Naslovnica SPEKTAR Turska proizvela moćno oružje – elektromagnetni top imaju još samo 4 zemlje...

Turska proizvela moćno oružje – elektromagnetni top imaju još samo 4 zemlje – VIDEO

 turska elektromagnetni top

Novi tok, koji je razvila kompanija Yeteknoloji AŞ, koristi elektromagnetnu energiju umesto baruta, kako bi ispaljivao projektile kalibra 35 mm i sposoban je da pogodi metu na udaljenosti od 50 kilometara.

Turska je nakon Rusije, Sjedinjenih Država, Kine i Indije, peta zemlja na svetu koja ima ovu vrstu oružja.

Napravljen je na temelju tehnologije “railgun”, koju su američki stručnjaci testirali 2014. Namera američkih stručnjaka bila je da zamene brodske topove kalibra 127 mm s topovima “railgun” tehnologije. Za razliku od “railguna” koji se nije pokazao dobrim, američka mornarica je navela kako će na brodovima koristiti municiju HVP  (Hyper Velocity Projectile), koja ima domet od oko 50 kilometara) i brzinu od “samo” tri maha, ali je to i dalje daleko iznad dometa i efikasnosti 127-milimetarskog topa.

[adsenseyu1]

Ali, ni Pentagon nije odustao od railgun topova, odnosno elektromagnetne tehnologije izbacivanja metalnih nemagnetnih projektila, bilo iz ručnih ili artiljerijskih oružja. Kao što vidimo, nakon početnih nedoumica, to je sada gotova stvar.

Koliko je koštao turski Şahi 209 Block II nije poznato, ali se zna da je Pentagon uložio preko pola milijarde dolara u razvoj mornaričkog “railgun” topa. Razvoj je trajao 12 godina, od 2005. kada su kompanije General Atomics i BAE Systems dobile ugovor da razviju sistem koji bi mogao da se instalira na brodove veličine razarača, ili čak veće.

Usput, prvi američki brod koji je trebalo da ima instaliran railgun je “nevidljivi” Zumwalt, razarač XXI veka, čiji je samo jedan primerak koštao četiri milijarde dolara. Bio je toliko skup da su Amerikanci odustali od prvobitno naručenih 32 i odlučili se za samo 3 komada.

[adsenseyu5]

“Railgun”, koji ispaljuje metalni projektil bez ikakve upotrebe eksploziva korišćenjem linearnog elektromagnetnog motora, je daleko sigurniji od klasične artiljerije u kojoj se osnovna ideja propulzije nije menjala otkad je izmišljena. Topovi su vremenom modernizovani, ali rade na prvobitnom principu.

Treba imati na umu da se iz railguna mogu ispaljivati i posve “glupi” projektili, komadi metala koji samo kinetičkom energijom, koja proizlazi iz njihove velike brzine, mogu napraviti veliku štetu, a cena im je takoreći ništavna. Ukratko, railgun je oružje budućnosti jer je teoretski moćniji i jeftiniji od klasične artiljerije.

Američki stručnjaci tvrde da se u praksi pokazalo da, ni nakon 12 godina razvoja i pola milijarde utrošenih dolara u jedan jedini “railgun” top, nije bio spreman za instalaciju na bilo kakvu stvarnu borbenu platformu.

Kakvu će primenu imati turski top s projektilima kalibra 35mm, još nije poznato. Ono što čudi je činjenica da ovo, prema američkim stručnjacima naizgled jednostavno, ali nefunkcionalno oružje sada proizvodi pet zemalja, od kojih su četiri nuklearne sile.

Kina je ove godine sprovela testove elektromagnetnih topova u mornarici. Slike objavljene u januaru potvrđuju da je Kina postavila prototip elektromagnetnog topa na brod i započela s testiranjem, uz mogućnost da postigne ono što su Amerikanci tvrdili da je nerazumno. U Kini bi ovim oružjem opremili sve svoje vojne brodove.

Na fotografijama objavljenim 31. januara, vidi se da je brod kineske ratne mornarice, očigledno brod za sletanje tipa 072 III Haiyangshan, naoružan s topom na pramcu i nekoliko kontejnera standardne veličine u sredini, navode mediji .

[adsenseyu5]

Railgun top koristi elektromagnetnu silu za lansiranje projektila velikom brzinom pomoću klizne armature koja ubrzava projektil duž šina. Projektili obično ne sadrže eksploziv, a počinjena šteta zavisi od brzine i težine projektila. Pri testovima se pokazalo da ovakvi projektili često prave veću štetu od one koju stvaraju eksplozivni projektili ispaljeni iz klasičnih topova.

Još jedna prednost ovog oružja je nepostojanje eksplozivnih propelera ili nuklearnih bojevih glava ni za skladištenje ni rukovanje, kao i niske cene projektila u poređenju s konvencionalnim naoružanjem kao što su krstareći projektili.

Sjedinjene Države i Rusija su na početku ove godine smatrane za retke zemlje koje imaju ovo oružje. Ali, imaju topove koji su za sada kopneni sistemi, poput turskog, a nijedan od njih još nije instaliran na brodovima američke mornarice.

[adsenseyu4]

Ako se vest potvrdi, moguće uspešno ispitivanje topa na moru učinilo bi Kinu prvom zemljom na svetu koja je postavila elektromagnetni top na brod. Taj napredak Kine u vojnom sektoru znak je upozorenja za Sjedinjene Države, posebno s obzirom na napetosti koje rastu između zemalja do mogućeg rata između Vašingtona i Pekinga .

Međutim, turska vojska u promotivnom videu takođe navodi kako je testirala pomorsku verziju topa Şahi 209 Block II. Možda je ovo poruka američkom vojno-industrijskom kompleksu da će turska vojska raditi sama, čak i na najsloženijim sistemima.

Zapravo, ne znamo da li je baš sve učinila “sama” ili je bilo “prijateljske pomoći” Kine ili Rusije u zamenu za neki ustupak ili uslugu oko drugih važnih pitanja.

Sama činjenica da je Turska uz puno manje novca i puno brže od američkih kolega razvila ovo oružje otvara mnoga pitanja. Ali, ono je tu i turska vojska je među pet zemalja koje imaju elektromagnetni top i tvrdi da se radi o mornaričkoj verziji.

(logicno.com) 

[adsenseyu5]