Ruski predsednik Vladimir Putin će najverovatnije odobriti novi zakon po kom svi političari u Rusiji moraju da prođu kroz poligraf testove koji će utvrditi ko je korumpiran a ko ne.
Ruska javna komora je predložila postupak po kom će svi građanski službenici i političari morati da prođu kroz test detektora laži kako bi se izbacili svi oni koji su povezani sa nekim šemama korupcije.
„Predlažemo da se ovi testovi sprovedu na svim kandidatima u službi građana pre nego što se oni zvanično zaposle, ali i na svim javnim ličnostima“, rekao je zamenik šefa komisije javne komore za kontrolu i stručnost, Dmitrij Galočkin.
Međutim, trenutno testiranje na poligrafu je isključivo dobrovoljno, delom zbog toga što ruski zakon ne sadrži nikakve regulacije vezane za tu proceduru. Da bi se to ispravilo, javna komora namerava da pripremi neku pravnu osnovu za testiranje na poligrafu i slučajeve u kojima se ono može koristiti. Nakon što se ovi nacrti pripreme, aktivisti nameravaju da sprovedu univerzalne i sistematske provere.
Galočkin je rekao da će predlog biti prosleđen predsedničkoj administraciji do septembra, a dokument će sadržati listu pitanja koja će moći da se koriste na testiranju. Navodi se da će se na listi nalaziti samo pitanja koja se tiču profesionalnih aktivnosti.
Još jedan važan deo plana jeste da stručnjaci ne znaju koga testiraju unapred kako bi se sprečila korupcija na samom testiranju.
Šef Nacionalnog kolegijuma za poligraf, Julija Drobijaska, rekla je novinarima da je efektivnost poligrafa i detektora laži dokazano u brojnim eksperimentima i da se ti uređaji koriste u privatnim bezbednosnim organizacijama.
Testiranje na poligrafu je naveliko korišćeno u Rusiji tokom reformi policije koje su se održavale 2011. i 2012. godine. Tada je ministarstvo unutrašnjih poslova navelo da svi koji žele da se priključe policiji moraju da se testiraju na detektoru laži po pitanju korišćenja ilegalnih droga i alkohola. Testovi su sprovedeni uz pisani pristanak kandidata i predani su zajedno sa ostalim dokumentima za prihvatanje u policijsku službu.
Rezultate testova je razmotrila psihološka komisija koja je odobravala kandidate. Kako bi se sprečile tehničke greške, odbijeni kandidati su imali pravo žalbe na odluku komisije.
Webtribune.rs