Naslovnica IZA OGLEDALA Zašto avioni ne lete preko Tibeta?

Zašto avioni ne lete preko Tibeta?

Postoje neka mesta na svetu iznad kojih ne lete civilni avioni. Nekad privremeno, nekad trajno. Najčešće je to zbog nestabilnosti određenog regiona, na primer rata.

Ali ponekad se vazdušni prostor zatvara ili izbegava u mirnim regionima. Jedan od takvih primera je Tibet. Smatra se prilično mirnim mestom, pa šta onda preti avionu koji leti iznad njega?

U stvari, avioni ne lete ne samo iznad Tibeta, već uopšte i nad Himalajima.

Poznato je da je Tibetanska visoravan najveća po površini i najviša na svetu. Prosečna visina joj je skoro 5000 metara, a neki vrhovi su gotovo dvostruko veći.

To je prva poteškoća: mnogi komercijalni avioni jednostavno ne lete više i preletanje Himalaja za njih može da bude vrlo opasno.

Sledeći razlog je velika verovatnoća da uđe u ozbiljne turbulencije. Svi znamo da se naša atmosfera sastoji od četiri sloja: sloj najbliži našoj planeti naziva se troposfera i završava se na nadmorskoj visini od 8 do 16 kilometara iznad površine Zemlje, u zavisnosti od regiona.

Dakle, himalajske planine se nalaze upravo u tom području, gde troposfera prelazi u stratosferu- u vazduhu je nizak sadržaj kiseonika i dešavaju se nagle promene atmosferskog pritiska, što je prepuno jakih turbulencija i smanjenje pritiska u kabini. A u blizini opasnih planinskih vrhova rizici od katastrofe samo se povećavaju.

Njegova otkrića kao da nije napisao čovek: Raspad SAD

počinje 2020. a 2025. nestaju kao sila – ŠOK PREDVIĐANJE

Zašto avioni ne lete iznad Antarktika

Možda samo zato što tamo nema lokacija koje bi mogle biti tražene? Na kraju krajeva, na južnoj hemisferi ima vrlo malo naselja.

Ali postoje male pešačke rute preko Antarktika: nude ih avio kompanije iz Argentine, Novog Zelanda, Australije. Drugi razlog je taj što je Antarktik teško dostupno mesto sa surovim klimatskim uslovima, a u slučaju hitnog sletanja biće izuzetno teško pružiti pomoć.

U svakom slučaju, polovi Zemlje mogu da onesposobe instrumente letelice, a putnici mogu da prime dozu zračenja, jer je ozonski omotač na ovim mestima izuzetno tanak.

Antarktik ima politički status kvo i nema nikakvih vojnih operacija, nuklearnih instalacija i letova aviona, rad na njemu može se obavljati samo u naučne svrhe.

Svod Dumsdej je izgrađen u ledu Antarktika, gde se sakupljaju sva semena sveta.

I naravno, ova teritorija je obavijena tajnama: Hitler je tamo tražio ulaz u podzemni svet i drevne tehnologije prošlih rasa koje su naseljavale Zemlju.

U permafrostu su pronađeni ostaci 70 miliona godina starog dinosaurusa i otkriveno je da je ova zaleđena zemlja nekada bila raj pun zelenila i sunca. A neki sugerišu da je Antarktik kraj zemlje jer je naša zemlja zapravo ravna!

Zašto avioni ne lete iznad Tihog okeana

Naravno, velika površina vode ne može da obezbedi uslove za hitno sletanje i pomoć povređenima. Većina vazdušnih ruta postavljena je bliže kopnu tako da uvek imate alternativni aerodrom u blizini. Iako postoje izuzeci: na primer, put do Havaja.

Gde avioni još ne lete?

Opasnost predstavljaju zemlje u kojima su mogući oružani sukobi i ratovi, pa vazdušni prostor iznad njih ostaje slobodan. To su Libija, Irak, Sirija, Jemen, Somalija, Etiopija itd.

Avioni ne lete iznad Meke, kuće Džordža Vašingtona, Bakingemske palate i Tadž Mahala. Verovali ili ne, avioni ne preleću ni Diznilend.

Područje 51 je tajna vojna baza u Nevadi koja se ne pojavljuje na kartama i tajni je objekat. Najnoviji avioni se razvijaju i ispituju na teritoriji baze. Avioni ne lete ni iznad nje.

Webtribune.rs