Naslovnica ŽIVOT Vitamin na koji niko ne obraća pažnju a odlučujući je faktor za...

Vitamin na koji niko ne obraća pažnju a odlučujući je faktor za osteoporozu, srčane bolesti i dijabetes

[adsenseyu3]

salata2

[adsenseyu2]

Danas svi, pa čak i konvencionalni lekari, cene i hvale vitamin D, ali malo njih pridaje značaj vitaminu K2, koji je jednako toliko važan.

Dr Denis Gudmen, koji je rođen u Južnoj Africi i koji je završio Univerzitet u Kejptaunu, poseduje nekoliko sertifikata iz kardiologije i holističke medicine.

On je nakon stažiranja u bolnici Grut Šur, gde je dr Kristijan Barnard izvršio prvu transplantaciju srca, došao u SAD, gde je postao saradnik na Bejlor koledžu medicine u Hjustonu, na kom je dr Majkl DiBejki izveo prvu operaciju bajpasa.

„Imao sam sreće da sam se našao u instituciji u kojoj su radili tako stručni kardiolozi“, rekao je on.

[adsenseyu4]

Dr Gudmen je napisao knjigu „Vitamin K2: Nutrijent važan za zdravlje srca i kostiju“ i u njoj je objasnio zašto je vitamin K2 jednako važan kao i vitamin D.

On je kao kardiolog i podržavalac holističke medicine počeo da se interesuje za vitamin K2 i njegove dve ključne funkcije: kardiovaskularno zdravlje i oporavak kostiju. Vitamin K2 ima i druge funkcije, ali uklanjanjem kalcijuma iz krvnih sudova vitamin K2 sprečava nastanak ateroskleroze.

Šta treba znati o vitaminu K2?

Vitamini K1 i K2 su iz iste grupe vitamina, ali imaju veoma različitu funkciju. Vitamin K1, koji se nalazi u zelenom listastom povrću, je liposolubilni vitamin vezan za stvaranje faktora koagulacije koji su ključni za zaustavljanje krvarenja.

Vitamin K2 je drugačiji i deluje zajedno sa dva enzima: matriks Gla-proteinom (MGP) i osteokalcinom. „Gla“ je skraćeno za glutaminsku kiselinu. Ona ulazi u ćelije u zid arterija, gde se veže za kalcijum i uklanja ga iz krvnih sudova.

Kada se kalcijum ukloni iz krvnih sudova, preuzima ga osteokalcin koji ga stavlja u kosti. Vitamin K2 aktivira ova dva enzima. Bez njega, ovaj transfer iz arterija u kosti ne bi bio moguć.

[adsenseyu1]

Postoji povezanost između osteoporoze i srčanih bolesti, a dr Gudmen smatra da u stvari svim tim pacijentima samo fali vitamin K2.

Pored toga što ljudi ne unose dovoljno vitamina K2, određeni lekovi smanjuju količinu vitamina K2 u organizmu, kao npr. statini (lekovi za snižavanje holesterola). „Svako ko pije statine trebalo bi da uzima više vitamina K2“, navodi dr Gudmen. Zapravo, smatra se da statini imaju i razne druge neželjene efekte, ali to je neka druga priča.

cfdsk34hd

Kako da dođemo do vitamina K2?

Vitamin K2 proizvode određene bakterije, što znači da primarni izvor vitamina K2 predstavlja fermentisana hrana. Fermentisano povrće je naročito dobar izvor ovog vitamina.

Naravno, ne proizvodi svaka bakterija ovaj vitamin, pa ga ne sadrže sve fermentisane namirnice. Na primer, mnogi jogurti uopšte ne sadrže vitamin K2. Određeni tipovi sira poput gaude, brija i edamera imaju puno vitamina K2, dok drugi nemaju nimalo.

Opet, mnogi smatraju da unošenje mlečnih proizvoda nije preporučljivo jer loše utiču na kosti.

[adsenseyu5]

Kako možemo zaključiti da li nam fali vitamin K2?

Zapravo, ne postoji lak način jer vitamin K2 ne može direktno da se izmeri, već samo indirektno preko nekarboksilovanog osteokalcina. Međutim, ovaj test još uvek nije komercijalno dostupan. Dr Gudmen krivi ovaj problem za to što ne može ljudima da dokaže da im fali vitamina K2.

U suštini, bez testiranja i po opštem pravilu, ako bolujete od nekog od navedenih zdravstvenih stanja, verovatno vam fali vitamin K2:

Takođe, ukoliko ne jedete navedenu hranu u dovoljnim količinama, vrlo je verovatno da vam fali vitamin K2:

  • Fermentisana hrana – nato, fermentisano povrce
  • Sirevi poput brija i gaude
  • Mlečni proizvodi (puter, mleko)

vitamini lekovi kapsule antibiotici

Drugačiji oblici vitamina K2

Pored toga što je vitamin K2 poseban vitamin, on se javlja i u više oblika. Dva glavna su menakinon-4 (MK-4) i menakinon-7 (MK-7). MK-4 ima veoma kratak biološki poluživot (oko jedan sat), zbog čega nije pogodan kao dijetetski suplement. MK-7 ostaje u telu mnogo duže, otprilike oko tri dana, zbog čega je pogodniji za nadoknadu vitamina.

Što se tiče kliničke doze, preporučuje se 45 mikrograma na dan, mada dr Gudmen smatra da treba uzimati bar 180 mikrograma na dan i to u obliku MK-7.

U suštini, vitamin K2 je netoksičan tako da ne treba da brinete da li ćete se predozirati. Međutim, njegovim uzimanjem se nećete osećati bolje, te se javlja problem poverenja u njegov efekat. Ipak, iako ne osećate ništa, vitamin K2 i te kako radi svašta. Takođe, uvek ga uzimajte sa nečim masnim pošto se rastvara samo u mastima.

Dr Gudmen preporučuje uzimanje kalcijuma, magnezijuma i vitamina D i K2 u kombinaciji, jer oni zajedno imaju sinergistički efekat.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]