Naslovnica SPEKTAR Zapanjujući novi materijal menja boju i šare poput kameleona

Zapanjujući novi materijal menja boju i šare poput kameleona

kameleon3

Novi materijal koji su kreirali japanski istraživači može da menja svoju boju kao kameleon. Ovaj kompozit ispirisan biologijom bi se mogao koristiti u sledećoj generaciji tehnologije TV ekrana, kao i u vojnoj industriji.

Kameleoni su samo jedno od mnogih stvorenja koja mogu da promene svoju boju u odgovoru na stimulaciju životne sredine. Druga stvorenja uključuju žabe i hobodnice.

Istraživači su proučavali anatomiju, ćelije i molekule iza sposobnosti ovih životinja da promene svoju boju. Oni se nadaju da će pronaći načine da ove sposobnosti prilagode ljudskoj tehnologiji, kao što su ekrani, koji treba da budu sposobni da menjaju boje.

[adsenseyu1]

Istraživački tim sa Nagoja univerziteta je osmislio novi materijal na koji su primenili svoje nalaze o sposobnostima menjanja boje određenih žaba. Kristali i farbe mogu menjati svoje boje i šare na osnovu boje pozadine materijala i prisustva vidljivog ili ultraljubičastog svetla.

Novi materijal je gotovo složen kao koža žaba koje menjaju boju

Istraživači su smislili materijal koji menja boju nakon proučavanja nekoliko vrsta žaba. Kože ovih vodozemaca se sastoje od više slojeva različitih ćelija. Svaki sloj i njegove sastavne ćelije imaju različita svojstva. Kada rade zajedno, ovi organski delovi mogu izvesti impresivne promene u boji.

[adsenseyu5]

Novi kompozitni materijal replicira tu prirodnu sposobnost menjanja boje. To uključuje dobru mešavinu kristala i farbi koji reaguju na različite stimulanse.

Svaka farba ima svoju inherentnu pigmentaciju. Neke od njih menjaju svoju boju kada ih pogodi svetlost. Kombinovanjem različitih farbi zajedno, izgled materijala se može izmeniti shodno zahtevima korisnika.

Pored farbi, materijal takođe sadrži sferične kristale koji menjaju boju kroz različita sredstva. Dok se farbe oslanjaju na proces pigmentacije, kristali koriste mikroskopske strukture za manipulaciju svetlom.

[adsenseyu1]

Poslednji, ali ne najmanje važni, su crni pigment i boja pozadine materijala. Kombinacija ovoga, kristala i farbi može promeniti boje drugih delova sistema prikaza.

Kompozitni materijal koji menja boju bi mogao promeniti tehnologiju ekrana

Istraživač Jukikazu Takeoka je objasnio kako je Nagoja tim ispitao efekte različitih delova kompozitnog materijala. Oni su eksperimentisali sa menjanjem veličine kristala, menjajući boju pozadine i korišćenjem dve različite vrste svetla: vidljivog i ultraljubičastog.

Takeoka, koji je radio kao autor saradnik studije, izvestio je da su promene dovele do prikaza različitih boja na materijalu. On je napomenuo da je njihov materijal mogao da replicira sposobnost kameleona i drugih životinja da menjaju boje, naročito način na koji reaguju na stimulanse iz okoline poput svetlosti i stresa.

[adsenseyu6]

“Ovo je uzbudljiva faza u ovoj oblasti studije, jer smo sve više u mogućnosti da veštačkim uređajima prilagodimo mehanizme koji menjaju boju, koje neke životinje koriste,“ rekao je istraživač Miki Sakaj, vodeći autor studije.

Životinje su sposobne da zauzmu biljantne nijanse kako bi se stopile sa svojim okruženjem ili se više istaknu. Sakaj, Takeoka i ostatak Nagoja istraživačkog tima veruju da bi njihov kompozitni materijal mogao da parira ili čak i premači ove prirodne prikaze.

Ako se usavrši, materijal koji menja boju bi se mogao upotrebiti na ekranima mobilnih uređaja ili većih uređaja. Istraživači su objavili svoje rezultate u naučnom časopisu Small.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]