Naslovnica SPEKTAR PUTIN UPOZORAVA TRAMPA: Ne rapoređujte nuklearno oružje u kosmosu, ako odgovorimo BIĆE...

PUTIN UPOZORAVA TRAMPA: Ne rapoređujte nuklearno oružje u kosmosu, ako odgovorimo BIĆE KATASTROFA

putin

Moskva je spremna na “snažnu odmazdu“ ukoliko SAD prekrše sporazum o svemiru.

Ruski senator je upozorio da je Moskva spremna na “snažnu odmazdu“ ukoliko SAD prekrše sporazum o svemiru postavljanjem oružja za masovno uništenje u orbitu.

On je dodao da bi Vašingtonov plan da kreira Svemirsku silu mogao dovesti do katastrofe.

“Militarizacija svemira je put do katastrofe,“ rekao je Viktor Bondarev, šef Odbora za odbranu i bezbednost Ruske Federacije za novinsku agenciju RIA, dan nakon što je američki predsednik Donald Tramp naredio kreiranje nove grane američke vojske zadužene za rad u onome što je on nazvao “zabranjeno nebo.“

[adsenseyu1]

Senator je upozorio da bi Vašington mogao potencijalo prekršiti međunarodne sporazume koji regulišu demilitarizaciju svemira i time međunarodnu bezbednost dovesti u ozbilju opasnost. “Postoji veliki rizik da bi Amerikanci počinili teška kršenja na ovom polju… ako se uzme u obzir šta rade u drugim sferama,“ rekao je Bondarev.

“Ako se SAD povuku iz sporazuma iz 1967. godine kojim se zabranjuje raspoređivanje nuklearnog oružja u svemiru, takav potez će biti propraćen snažnim odgovorom ne samo od strane naše države, već i drugih država, sa ciljem očuvanja međunarodne bezbednosti,“ dodao je on.

Sporazum o svemiru iz 1967. godine, u kom su SAD strana, zabranjuje raspoređivanje nuklearnog oružja, kao i bilo kog drugog oružja za masovno uništenje u Zemljinoj orbiti. On takođe zabranjuje državama da u svemiru testiraju bilo koje oružje, ili da uspostavljaju vojne baze na Mesecu i drugim nebeskim telima.

[adsenseyu5]

Tramp je u govoru posebno pomenuo pritisak da se uspostavi “trajno prisustvo“ na Mesecu, sa naglaskom na misiji na Mars sa posadom, iako nije rekao da li bi vojska bila uključena. Međutim, američki lider je pozvao na uspostavljanje “dominacije“ u svemiru, nazivajući to pitanjem državne bezbednosti.

SAD imaju istoriju unilateralnog povlačenja iz međunarodnih ugovora koji regulišu vojne aktivnosti. Još 2002. godine, američki predsednik Džordž Buš se povukao iz Sporazuma o ograničenoj upotrebi protivraketne odbrane (ABM), koji je bio jedan od glavnih stubova detanta i trajao je skoro 30 godina.

Moskva i Vašington su takođe razmenjivali optužbe o kršenju Sporazuma o nuklearnim silama srednjeg dometa (INF). Ruski predsednik Vladimir Putin je optužio SAD da  napuštaju INF, rekavši da se američki balistički sistemi odbrane raspoređeni u Rumuniji mogu lako pretvoriti u projektile srednjeg dometa za napad na Rusiju.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]