Naslovnica SPEKTAR TRKU U NAORUŽANJU SA RUSIJOM SAD GUBE! Pokrenute sve snage, Evropa na...

TRKU U NAORUŽANJU SA RUSIJOM SAD GUBE! Pokrenute sve snage, Evropa na udaru … ODGOVOR ĆE BRZO STIĆI

rusija5

Ne, to nije povratak Džordžu Kenanu i njegovoj politici obuzdavanja. To izgleda više kao sporo davljenje, sa pritiskom svuda. Gnev oko slučaja trovanja Skripalja se podigao u trenutku kada potezi Zapada prolaze gotovo neprimetno, zasenjeni pričom o zloj Rusiji. Iako je sve započelo u Evropi, u velikoj meri se obavlja na američki način.

Nedavni izveštaji, iz različitih izvora, doveli su do zaključka da je u toku dobro osmišljena i dobro orkestrirana kampanja. Kako tenzije rastu, SAD pozivaju NATO da ojača svoju borbenu spremnost. Najmanje 30.000 savezničkih vojnika, u pratnji sa preko 360 aviona i otprilike 30 ratnih brodova, trebalo bi da budu spremni za raspoređivanje na problematično mesto u roku od 30 dana nakon što komandanti NATO-a stave svoje snage u stanje pripravnosti. O ovom predlogu se raspravlja, ali je američka pozicija generalno prihvaćena. Nema sumnje da će to biti odobreno na samitu NATO-a u julu, piše Alek Gorka za Strategicculture

[adsenseyu1]

To se dešava u trenutku kada EU radi ujednačeno sa NATO-om kako bi olakšali tim silama da se kreću širom Evrope. Nedavno je objavljeno da će američka bespilotna vazdušna vozila (UAV) MQ-9 Reaper početi da deluju iz grčke vazduhoplovne baze Larisa u maju. Dronovi su dizajnirani za obaveštajne misije u osetljivim oblastima. Grčke luke Aleksandropolis i Solun su privukle pažnju Amerike kao objekti koji bi mogli podupreti rotirajuće američko vojno prisustvo u Crnom moru. Prema izveštajima medija, NATO će imati helikoptersku bazu u Aleksandropolisu.

Nakon proterivanja ruskih diplomata, Poljska je potpisala sporazum u vrednosti od 4,75 milijarde dolara za kupovinu Patriot sistema raketne odbrane od Amerike. Cena je trebala biti mnogo veća. Varšava je dobila popust jer se graniči sa ruskim Kaljiningradom, gde su raspoređene Iskander rakete.

16 lansera ne može zaštiti čitavu Poljsku, ali sigurno može pružiti više zaštite za američke snage koje dolaze da pojačaju vojsku NATO-a koja je već raspoređena, kao i američki sistem raketne odbrane Aegis Ashore koji će postati operativan 2020. godine. NATO veruje da će Patriot MSE (Missile Segment Enhancement) unapređenje prodato Varšavi biti u stanju da se suprotstavi ruskim Iskanderima.

U svom pismu od 15. marta, 39 američkih senatora je pozvalo odeljenje Trezora i Stejt department da iskoriste sve sankcijske alate koji su im na raspolaganju u borbi protiv projekta Severni tok 2 za dovođenje jeftinog ruskog gasa u Evropu.

29. marta je američki ambasador u Rusiji, Džon Hantsman, rekao za rusku RBK TV da on ne može isključiti mogućnost da bi ruska imovina u Americi mogla biti zaplenjena zbog slučaja Skripalj. Ako Vašington ode toliko daleko, to će biti čista pljačka. A na odgovor se neće dugo čekati.

Taj intervju se desio odmah nakon što je britanski parlament najavio istragu o nekim šemama pranja novca koje su navodno povezane sa Rusijom. Britanska vlada je otkrila svoju “doktrinu stapanja“ kako bi se suprotstavila onome što se zove ruska propaganda.

Američka politika da se Evropljani podvrgnu pritisku je u velikoj meri bila uspešna. Vodeće evropske sile – Velika Britanija, Nemačka i Francuska – primoravaju EU da nametne nove sankcije Iranu, kako bi ubedili SAD da se ne povlači iz iranskog nuklearnog sporazuma. Ovo je krajnji pokušaj da se taj sporazum održi na snazi, jer se očekuje da ga predsednik Tramp neće potvrditi u maju.

[adsenseyu5]

Evropljani mogu podleći američkom pritisku u pokušaju da se umiri Vašington, ali Rusija je takođe jedna strana ovog sporazuma. Dodavanje novih uslova će kršiti elemente dogovora. To neće biti podržano na međunarodnom nivou. Ako Zapad unilateralno uvede nove sankcije Iranu, ovo pitanje će postati predmet spora koji će dodatno pogoršati odnose sa Moskvom.

Šta možemo očekivati? Džon Bolton,  savetnik za nacionalnu bezbednost, već je pozvao na prelazak sa ciljanih na široke sankcije, koje bi uključivale sektor nafte i gasa. Sajber ratovanje je još jedan domen u kom bi SAD mogle pojačati svoje antiruske napore. NATO kreira poteze kako bi podstakli sajber operacije. Informacione bitke za dobijanje podrške šire javnosti se već vode. Diplomatska ofanziva će se intenzivirati. Doći će do borbe za umanjenje globalnog uticaja Rusije koji se nedavno toliko razvio.

Ove tenzije oslabljuju evropsku bezbednost i mogu dovesti do balansirajućeg čina na ivici sukoba, plus trke u naoružanju koju SAD i njihovi NATO saveznici ne dobijaju.

Planovi za podrivanje Rusije iznutra su propali. Predsednik Putin uživa veliku podršku, što su pokazali nedavni predsednički izbori. Ekonomija je daleko od kolapsa. Ruski međunarodni status je ojačao. Moskva je upravo postigla još jednu pobedu, sa objavom Indije da je odlučila da kupi sisteme vazdušne odbrane S-400 Trijumf od Rusije, u vrednosti od preko 5 milijardi dolara. Ove dve zemlje će zajednički izgraditi četiri fregate i uspostaviti objekat za proizvodnju Kamov helikoptera. Rusija je postigla pobedu u Siriji i značajno je ojačala svoju poziciju na Bliskom istoku.

Rusija i Zapad su na opasnoj raskrsnici, a tenzije nastavljaju da rastu. Alternativa je da se njihove razlike ostave po strani i pokrene se dijalog o širokom spektru pitanja.

Webtribune.rs

[adsenseyu6][adsenseyu5]