Naslovnica IZA OGLEDALA Šta se događa: Neobjašnjive misteriozne oluje prašine zatrpavaju gradove

Šta se događa: Neobjašnjive misteriozne oluje prašine zatrpavaju gradove

vbsjwixn

[adsenseyu2]

Ove godine su brojne peščane oluje zatutnjale svetom i dovele do haosa, a negde su čak i blokirale sunčevu svetslost, ali stručnjaci ne mogu da otkriju uzrok ove pojave.

Pojavile su se neverovatne fotografije koje prikazuju neobičnu „apokaliptičnu“ peščanu oluju koja je ove godine nastala u Belorusiji, ali i u Kini i na mnogim drugim mestima.

Neki stručnjaci smatraju da klimatske promene i preterana vrućina mogu da izazovu peščane oluje u nekim oblastima u kojima one nisu česte, ali jedan evropski naučnik je istakao da broj peščanih oluja u proteklim decenijama prilično varira.

Fotografije peščane oluje u Belorusiji napravljene iz jednog visokog stana prikazuju saobraćajnu gužvu u jednoj ulici u provinciji Saligorsk, južno od prestonice Minsk, jednog ponedeljka popodne.

[adsenseyu4]

Vide se tamni oblaci nad gradom i kako čitav grad odjednom obuzima tama, zbog čega motociklisti uključuju navigaciona svetla kako bi videli kuda idu.

Oluju je uzrokovao hladni talas koji se kretao duž ukrajinsko-beloruske granice, naveo je RT.

Početkom ovog meseca, Velika Britanija se takođe našla u oblaku peščane prašine kada su temperature skočile.

Dr Stiven Godbi, geograf koji istražuje efekte nanosa peska i prašine sa Notingem Trent univerziteta, objasnio je zašto se ovakve stvari dešavaju:

„Prašina nastaje u oblastima severne Afrike i dospeva u severnu vazdušnu struju koja zatim prelazi velike udaljenosti pre nego što otpusti tu prašinu čak u Velikoj Britaniji. Međutim, ono što se dešava kod nas nije ništa u poređenju sa oblastima koje su bliže izvoru“.

bnfghfg

Neverovatne slike s početka aprila pokazuju kako je ogromna peščana oluja protutnjila kroz jedan grad na severozapadu Kine.

Gradovi u Kini koji već imaju problema sa zagađenjem naišli su na još jedan problem – masovnu peščanu oluju koja je pogodila grad Golmud na severozapadu provincije Kingaj, smanjujući vidljivost na svega 30 metara.

Kineski nacionalni meteorološki centar (NMC) je izdao plavu uzbunu zbog peščane oluje. Plava uzbuna je četvrta po redu najopasnija uzbuna, pri čemu se kao najopasnija označava crvena, zatim slede narandžasta i žuta.

Pesak je proleteo kroz severni deo države, donoseći jake vetrove i pesak u regione Sinkjang, Unutrašnje Mongolije, Gansu, Ningsije i Šanksi.

bdfghzfv

Stanovnicima je savetovano da ostanu u svojim kućama, a lokalnim vlastima da se pripreme za čišćenje nakon peščane oluje.

Fotografije grada Dunhuang u severozapadnoj provinciji Gansu prikazuju debelu narandžastu maglu iznad grada i prazne ulice.

Lokalni meteorolog je rekao da je vidljivost smanjena na manje od 50 metara u predgrađu.

[adsenseyu1]

U decembru je manji grad u Kvinslendu, Australija, pogodila peščana oluja za koju stanovnici kažu da je bila neviđene jačine.

Oblaci prašine su zahvatili grad Beduri na jugozapadu Kvinslenda, donevši sa sobom debelu, prašnjavu tamu koja je trajala više od 90 minuta.

Bliski istok je takođe imao problema sa ogromnim peščanim olujama ove godine.

Ove nedelje su pogođeni Jordan, Saudijska Arabija i Iran, a prošle nedelje je arapsko poluostrvo pogodila peščana oluja veličine SAD. Ova ogromna oluja je napravila haos u čitavoj oblasti, izazivajući saobraćajne nesreće, obustavljajući brojne avionske letove i otežavajući disanje stanovnika.

Više od 450 letova Saudi Arabian Airlines-a je otkazano u roku od tri dana, što je 33% od ukupnog broja zakazanih letova.

Pored toga, 678 letova je odloženo, a 19 preusmereno sa aerodroma u Jedahu, Rijadu i Damamu.

Ogromna oluja je započela 1. aprila i prošla preko Saudijske Arabije, Omana i Ujedinjenih Arapskih Emirata, stigavši čak i do Indije i Pakistana za samo sedam dana.

Ona je usput izazvala haos u većim gradovima uključujući Rijad i Dubai, gde je na nekim mestima vidljivost bila jednaka nuli, a škole zatvorene.

oklahoma

Peščane oluje su u februaru zahvatile Izrael, Palestinu, Liban i Egipt, uzrokujući najgore zagađenje vazduha u Izraelu u proteklih pet godina i podižući ogromne talase u Mediteranskom moru.

Oluja sačinjena od prašine iz Sahare u severnoj Africi zasula je i Kairo.

Dr Emilio Kuevas Aguljo, direktor Atmosferskog istraživačkog centra Izana na Tenerifima, rekao je da je nemoguće odrediti da li je uopšteno došlo do povećanog broja peščanih oluja, ali da širenje stanovništva u pustinjske oblasti svakako povećava rizik od toga da ljudi budu pogođeni olujama.

Studija koju je sprovela NASA navodi: „Otprilike polovina prašine u današnjoj atmosferi je verovatno rezultat promena na okolini koje uzrokuje ljudska aktivnost, u koju spadaju poljoprivreda, prekomerna ispaša i seča drveća i šuma“.

Webtribune.rs

[adsenseyu2]