Vašington optužuju Rusiju za zloćudnu saradnju sa Evropom. Evropa zavisi od finansijskih i energetskih resursa Moskve, navodi se u izveštaju Vašingtonovog Centra za strateške i međunarodne studije.
13. oktobra u Vašingtonu je objavljena studija “Priručnik Kremlja: Razumevanje ruskog uticaja na istočnu i centralnu Evropu,“ koja na primeru od pet zemalja – Letonija, Mađarska, Bugarska, Slovačka i Srbija, objašnjava mehanizme delovanja Kremlja na ekonomiju evropskih država, piše “Rubaltic.ru”
Studija navodi da kada su se zemlje istočne i centralne Evrope pridružile NATO-u i EU 2004. godine, očekivanja evropskih i američkih političara su se usmerila na “nastavak regionalnih država u pozitivnim demokratskim i ekonomskim transformacijama.“ Međutim, analitičari smatraju da je više od deset godina kasnije “region iskusio stalan pad u demokratskim standardima, dok je njegova ekonomska saradnja sa Rusijom znatno proširena.“
“Tokom poslednjih 10 godina udeo Rusije u globalnom trgovinskom sistemu je povećan za skoro četiri puta: od 210 milijardi dolara u 2003. godini do 730 milijardi dolara u 214. godini, a trgovinski odnosi Rusije sa Evropskom unijom čine 44% od ukupnog broja,“ – navodi se u izveštaju.
“U nekim zemljama, ruski uticaj je dostigao takve razmere da ugrožava njihovu prozapadnu orijentaciju i evroatlansku stabilnost,“ navodi se u izveštaju.
Prema studiji, Letonija ima visoku zavisnost od ruske ekonomije (veću ima samo Bugarska). “Letonija je 100% zavisnik od energetskog sektora Ruske Federacije, i 11% letonskog BDP dolazi iz sektora saobraćaja, gde glavni tok tranzita pruža Rusija,“ – kažu analitičari. U izveštaju se navodi da preduzetnici zavise od ruske ekonomije i normalnog funkcionisanja odnosa sa Rusijom. Mere za sprečavanje ruskog uticaja predložene od strane istraživača, su analiza finansijskih tokova iz Rusije i unapređenje programa pomoći istočnoevropskim vladama. (Više američko/evropskih poreskih obveznika!)
Izveštaj je pripremljen od strane Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) u saradnji sa Centrom za proučavanje demokratije u Sofiji. CSIS je nastao u Vašingtonu 1962. godine na inicijativu direktora CIA-e u cilju “pronalaženja načna da se održe američki značaj i prosperitet kao sila za mir.“
Danas, CSIS vrši istraživanja o pitanjijma politike i strateške analize političkih i ekonomskih izazova, sa posebnim osvrtom na pitanja koja se tiču međunarodnih odnosa, trgovine, tehnologije, finansija i energije.
Webtribune.rs