Naslovnica SPEKTAR SANKCIJE IZAZVALE KONTRAEFEKAT– Rusija među pet najvećih vlasnika svetskog zlata

SANKCIJE IZAZVALE KONTRAEFEKAT– Rusija među pet najvećih vlasnika svetskog zlata

rusija

Nakon što je 2018. godine stekla dodatnih 8,8 tona zlata, Rusija je ušla u top 5 zemalja sa najvećim zlatnim rezervama na svetu. Na osnovu podataka koje je objavila Centralna banka Rusije, zlatne rezerve zemlje su se povećale za 14,9% i sada iznose 2112 tona.

Prema Rojtersu, ovaj rezultat je omogućio Rusiji da od Kine preuzme peto mesto na listi zemalja s najvišim rezervama zlata.

Rusija trenutno zaostaje za Sjedinjenim Državama, Nemačkom, Francuskom i Italijom. Izvori u ruskoj industriji zlata su rekli da su sankcije Zapada navele Centralnu banku Rusije na odluku o povećanju zaliha zlata.

[adsenseyu1]

Prema sagovorniku agencije, zlato je najsigurnije sredstvo jer se ne može zamrznuti ili staviti na crnu listu. Osim toga, Rusija namerava da “diversifikuje” imovinu u američkoj valuti. Ranije je Centralna banka Rusije saopštila da je između juna 2017. i juna 2018. značajno smanjila svoju dolarsku imovinu. Istovremeno je Rusija ojačala svoje nacionalne rezerve sa udelima u juanima, evru i jenu. Krajem 2018. se Rusija gotovo u potpunosti rešila američkih državnih obveznica.

Mera se dogodila nakon što je Moskva pokazala spremnost da smanji zavisnost od dolara, ističući kako ne postoje planovi za ograničavanje transakcija u američkoj valuti. Rusija je izjavila da je cilj dedolarizacije poboljšanje integriteta ruske ekonomije i zaštita od američkih sankcija. Krajem jula 2018. godine, ruska Centralna banka smanjila je dolarski deo međunarodnih rezervi na 24,4%, povećavajući udeo u evrima i juanu na 32% odnosno 14,7%, prema procenama bankarskih usluga.

[adsenseyu5]

Istovremeno je banka povećala udeo nekoliko drugih valuta s 12,4% na 14,7%, uključujući britansku funtu, japanski jen, kanadski i australijski dolar, kao i švajcarske franke.

Prema istraživanju, najveći prinos među portfeljima valutnih sredstava u razdoblju od juna 2017. do juna 2018. je dao juan, 3,2% godišnje, dok je prinos na obveznice u američkim dolarima iznosio 0,35%.

Ukupni iznos međunarodnih rezervi Centralne banke Rusije je 11. januara ove godine porastao na 472,6 milijardi dolara.

Što se tiče američkih sankcija i pokušaja korišćenja dolara kao instrumenta pritiska, predsednik Vladimir Putin je krajem novembra primetio da Sjedinjene Države “ne da su sebi pucale u noge, nego još gore”.

Ali, konačni cilj vlade i Centralne banke Rusije nije da “pegla statistiku”, već osiguranje boljeg života građanima Ruske Federacije. U tom smislu vredi podsetiti da je godišnji izveštaj za 2018. pokazao da se nivo potrošnje u Rusiji vratio na nivo iz 2014. godine, kakav je bio pre krize.

[adsenseyu6]

Prema rezultatima ankete koju je sproveo canter Romir, a objavila Ruska gazeta,  ispostavilo se da su građani počeli da troše više na popravke, kupujući novi nameštaj i nakit. Osim toga, Rusi nisu spremni na velike kupovine. Broj onih koji su potrošili mnogo novca na odmor se udvostručio i s 10 odsto porastao na 21 odsto. Isti je porast zabeležen za potrošnju na medicinske usluge.

Pao je broj onih koji kupuju nove automobile, ali je porasla potrošnja za kupovinom delova i popravki postojećih. Naglašava se da neki ispitanici retko unapred planiraju velike kupovine ili ne žele o tome da razgovaraju sa sociolozima.

Paradoksalno, ali se uz ranije navedene podatke za 2018. godinu čini da Rusiji i ne treba ukidanje sankcija dok ne ostvari punu samodovoljnost u svim sektorima ekonomije.

(logicno.com)

[adsenseyu5]