Naslovnica SPEKTAR SRPSKI ANALITIČAR: Što SAD više žuri, naša šansa je veća A SADA...

SRPSKI ANALITIČAR: Što SAD više žuri, naša šansa je veća A SADA IMAMO ZAŠTITU

Vladimir-Putin

Profesor političkih nauka Dragan Simeunović odluku Donalda Trampa da povuče snage iz Sirije posmatra u svetlu kampanje za još jedan predsednički mandat.

Što se tiče poraza terorizma, Simeunović kaže da je zapravo najbitniji trenutak za Siriju bio onaj kada se u tu akciju uključila Rusija.

„Amerikancima je do tog trenutka cilj bio samo da sruše Bašara el Asada, kao ruskog saveznika, pa su i sve snage koje su bile upotrebljive na terenu, kao što je bio i ID, gledali da ne unište. Smatram, ipak, da je uništena paradržava, ali da nisu iskorenjeni svi teroristi. Najveći pobednik sukoba u Siriji je svakako sirijski narod, ali i Rusija koja je uspela da održi državni poredak u Damasku“, rekao je Simeunović.

[adsenseyu1]

Kada se govori o američkom angažovanju u Evropi, Simeunović kaže da ne može da se ne spomene pismo koje je Tramp uputio Aleksandru Vučiću i Hašimu Tačiju povodom nastavka pregovora. On i taj njegov potez vidi u svetlu skupljanja poena za predsedničku trku, tim pre što se Evropa sa kojom on ima neraščišćene račune pokazuje kao nedovoljno sposobna i efikasna.

„Što se SAD više žuri, naša šansa je veća. Amerika može da računa na pritiske na Srbiju, ali ne može više da nas bombarduje u prvom redu, jer se Rusija podigla i Vladimir Putin to ne bi dozvolio“, kaže profesor Simeunović.

[adsenseyu5]

On ocenjuje da američki izbor Tačija za glavnu figuru u Prištini dokazuje da je on i dosad bio američki čovek, za razliku od Ramuša Haradinaja, koji važi za nemačkog štićenika. Za nas to, dodaje on, nimalo nije srećno rešenje, jer je njegov plan zamena teritorija, odnosno pripajanje juga Srbije. Amerika i Tramp, prema mišljenju Simeunovića, povlače jedan jako opasan potez, a to je internacionalizacija — izlaženje iz evropskih okvira.

Mi smo udarili u sve evropske zidove i nismo našli rešenje. Evropa je nedovoljno autoritativna u očima Albanaca da reši taj problem. Brisel je trebalo da uvede sankcije Prištini zbog nepoštovanja međunarodnih propisa, ništa nije uradio i sada su SAD videle svoju šansu. Srbija treba da insistira na tome da se u ceo problem uključe Rusija i Kina, koje imaju razumevanje za naš stav. Ako svi računaju da je Rusija naš saveznik, onda mi tako treba i da se ponašamo“, kaže profesor Simeunović.

On naglašava da zvanična Moskva ništa neće preduzeti sve dok ne dobije zahtev srpskih vlasti, to je pasivna ofanziva.

„Naše rukovodstvo shvata da od Rusije ne možemo da očekujemo veliku ekonomsku pomoć, jer je i dalje pod sankcijama, ali bismo mogli da računamo na vojnu pomoć. Veće prisustvo Rusije na ovim prostorima bi obeshrabrilo Albance da se ponašaju ovako arogantno kao što to rade danas“, rekao je profesor Simeunović.

On ocenjuje da bi bilo pogubno da o Kosovu odlučuju samo predstavnici Vašingtona.

„Putin pokušava da obnovi carsku Rusiju, koja je bila veoma moćna i zbog uticaja koji je imala na Balkanu, i to druga strana zna. Jak uticaj na ovim prostorima se uvek ostvarivao preko Srbije“, rekao je Simeunović.

(Sputnik)

[adsenseyu6]