Naslovnica SPEKTAR RAT JE BLIZU a dolar sve dalje – Uobičajeno pred VELIKI KOLAPS...

RAT JE BLIZU a dolar sve dalje – Uobičajeno pred VELIKI KOLAPS raste zlatna groznica

zlato

Zemlje širom sveta povećavaju svoje rezerve zlata jer neizvesnost o budućnosti sistema zasnovanog na dolaru, izazvana Vašingtonovim trgovinskim ratovima i agresivnom politikom, raste.

“U bliskoj budućnosti možemo videti velike promene u pravilima igre,“ rekao je Mihail Maščenko, analitičar u eToro-ovoj društvenoj mreži za investitore, koji je podsetio da su početkom ove godine zemlje u razvoju “bile prve koje su osetile paniku investitora.“

[adsenseyu1]

“Ako kriza u Latinskoj Americi i Južnoj Aziji nikoga ne iznenađuje, sada je vreme da se brine o najvećim ekonomijama na svetu,“ rekao je analitičar.

Za njega, “agresivna politika“ SAD-a poslednjih godina je prisilila neke zemlje da “potraže alternativu dolaru i dopune svoje zlatne rezerve,“ dok je zabrinutost oko budućnosti globalne ekonomije “dodatni podsticaj“ za takve kupovine. Pored toga, “mnogi dovode u pitanje protekcionizam Donalda Trampa,“ dodao je on.

Denis Lisitsin, analitičar u FinIst-u, deli isti stav i naveo je niz znakova mogućeg kolapsa globalnog finansijskog sistema na čelu sa američkim dolarom. Među ovim indikatorima je nekontrolisano izdavanje novca u različitim zemljama, rastuće američke kamatne stope, trgovinski ratovi, rastuće cene energije, geopolitičke tenzije u Siriji i Iraku, i rat u Jemenu.

[adsenseyu5]

U takvim okolnostima, “mnoge zemlje unapred kupuju zlato“ jer shvataju “da se papirni novac konstantno konzumira inflacijom, cene akcija će drastično pasti u slučaju krize, a depoziti u inostranstvu mogu biti konfiskovani ili zamrznuti,“ objasnio je finansijer.

Mađarska, Poljska, Rusija, Kina, Indija, Turska i Saudijska Arabija akumuliraju svoje zlatne rezerve, rekao je Vladmir Rožankovski, specijalista u Međunarodnom finansijskom centru.

Prema njegovim rečima, postoji “nekoliko alternativa američkim državnim obveznicama“ u smislu obima i tržištne likvidnosti, ali “razumne zemlje žele da povećaju svoje rezerve“ a zlato je zaista “jedina“ opcija.

Mark Goihman, analitičar u TeleTrade-u, takođe ističe da se cena zlata obično povećava tokom krize i da može poslužiti kao dodatna podrška za nacionalnu valutu.

Pored toga, “mnoge zemlje, posebno Kina i Rusija, prelaze na zlato kao suprotnost oslanjanju na dominaciju dolara,“ istovremeno “smanjujući dolarsku imovinu u svojim rezervama,“ rekao je on.

Lisitsin je podsetio da se ovaj trend ne vidi samo u Kini i Rusiji već širom sveta. U međuvremenu, Nemačka je vratila više od 300 tona zlata, a Holandija je vratila oko 100 tona poluga. Turska je kupila 187 tona prošle godina i takođe je povukla zlato iz američkih Federalnih rezervi, dok je Iran koristio ovaj dragoceni metal da stabilizuje svoju ekonomiju.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]