Naslovnica SPEKTAR EU primenila model „Tomislava Nikolića“ na Bajdena – Smenili Trampa pre...

EU primenila model „Tomislava Nikolića“ na Bajdena – Smenili Trampa pre Amerike

Brzina, ishitrenost i preterana euforija kojom su Evropska unija i njene najuglednije članice pozdravile najavljenu pobedu Džoa Bajdena na američkim predsedničkim izborima mogu se smatrati nekom vrstom mešanja u izborni proces i unutrašnje stvari SAD, kaže za Sputnjik politički analitičar Đorđe Vukadinović.

Prema njegovim rečima, zvaničnici EU i lideri najmoćnijih zemalja Unije značajno su odstupili od dobre diplomatske prakse ne samo pozivanjem Džoa Bajdena na samit u svojstvu predsednika SAD, već i mnogo ranije, kad su tek objavljene prelimirane prognoze rezultata.

Lideri EU organizovaće samit posvećen obnavljanju transatlantskih odnosa u svetlu održanih predsedničkih izbora u SAD, najavili su zvaničnici u Briselu i dodali da će na video-konferenciju pozovti Džozefa Bajdena u svojstvu predsednika SAD.

Evropska unija – Trampov protivnik, Bajdenov satelit
Predsedničke izbore pratile su brojne „neuobičajene okolnosti“ a jedan od presedana su i evropske ishitrene čestitke Bajdenu iako zvanični rezultati nisu objavljeni, kaže Vukadinović i dodaje da se čini kao da su čelnici EU „jedva dočekali da Trampu vide leđa“.

Mada su Bajdena kao predsednika SAD čestitkama do danas priznali i Kina i brojne druge države, EU i njene najmoćnije članice su bile najrevnosnije u tim čestitkama, ističe Vukadinović. Za razliku od njih, Rusija čeka objavljivanje zvaničnih rezultata a i reakcije Kine bile su suzdržanije, „iako su Kinezi imali razlog da slave Trampov poraz“.

„Najveće zemlje sveta su tu pokazale jednu normalnu i ipak razumljivu diplomatsku uzdržanost, dok su EU i njene vodeće članice reagovali, maltene, u stilu ili najostrašćenijih protivnika Trampa ili najvernijih satelita Bajdena“, kaže Vukadinović.

Poželjno mešanje EU, nepoželjno rusko

Sagovornik Sputnjika ističe da se američki predsednički sistem do sada samorazumevao kao svet za sebe na koji niko i ništa ne može uticati i da Amerikanci predsednika SAD tretiraju kao predsednika sveta, tako da je za njih do prošlih izbora bilo nepojmljivo bilo kakvo spoljno mešanje.

Pre četiri godine je vašingtonski establišment, šokiran pobedom Trampa na izborima, morao negde da traži krivca i onda su reciklirane teze o ruskoj krivici koje su se provlačile tokom čitavog Trampovog (prvog) mandata, iako su optužbe pale u vodu, podseća Vukadinović.

„Sad niko ne pominje Moskvu, ali reakcije EU nadilaze praksu, manire i dobre diplomatske običaje tako da se to može nazvati svojevrsnim mešanjem u izborni proces. Na stranu to koja vam je strana bliža, trebalo bi sačekati i zvaničnu potvrdu rezultata izbora, pogotovo kad imate situaciju da druga strana ne priznaje i osporava rezultate izbora“, smatra naš sagovornik.

Reakcija EU uklapa se u plan „vašingtonske močvare“

Vukadinović kaže da ne može da komentariše teze da je ponašanje EU zvaničnika deo plana „duboke države“ odnosno „vašingtonske močvare“ da instalira Bajdena za predsednika, jer sve i da postoji takav plan, nemoguće ga je dokazati.

Međutim, izvesno je da je nekakve kordinacije svakako bilo u medijskim reakcijama u SAD, ne samo na način kako je proglašena navodna Bajdenova pobeda, nego je još upečatljivija bila „spontana“ reakcija na Trampov prvi govor koji je bio cenzurisan od strane vodećih medija i to sinhronizovano, smatra sagovornik Sputnjika.

„Reakcije vodećih evropskih država, takođe se uklapaju u taj scenario, ali ja ne mogu da tvrdim da je nekog scenarija bilo“, zaključio je Vukadinović.

(Sputnik)