SAD su zatražile da Ujedinjene nacije uklone Rusiju iz Saveta bezbednosti zbog pogoršanja situacije u Siriji.
Američki ambasador u UN, Samanta Paver, okrivila je Rusiju za talas nasilja u Siriji nakon što je sporazum o prekidu vatre propao prošle nedelje posle vazdušnog napada SAD-ISIS u kojem je ubijeno 62 sirijska vojnika.
Rusija ukazuje na preko 300 prekršaja primirja od strane sirijskih pobunjenika koje podržava SAD, u prvim danima primirja i odbijanja takozvanih “umerenih“ da se pridržavaju uslova sporazuma sklopljenog između Rusije i SAD koja je pozvala pobunjenike da se distanciraju od terorističke grupe Al-Nusra Front, sirijske al-Kaide.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija se sastao u nedelju na zahtev SAD, Britanije i Fracuske radi razgovora o pogoršanju situacije u gradu Alepu kako je Asadova vlada eskalirala vazdušne napade u nastojanju da se učvrsti opsada i prekine dugotrajni zastoj sa opozicinim pobunjenicima.
Pobunjenici tvrde da je u četvrtak sirijsko vojno vazduhoplovstvo udarilo na objekat ugrožavajući snabdevanje vodom za oko 250.000 stanovnika Istočnog Alepa koji su okupirali pobunjenici.
U činu terorističke osvete pobunjenici su zatvorili dovod vode za 1,5 miliona stanovnika u Zapadnom Alepu koji je pod kontrolom vlade, izazivajući gotovo nezapamće broj žrtava sa UNICEF-om koji je podigao alarm za neposrednu opasnost masovnih smrtnih slučajeva dece ako očajne porodice budu primorane da piju kontaminiranu vodu.
Uprkos nijansama ove situacije, Samanta Pover je zatrpala Moskvu optužbama govoreći da “Ono što Rusija sponzoriše i radi nije kontra-terorizam, to je varvarizam.“ “Umesto da sprovode mir, Rusija i Asad ratuju. Umesto da pomažu u spasavanju života civila, Rusija i Asad bomabraduju humanitarne konvoje, bolncie i hitnu pomoć koji očajnički pokušavaju da održe ljude u životu,“ uzviknula je Poverova. “Vreme je da se kaže ko izvodi te vazdušne napade i ko ubija civile,“ rekla je Poverova. “Rusija ima trajno mesto u Savetu bezbednosti UN. To je privilegija i odgovornost. Pa ipak u Siriji i Alepu, Rusija zloupotrebljava ovu istorijsku privilegiju.“
Britanski ambasador UN-a Metju Rjkrofrt se pridružio ostalima rekavši da bi Rusija trebalo da bude isključena iz procesa za donošenje mira u Siriju, na osnovu nedavnog intenziviranja borbe.
Ruska ponuda da donese mir u Siriji “je veoma, veoma blizu kraja svog života i da, Savet bezbednosti mora da bude spreman da ispuni svoje obaveze,“ rekao je Rajkroft. “Režim i Rusija su upale u nove dubine i oslobodile novi pakao u Alepu. Rusija sarađuje sa sirijskim režimom u izvođenju ratnih zločina.“
Na terenu realnosti govore mnogo složeniju priču sa zapadnom koalicijom usklađenom sa pobunjeničkim grupama koje su se pridružile ogranku al-Kaide pod okriljem grupe “Vojska za osvajanje,“ koja je ugasila svu vodu za više od 1,5 miliona civila u nečemu što može biti najveći pojedinačni teroristički čin u ljudskoj istoriji, dok je Asadova vlada bila zaokupljena šokantnim bomabrovanjem.
Ruski Vitalij Čurkin je objasnio da je mir gotovo “nemoguć“ nakon prekida sporazuma o primirju.
“U Siriji su naoružane stotine oružanih grupa, teritorija zemlje se neselektivno bombarduje i zbog toga je donošenje mira gotovo nemoguć zadatak sada,“ rekao je Čurkin.
Sirijski posrednik UN-a Štafan de Mistura je pokušao da uputi pozive za mir među očajnim žalbama Savetu bezbednosti UN-a da smisli način da se sprovede primirje u Siriji.
“Ja sam i dalje uveren da možemo okrenuti tok događaja. Dokazali smo to više puta ranije,“ rekao je on i dodao da on nikada neće prestati da radi na tome da donese mir u Siriji.
“Bilo kakav znak moje ostavke bi bio signal da međunarodna zajednica odbacuje narod Sirije, i mi nećemo odustati od sirijskog naroda, a nećete ni vi.“
Webtribune.rs