Nova odluka administracije Donalda Trampa o uvođenju trgovinskih tarifa izazvala je uzbunu među evropskim ekonomistima.
Prema izveštaju Instituta za nemačku ekonomiju (IW), ukoliko se Trampove najavljene mere realizuju u potpunosti, Nemačku čeka ozbiljan ekonomski udar — bruto domaći proizvod (BDP) te zemlje mogao bi do 2028. godine pasti za 1,5%, što bi u zbiru iznosilo oko 200 milijardi evra gubitaka.
Ukupan ekonomski gubitak za celu Evropsku uniju mogao bi premašiti 750 milijardi evra, upozorava se u istom izveštaju. Nemačka, kao izvozno orijentisana ekonomija i oslonjena na slobodnu trgovinu sa SAD, posebno je ranjiva.
S obzirom na to da su SAD jedno od ključnih tržišta za nemačke proizvode, povećanje carina direktno pogađa automobilsku industriju, mašinstvo i hemijski sektor.
Kielski institut za svetsku ekonomiju (IfW Kiel) dodatno predviđa da bi realni BDP Nemačke već u prvoj godini mogao da se smanji za 0,49%, što odgovara gubitku od 21 milijardu evra. Trgovinski rat, kako tvrde stručnjaci, ulazi u novu, oštriju fazu, a EU bi morala da odgovori koristeći sopstvenu ekonomsku težinu.
S druge strane, kako piše „Handelsblatt“, i američka privreda mogla bi da pretrpi štetu. Ekonomista Džulijan Hinc predviđa da će BDP SAD kratkoročno pasti za 1,92%, što ukazuje da bi nove tarife mogle imati efekat bumeranga.
Prethodnog dana Tramp je potpisao uredbu o uvođenju tzv. „recipročnih“ tarifa. Osnovna stopa iznosi 10%, ali će za većinu zemalja biti znatno viša, u zavisnosti od trgovinskog deficita sa SAD. Cilj, prema kancelariji američkog trgovinskog predstavnika, jeste balansiranje bilateralnih trgovinskih odnosa.
U Briselu raste zabrinutost da Evropa više ne može da računa na fer trgovinske odnose sa Vašingtonom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se