Naslovnica SPEKTAR SAD u potpunosti pogrešno shvataju rusku nuklearnu doktrinu, i svi bi mogli...

SAD u potpunosti pogrešno shvataju rusku nuklearnu doktrinu, i svi bi mogli platiti cenu toga

trhzrthbfggsdv

Rusija bi prva iskoristila nuklearno oružje samo kao krajnje sredstvo, kada je na ivici poraza u velikoj konvencionalnoj invaziji na Rusiju. Pretiti joj sa prvom upotrebom nuklearnog oružja niskog inteziteta, kao što čini Trampova administracija, jeste neefikasno, kontraproduktivno i opasno.

Pregled nuklearnog naoružanja Trampove administracije se poziva na proširenje nuklearnih opcija, kako bi se uključilo nuklearno oružje niskog inteziteta. Iako možda postoji određeni broj dobrih razloga za prilagođavanje ovih struktura sile, čini se da je neposredan uzrok želja da se ruska vlada odvrati od onoga za šta mnogi u Vašingtonu veruju da je sniženi nuklearni prag piše Russiainsider.

[adsenseyu1]

Ova razmišljanja predstavljaju rizik od nesporazuma u kontekstu u kom će ruska vlada iskoristiti nuklearno oružje i verovatno precenjuje sposobnost Rusije da Rusima signalizira bilo šta značajno u scenariju u kom Moskva razmatra prvu upotrebu nuklearnog oružja. Pretnje o upotrebi nuklearnog oružja, kako bi se sprečila ruska upotreba nuklearnog oružja nižeg inteziteta, po svemu sudeći, neće biti efikasne.

SAD i zapadni komentari o ruskoj nuklearnoj doktrini se često fokusiraju na nameru Rusije da upotrebi nuklearno oružje niskog inteziteta u konvencionalnom sukobu, podižući uloge za Zapad. Implikacija je da je Rusija smanjila svoj nuklearni prag.

NPR tvrdi da je verovanje Rusije u prisilni kredibilitet njihovog nuklearnog oružja niskog prinosa pogrešno, i da je ispravljanje ove percepcije strateki imperativ. Važno je prvo ispraviti razmišljanje o pragovima.

[adsenseyu4]

Prag se najbolje može shvatiti kao skup uslova koji, kada se ispune, pokreću neku vrstu akcije. U slučaju ruskih nuklearnih pragova, uslovi se najčešće postavljaju kada se Ruska Federacija suočava sa egzistencijalnom pretnjom državi, uključujući pretnju od ogromne konvencionalne sile.

Rusko rukovodstvo, prema čitanju objavljenih službenih dokumenata, u poslednje vreme nije zaista niti smanjilo niti podiglo nuklearni prag. Ono što ljudi pogrešno shvataju jeste to što kreatori politike u Rusiji i SAD imaju različite pojmove o uslovima pod kojima konflikt ispunjava nuklearni prag, o kom rusko rukovodstvo govori.

Dva najznačajnija pokretača u ovom scenariju, iz ruske perspektive, su verovanje u konvencionalnu nadmoćnost SAD i američka namera ka Moskvi, u bilo kom sukobu između Rusije i SAD.

Iako ruska vojska sprovodi agresivan program modernizacije svojih oružanih snaga, sa različitim stepenom uspeha, vojni lideri prepoznaju da Rusija nije u stanju da konačno osvoji konvencionalni rat protiv SAD, a još manje protiv SAD-a i NATO-a. Možda će moći da prevaziđe mnoge svoje susede, ali na kraju će američke konvencionalne snage moći da dođu do praga Rusije.

Kada dođu do tog praga, Kremlj će razumeti nameru SAD samo na jedan način – promena režima. Rusko rukovodstvo već dugo veruje da Sjedinjene Države nastoje da oslabe, kontrolišu i na kraju dovedu do promene režima u Moskvi u korist onoga ko je usklađeniji sa nacionalnim interesima SAD.

Ovo vraća na intervenciju Zapada na Kosovu 1999. godine, uprkos žestokom protivljenju Rusije. Akcije Zapada protiv Srbije su ubedile ruske kreatore politike da Sjedinjene Države, u potrazi za svojim spoljnopolitičkim ciljevima, neće uzeti u obzir ruske brige o nacionalnoj bezbednosti.

Pored toga, Moskva je bila svedok obojenih revolucija u Evropi i arapskom proleću i zaključili, s ozbirom na prilike, da bi Sjedinjene Države to isto uradile i Rusiji. Rusko rukovodstvo će pretpostaviti da će u bilo kom konfliktu u kom SAD pobede i ugroze rusku domovinu, tražiti promenu režima, bez obzira na bilo kakve američke izjave suprotne tome.

To su uslovi pod kojima bi rusko rukovodstvo verovatno procenilo da postoji egzistencijalna pretnja državi i upotrebe nuklearnog oružja niskog inteziteta, bilo u demonstracionom udaru ili protiv vojnih snaga. A poruka bi bila jasna, SAD moraju povući svoje snage i odstupiti.

[adsenseyu1]

Dodatak novog nuklearnog oružja niskog inteziteta predviđenog od strane NPR-a ima za cilj da odvrati to ponašanje. S obzirom na rusku nameru da upotrebi nuklearno oružje, SAD bi mogle signalizirati da su takođe spremne da krenu tim putem i upotrebe nuklearno oružje na ograničen način, uveravajući Ruse da oni ne mogu eskalirati svoj put iz ovog sukoba. Ovo potpuno pogrešno interpretira situaciju.

Odvraćanje će uticati na ponašanje neprijatelja. Zapamtite da Rusi, u ovom scenariju, misle da su na ivici poraza. Signaliziranje ili upotreba nuklearnog oružja može biti jedini način, iz njihove perspektive, da mogu preživeti i zatražiti od SAD da odustanu od promene režima.

Izuzetno je teško, ako ne i nemoguće, odvratiti nekoga od akcije za koju oni veruju da je ključna za njihov opstanak. Ako su SAD odlučile da iskoriste nuklearno oružje u odgovoru na rusku upotrebu, onda bi to verovatno bio neuspeh u odvraćanju dodatnih ruskih nuklearnih udara ili uveravanju ruske vlade da odstupi.

Ako rusko rukovodstvo odluči da upotrebi nuklearno oružje na ograničen način kako bi stekli eskalacionu kontrolu, onda je verovatno da će to učiniti kao krajnju meru, reagujući iz persektive da će ruska država pasti.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]