Naslovnica SPEKTAR IRINEJ: Prvo da se na KiM bezbedno vrati 250.000 proteranih pa onda...

IRINEJ: Prvo da se na KiM bezbedno vrati 250.000 proteranih pa onda pregovarati

Patrijarh Irinej izjavio je da su Srbi kao narod navikli da budu između Istoka i Zapada, te da je istorija pokazala da su često bili poligon sukoba, zbog čega su platili visoku cenu.

– Imam utisak da smo danas spremni da budemo čvrst i stabilan most između Istoka i Zapada. I jednoj i drugoj strani verovatno će biti potrebno vreme dok se ne uvere da možemo svima biti pouzdan partner i prijatelj. Pritom, ostaćemo dosledni svojim korenima i tradiciji – rekao je patrijarh Irinej.

Govoreći o Kosovu i Metohiji, patrijarh je naglasio da u rešavanju ovog pitanja prvi uslov treba da bude bezbedan povratak oko 250.000 Srba, proteranih od 1999. do 2004. godine.

– Međunarodna zajednica treba da pomogne, najpre, po tom pitanju, pa tek onda da organizuje razgovore o drugim temama – rekao je patrijarh Irinej za Večernje novosti.

Odgovarajući na pitanje da li je sporazum iz Vašingtona dobar put da Srbi i Albanci postignu kompromis, patrijarh Irinej je naveo da je srpski narod u mnogim prilikama posvedočio prijateljski odnos prema SAD.

– Pogledajte koliko je tamo Srba koji su svojim znanjem i radom doprineli razvoju Amerike, a to čine i danas. Još se pitam čime smo zaslužili da nas bombarduju 1999. godine. Oni su velika politička, ekonomska i vojna sila koja je do sada bila isključivo na strani Albanaca, uprkos našim molbama da treba objektivno sagledati krizu na Kosovu i Metohiji – istakao je patrijarh Irinej.

Patrijarh smatra da treba prepustiti Srbima i Albancima da se sami o svemu dogovore bez nametanja rešenja u korist samo jednog naroda.

– U tom pogledu, SAD mogu odigrati veliku i istorijsku ulogu – poručio je patrijarh srpski.

Govoreći o tome kako vidi budućnost vernika i srpskog naroda u Crnoj Gori u svetlu poslednjih promjena, patrijarh Irinej je rekao da je bilo pitanje koliko dugo će Evropa imati strpljenja da toleriše političara koji se izjašnjava kao ateista, a otvoreno govori o stvaranju takozvane crnogorske pravoslavne crkve u režiji jedne političke partije u sekularnoj državi.

– Vrhunac tog sumanutog plana je nakaradni Zakon o slobodi veroispovesti, kojim su hteli da legalizuju otimanje svetinja u eparhijama Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Zadivljen sam narodom koji je molitvenim litijama i demokratskim putem uspeo da sačuva svoju veru i pradedovske svetinje – naglasio je patrijarh Irinej.