Naslovnica SPEKTAR Ukrajinski stručnjaci napravili zid dronova za nadgledanje ruske granice i vojske –...

Ukrajinski stručnjaci napravili zid dronova za nadgledanje ruske granice i vojske – VIDEO

dron2

Kompanija za istraživanje i proizvodnju Matrix UAV sa sedištem u Kijevu je razvila modernu porodicu višenamenskih bespilotnih letelica sposobnih za izviđanje i nadgledanje puteva, granica, šuma i vodenih tokova, otkrivanje ciljeva na bojnom polju, saobraćaju, državnim granicama.

Prema rečima predstavnika kompanije, njihova nova porodica višenamenskih letelica je dizajnirana da pomogne u spašavanju života vojske i obezbedi zaštitu uz utvrđivanje ukrajinske granice sa Rusijom.

[adsenseyu1]

Matrix UAV ima bogato iskustvo u upotrebljavanju bespilotnih letelica u neprijateljskim i opasnim uslovima na bojnom polju, suočavanju sa vatrom protivavionske artiljerije i upotrebi elektronskog ratovanja. Vešti dizajneri ove kompanije su ovo iskustvo ugradili u nove sofisticirane avione koji su toliko potrebni za vođenje savremenog rata.

dron

Posebno je interesantna modularna višenamenska multirotorna platforma zvana Čimera. Čimera dron uključuje verziju sa dve baze: Čimera-T je višenamenska multirotorna platforma sa privezanom pogonskom jedinicom; Čimera-H je višenamenska multirotorna platforma koju pokreće hibridna jedinica motora sa unutrašnjim sagorevanjem, i u stanju je da ostane u vazduhu i do četiri sata (u zavisnosti od težine korisnog tereta).

Čimera-T višenamenska multirotorna platforma je dizajnirana da istraži neprijateljske akcije na bojnom polju, otkrije ciljeve, istraži šume, polja, saobraćaj, državne granice, i da osigura bezbednost tokom masovnih događaja.

[adsenseyu5]

Istraživanja se mogu izvoditi i optički (pomoću uređaja za dnevni i noćni vid) i uz pomoć radara (radarska stanica ili drugi detektori).

Pored toga, platforma se može koristiti kao stanica za retransmisiju za kopnene snage i za održavanje kontakta sa drugim bespilotnim letelicama putem sigurnog komunikacionog kanala.

Čimera-T višenamenska platforma je u stanju ne samo da postigne i održi željenu visinu, već i da prati vozilo u kom je instalirana osnovna kontrolna stanica, pri brzini od 15 km/h.

https://youtu.be/On-qIDxhRb0

Čimera-H je dizajnirana za izviđanje i praćenje puteva, granica, šuma i vodenih tokova; a takođe se može koristiti i za operacije fotografisanja iz vazduha, kreiranje NDVI mapa, i pružanje preciznih podataka o zemljištu poljoprivrednicima. Čimera-H multirotorna platforma može da isporuči različite terete: medicinske, vojne ili komercijalne. U zavisnosti od zadatog zadatka, dron može biti opremljen uređajima za dnevni ili noćni vid, laserskim reflektorima, retransmisijskom stanicom, detektorom, detektorom prepreka, uređajem za izbacivanje tovara,itd.

Ovaj tip drona je najlakši u operativnoj kontroli. UAV KATANA sprovodi ideologiju “nacrtaj i lansiraj.“ Da bi koristili ovaj dron, prvo morate da priključite akumulator, a zatim da nacrtate putanju leta na ekranu vaše stanice na zemlji, to može biti laptop, tablet ili smart telefon. Softver je prijateljski usaglašen i razvijen je na način da eliminiše greške.

https://youtu.be/8N_rnmyH1A8

Zatim, uključite dron i podignete ga u vazduh. Šta bi moglo biti jednostavnije od ovoga. Operativna kontrola, poput penjanja na traženu visinu, ukrcavanje leta i sletanje u bazu, UAV KATANA će izvršiti automatski. Jednostavnost upotrebe je glavna prednost ove vrste dronova. Za lansiranje UAV KATANA bez ikakvog iskustva u korišćenju će biti potrebno nekoliko sati da se nauči kako se to radi, uprkos činjenici da je sama jedinica funkcionalno kompleksan i lako proširiv sistem. UAV KATANA je dizajnirana za rad u potpuno automatskim, poluautomatskim i manuelnim režimima.

[adsenseyu6]

Izdržljivost ove letelice joj omogućava da leti po dnevnom svetlu i tokom noći u nepovoljnim vremenskim uslovima sa brzinom vetra i do 14 metara u sekundi. Nije važno kakvi su vremenski uslovi, UAV KATANA će uvek pronaći svoj put nazad do baze. Dron ima modularni dizajn koji olakšava popravke i pojednostavljuje nadogradnje. UAV je opremljen izmenjivim optičkim modulima, a takođe bi mogao nositi i druga korisna opterećenja kao što je radiofrekventni modul. Kao što je pomenuto ranije, UAV KATANA je modularno dizajniran i može biti opremljen dodatnom izmenjivom opremom koja je pogodna za zahteve kupaca.

UAV OKO – multirotorna bespilotna letelica opremljena električnim motorima koji se napajaju iz izvora sa zemlje putem specijalno dizajniranog kabla.

https://youtu.be/4sxkcMET1Qs

OKO je lebdeća kula za nadzor. Uređaj se može podići na visinu od nekoliko desetina metara, i ostati na pedodređenoj visini tokom neodređeno dugo vremena. Bespilotna letelica OKO je dizajnirana za posmatranje neprijatelja na bojnom polju i postaje deo sistema modernog ratovanja. Implementacija različitih senzora i emitera korišćenih za ciljanje neprijateljskih izvora na zemlji, za praćenje civilnih i vojnih instalacija, nadgledanje određenih delova kopnene i vodene granice, učinili su ovaj nadzorni dron nepobedivim. Upotreba ove nadzorne kule je neograničena – od inspekcija, praćenja, bezbednosti do vazdušnih fotografija i poljoprivrednog premeravanja.

Vazdušni nadzor se može postići različitim vrstama sistema: optičkim sistemom, sistemom radio frekvencije, sistemom radio emitovanja, kao i skupom različitih senzora. Nazdor takođe zavisi od nosivosti i od zadataka koje treba obaviti. UAV OKO žičani dron ne samo da se može podići na određenu visinu i zadržati se na toj poziciji, već bi mogao pratiti kopnenu jedininicu.

UAV COMANDOR – teška multirotorna bespilotna letelica je dizajnirana sa kombinovanim pogonskim sistemom. Za razliku od tradicionalnih multirotornih dronova, ona ima dug period leta, leti na velikim razdaljinama, i može preneti desetine kilograma korisnog tereta.

Misije UAV COMANDOR-a bi mogle biti vrlo drugačije i varirati od obrađivanja polja ueva u poljoprivredi do dostave raznih tereta na velikim udaljenostima. Od patroliranja divljinom do praćenja gradskih saobraćajnica ili kopnenih/vodenih granica. UAV COMANDOR takođe ima mogućnost da se koristi kao leteći vatrogasac – za gašenje visokih požara, za borbu protiv divljih požara u poljima, za suzbijanje eksplozivnih i radioaktivnih predmeta.

Ova leteća platforma može nositi i razmenjivati raznu opremu za nadzor – video kamere sa teleskopima, radarima, laserskim skenerima, itd. UAV COMANDOR se može primeniti u vojne svrhe kao leteće oružje, naoružano sa raznim modelima – protivtenkovskim raketama, bombama, itd. Može se korisiti za isporuku municije, prve pomoći, snabdevanje vodom i hranom, kao i dugoročno za evakuaciju ranjenih vojnika sa bojnog polja.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]