Sofrito, začin napravljen od crnog i belog luka, osnovni je začin u portorikanskim kuhinjama.
Pojedini recepti mogu sadržati i druge zdrave biljke i začine, ali njegovi najosnovniji sastojci ostaju isti. Može se konzumirati kao sos, ili koristiti kao osnova za jela od pirinča.
[adsenseyu1]
Ipak, nedavna istraživanja pokazuju da ovaj kultni začin sadrži mnogo više – otkriveno je da je sofrito povezan sa smanjenim rizikom od raka dojke.
SEĆANJE JOVE KAPIČIĆA: Hteli smo da bombardujemo Ostrog, ali se onda dogodilo nešto jezivohttps://t.co/767JvYV6s2
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) September 16, 2020
Konkretno, žene koje su konzumirale sofrito više od jednom dnevno imale su neverovatnih 67 odsto smanjen rizik od raka dojke u poređenju sa ženama koje ga nikada nisu jele.
Autori studije smatraju da anti-karcinom sofrito-a potiče od kombinacije snažnih organskih jedinjenja u belom i crnom luku.
[adsenseyu4]
Prethodne studije o unosu crnog i belog luka do sada su provlačile vezu između konzumacije ova dva sastojka i rizika od određenih karcinoma, uključujući pluća, prostatu i stomak. Ali malo se zna o potencijalnim efektima njihove konzumacije na rizik od raka dojke.
U tom cilju, istraživači su pratili kohortu od 314 portorikanskih žena sa potvrđenim slučajevima raka dojke i 346 kontrolnih subjekata od 2008. do 2014. Učesnici su tokom procene beležili unos hrane koristeći upitnike.
Portorikinje su bile jedinstvena kohorta za ispitivanje, budući da su jele više crnog i belog luka, s obzirom da je luk sastavni deo njihove tradicionalne kuhinje u poređenju sa Amerikankama ili Evropljankama.
Portoriko takođe ima niže stope raka dojke u poređenju sa Sjedinjenim Državama, što ga čini idealnom populacijom za ispitivanje u vezi sa rizikom od raka dojke.
Njihova otkrića pokazala su da je kombinovani unos crnog i belog luka, kao i sofrita, povezan sa smanjenim rizikom od raka dojke.
Ova otkrića takođe potvrđuju da su kombinacije antikancerogenih jedinjenja u crnom i belom luku takođe snažne protiv raka dojke.
Moćna hrana protiv raka
Brojne studije o crnom, belom luku i drugoj hrani svrstanoj u rod biljaka Allium potvrđuju njihova svojstva u borbi protiv raka.
Na primer, kineski istraživači su 2017. godine ispitali postojeće studije o ulozi belog, crnog luka i drugih aliiuma u zaštiti od hroničnih bolesti poput raka.
Grupa je otkrila da funkcionalne komponente alliuma, uključujući organosumporna jedinjenja, karotenoide i tokoferole, između ostalog, mogu da se koriste za smanjenje rizika od hroničnih bolesti.
Čini se da su organosumporna jedinjenja među najmoćnijim komponentama alliuma u borbi protiv raka.
Webtribune.rs