Naslovnica U FOKUSU U zemljotresu uništeno ili oštećeno skoro 9.000 objekata u Hrvatskoj – Seizmolog...

U zemljotresu uništeno ili oštećeno skoro 9.000 objekata u Hrvatskoj – Seizmolog predviđa nove potrese

Prijavljena je šteta na 8.928 objekata posle zemljotresa koji je prošlog utorka pogodio Hrvatsku.

Teško su stradali Petrinja, Glina, Sisak i Lekenik, a velike materijalne štete su pretrpeli Donji Kukuruzari, Sunja, Hrvatska Kostajnica, Majur, Dvor Topusko, Gvozd i Martinska Ves, prenela je agencija HINA.

To je posle sednice koordinacije Županijskog štaba u Sisku, danas izneo župan Ivo Žinić.

Od 8.928 objekata u kojima je prijavljena šteta, procenjeno je oštećenje 2.688: 20 odsto je potpuno srušeno ili teško oštećeno, te se više ne mogu koristiti, za 24 odsto objekata biće nužna dodatna statička provera, a 54 odsto objekata se može koristiti uprkos oštećenjima.

Broj oštećenih objekata će sigurno biti i veći, jer prijave još stižu, rekao je Žinić.

U pogodjenom području veliki broj volontera pomaže obnovu manje oštećenih objekata kako bi se što pre ponovo koristili.

Od oko 2.000 firmi u županiji, 825 ima veliku štetu, kao i 700 trgovina, neupotrebljivo je šest od 13 srednjih škola, Dom za starije u Sisku se koristi, dok su korisnici petrinjskog i glinskog doma preseljeni.

Sve zdravstvene službe rade, iako neke u kontejnerima.

U organizovanom smeštaju je ukupno 751 osoba bez krova nad glavom. Za smeštaj se koristi 200 kontejnera, a zahtevi su za 500 i očekuje se i više od toga.

Organizovana je priprema 6.000 obroka na nekoliko lokacija u Petrinji, Glini i Sisku.

Bez struje je još nekoliko naselja na petrinjskom području, a trebalo bi da je dobiju za dva dana. Uskoro će pijaću vodu dobiti i deo Petrinje koji je još nema, rekao je Žinić.

Seizmolog izneo predviđanja o mogućnosti novog jakog zemljotresa u Hrvatskoj

Seizmolog Krešimir Kuk izjavio je večeras da je vrlo mala verovatnoća da bi na petrinjskom području mogao da se dogodi još jedan jak zemljotres.

To, kako kaže, važi i za zagrebačko područje.

On je za RTL rekao da zagrebački i petrinjski rasedi nisu direktno povezani u smislu da će pomeranje jednog direktno podstaći pomeranje drugog.

Objasnio je da se potresi na ovom području stalno događaju i da nema načina da se predvidi da li jedan ili nekoliko potresa koji su se dogodili na istom epicentralnom području znači početak serije i da će uslediti neki jači potres, prenosi Hina.

Kaže da je za jak potres snage 6 stepeni potrebno raščlaniti epicentralno područje Pokuplja, gde se već dogodio potres maksimalne vrednosti koja je moguća na tom području.

„Za genersanje potresa tako velike jačine potrebno je vreme i ogromna energija. Mi imamo sad puno razloga da verujemo i velika je verovatnoća da je ovo što se sad dogodilo potrošilo tu veliku većinu energije te da je vrlo mala verovatnoća da bi se na tom području mogao dogoditi još jedan tako jak potres. Isto važi i za zagrebačko područje“, zaključio je Kuk.

(Tanjug, Beta)