Naslovnica ŽIVOT Uzimanje brisa za PCR kovid testove osim što je skoro beskorisno može...

Uzimanje brisa za PCR kovid testove osim što je skoro beskorisno može da izazove trajne i teške povrede – FOTO

Testovi na aktivnu infekciju,  PCR i antigen-test, uzimaju se brisom iz nazofarinksa. Ako ih provodi loše obučeno osoblje, postoji rizik od povreda u posebno osetljivim oblastima.

Ako se štapić gurne prema gore, u pravcu baze lobanje, postoji opasnost od povrede koja se ne sme potceniti, upozorava se na veb-stranici (Webseite)

”Iz SAD-a nam već stižu prvi izveštaji o perforacijama baze lobanje i likvorskim fistulama nakon uzimanja briseva, jer je kost rino-baze (primedba: zadnji, unutrašnji deo nosa) mestimično tanka kao papir”.

Lekarsko udruženje je dalo uputstvo kako to pravilno učiniti. Kada se ona pročitaju i uporede sa prikazanim slikama i video snimcima, stiče se utisak da se često prave ozbiljne greške.

Ovakav postupak je pravilan, kako kaže lekarsko udruženje:

Sledeći postupak omogućava sa velikom sigurnošću korektno uzimanje brisa:

1. Pacijentu se kaže da udiše i izdiše kroz naizmenično zatvorene nozdrve.

Bris se uzima kroz nozdrvu koja je prohodnija.

2. Osoba koja uzima bris stoji sa strane, pored pacijenta kako ne bi bila izložena direktnom kašljanju ili kijanju osobe koja se testira.

3. Pacijent se uputi da drži glavu uspravno, da brada nije podignuta. Naginjanje glave unazad je kontraproduktivno i vodi pravo ka bazi lobanje.

4. Da bi se prednji otvor nozdrva izjednačio sa nosnim dnom, onaj ko testira može malo da podigne vrh nosa na gore.

5. Štapić se sada polako i pažljivo uvlači, uz orijentaciju prema dnu nosne duplje. Dno nosne duplje je paralelno sa nepcem. Za orijentaciju služi otprilike visina ušiju.

6. Štapić sa tupferom se gura dok se ne naiđe na otpor. To se očekuje otprilike posle 8-12 cm, zavisi od veličine lobanje.

7. Bez daljeg guranja se štapić sad može okretati par puta da bi se uzelo što više sekreta.

* Primedba: u međuvremenu je pokazano da PCR-test nije pogodan za dijagnostiku, ali lekari i dalje ignorišu to saznanje.

Prevod sa nemačkog za „Borbu za veru“: Danijela Bruner

Izvor: https://tkp.at/2020/12/07/aerztekammer-