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti došao u Brisel s namerom da „neki sporazum“ bude potpisan, ali da je on to odbio. Kurti je potvrdio da je bio spreman da potpiše dokument, ali da je srpska strana to odbila.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte