Naslovnica SPEKTAR Tvorac novičoka ceni Mirzajanovo izvinjenje Navaljnom: „Nema on pojma, nikad nije bio...

Tvorac novičoka ceni Mirzajanovo izvinjenje Navaljnom: „Nema on pojma, nikad nije bio sa nama u ekipi“

Leonid Rink, jedan od tvoraca bojnog otrova novičok, komentarisao je izjavu Vila Mirzajanova, koji živi u Sjedinjenim Državama, a koji se takođe naziva tvorcem ove supstance.

Kako prenose mediji, Mirzajanov se izvinio Alekseju Navaljnom i, posebno, primetio da su simptomi opozicionara veoma slični efektima novičoka.

Rink je naglasio da Mirzajanov nikada nije bio deo tima zaduženog za razvoj ove supstance.

„On nema nikakve veze sa biohemijom, nikakve. On je običan hromatograf. On nije u našem timu, bio je angažovan na kontroli otpadnih voda, onoga što se izliva iz postrojenja ili u cevi. Nema nikakve veze sa stvaranjem novičoka“.  Stoga, dodao je, Mirzajanov ne može znati simptome trovanja novičokom.

On pretpostavlja da je Mirzajanov dao izjavu ispunjavajući nečije naređenje. Istovremeno, Rink je još jednom primetio da su simptomi Navaljnijevog, i sama činjenica da je preživeo, u suprotnosti saefektima bojnog otrova novičok.

„Sto puta sam rekao, njegovi simptomi nemaju nikakve veze sa novičokom. Ne bi preživeo da je to u pitanju“, zaključio je stručnjak.

Alekseju Navaljnom pozlilo je 20. avgusta u avionu koji je leteo iz Tomska za Moskvu. Avion je hitno sleteo u Omsk, a politički aktivista je prebačen u bolnicu. Lekari su mu dijagnostikovali metaboličke poremećaje, što je izazvalo nagli pad nivoa šećera u krvi. Šta je prouzrokovalo takvo stanje još nije jasno, ali u krvi i urinu Alekseja nisu pronađeni otrovi.

Kasnije je Navaljni odveden u berlinsku kliniku Charite. Tri nedelje je bio u komi, ali su, 7. septembra, nemački lekari saopštili da je bolje. 

Nemačke vlasti tvrde da je Navaljni navodno otrovan supstancom iz grupe hemijskih bojnih otrova novičok.

Prema izjavama nemačke vlade, ovo je utvrdila laboratorija Bundesvera, a kasnije su to potvrdile laboratorije Švedske i Francuske. Istraživanje na zahtev Berlina sprovodi i Organizacija za zabranu hemijskog oružja.

Moskva je poslala zahtev za detaljnije informacije o rezultatima analiza iz berlinske laboratorije, ali nije bilo odgovora. Ipak, tužilaštvo i policija započeli su provere na dan kada je Navaljni bio hospitalizovan.

Istovremeno, poznato je da je nemačka obaveštajna služba BND imala pristup novičoku od devedesetih godina prošlog veka.

Supstancu je takođe proučavalo oko 20 zapadnih država, dok je Rusija zaustavila razvoj u oblasti hemijskog oružja 1992. godine, a 2017. uništila celokupnu raspoloživu zalihu takvih supstanci, što je potvrdio OPCV.

Webtribune.rs