Naslovnica IZA OGLEDALA Kina počinje ono što niko ne sme: Sletanje na mračnu stranu Meseca...

Kina počinje ono što niko ne sme: Sletanje na mračnu stranu Meseca koju nikada niko nije posetio

kina satelit4

[adsenseyu3]

Kina priprema planove za lansiranje sonde na mračnu stranu Meseca, navodi glavni inženjer Lunarnog istraživačkog programa Kine (CLEP). Takva misija nije nikad ranije izvedena.

Glavni inženjer, Vu Vejren, nedavno je na kineskoj centralnoj televiziji CCTV rekao da će sonda Chang’e-4 tehnički biti veoma ambiciozna:

„Trenutno raspravljamo o mestu za sletanje sonde Chang’e-4. Verovatno ćemo odabrati mesto koje je nezgodno za sletanje i koje je tehnički izazovno. Druge države su odabrale bližu stranu Meseca. Naš sledeći potez će verovatno biti sletanje letelice na mračnu stranu Meseca“.

Vu je dodao da je u toku detaljno proučavanje izvodljivosti ovakve misije. Kinezi su ranije na Mesec poslali Chang’e-3 i Yutu rover, koji su prilično doprineli razumevanju Meseca, a koji još uvek cirkulišu na površini Meseca.

[adsenseyu1]

Vuova izjava je u skladu sa izjavom Jea Pejdžana, dizajnera i komandanta državnog lunarnog programa, koji je u martu natuknuo da Chang’e-4 neće pokušavati da uradi isto što i Chang’e-3, već da će cilj biti nešto izazovnije.

Pored toga što bi Kina dobila prestižno prvo mesto u istraživanju svemira, uspešno sletanje na mračnu stranu Meseca bi takođe demonstriralo neverovatne tehničke veštine. Takođe, takav podvig bi imao nepojmljivu naučnu vrednost.

Veliki deo mračne strane Meseca prekriva krater Ajtken, koji predstavlja jedan od najvećih takvih kratera u solarnom sistemu. Na ovom mestu je mesečev omotač prilično oštećen od udarca, te bi naučnici mogli da dođu do jedinstvenih informacija o unutrašnjosti Meseca, o tome od čega je sačinjen i kako je nastao.

[adsenseyu4]

NASA je nekoliko puta navela da je ovaj krater odlično mesto za istraživanje, a nedavno je i objavila snimak mračne strane Meseca, objavljujući slike sa Lunarnog orbitera za izviđanje.

Iako će sletanje na mračnu stranu biti izazovno, kineski lunarni program ima velike šanse da uspe u tome.

Lansiranje sonde Chang’e-4 se očekuje oko 2020. godine i moguće je da će Kina u program uključiti i međunarodne partnere.

Kina će ući u poslednje poglavlje svoje misije 2017. godine, kada bude lansirala Chang’e-5 s ciljem dobijanja uzoraka sa Meseca koji će se vratiti na Zemlju.

Iako će Chang’e-4 biti lansiran kasnije, on će biti rezervna proba za Chang’e-5 kao što je za njega bio Chang’e-3.

Chang’e-5 će biti lansiran iz najnovijeg centra za lansiranje u južnoj ostrvskoj provinciji Hajnan.

Istraživačke ambicije kineskog svemirskog programa se ne završavaju ovde. Kina 2020. godine planira misiju lansiranja na Mars, koja će uključivati orbiter i modul za sletanje. Uzimanje uzorka sa Marsa se planira za 2030. godinu.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]