Naslovnica SPEKTAR Proces dekolonizacije – Kinezi guraju SAD iz Afrike

Proces dekolonizacije – Kinezi guraju SAD iz Afrike

CHINA-JAPAN-DEFENCE-MILITARY

Peking održava komercijalno i vojno prisustvo u Džibutiju i čini se da to američku vojsku čini nervoznom.

Ova mala zemlja takođe je jedina, stalna, američka vojna baza na kontinentu.

Porast vojnog prisustva Kine u Africi za Vašington je uznemirujuć. Zvaničnici Pentagona su zabrinuti da najveća azijska ekonomija koristi prednosti američkih, regionalnih saveznika.

[adsenseyu1]

„Jednostavno rečeno Kina čini sve kako bi poboljšala svoj položaj  i na kraju nudi ono što naši partneri žele, što našim partnerima treba“, rekao je zvaničnik AFRICOM-a. „Zabrinuti smo da smo u nekim mestima izbačeni iz konkurencije.“

Komentari se odnose na kinesku ekspanziju u Džibutiju, veoma maloj zemlji koja se nalazi na južnoj granici Crvenog mora, u blizini jednog od najprometnijih, svetskih, komercijalnih puteva.

Ova afrička zemlja je jedina koja ima stalnu američku vojnu bazu (kamp Lemonijer), u kojoj se nalazi američka mreža za nadzor i protivterorističke operacije u Africi.

Iako je zemlja raj za političku stabilnost u regionu, ona ima mnogo baza iz stranih zemalja, a sve veće prisustvo Pekinga u zemlji čini pentagonove jastrebove nervoznima.

U 2017. godini Narodna oslobodilačka vojska Kine otvorila je svoju prvu prekomorsku bazu u Džibutiju, oko 10 km od baze severnoameričkog kampa Lemonijer.

U godišnjem izveštaju Kongresu, Pentagon je upozorio da bi Kina mogla da postigne uspehe u Džibutiju. Mogu se stvoriti i druge kineske baze kako bi se uspostavili prekomorski, logistički objekti koji će dalje širiti i održavati regionalne i globalne vazdušne operacije.

Za sada, kineska baza u Džibutiju izazvala je posebnu zabrinutost među američkim komandantima, jer se dobro opremljena ustanova nalazi u blizini kritične luke, od koje Lemonijerov kontingent od 4000 muškaraca izuzetno zavisi.

[adsenseyu5]

Prošle godine, komandant AFRICOM-a general Tomas Voldhauzer upozorio je Kongres da su dva od pet terminala u luci već pod kineskom kontrolom, a sada se plaši da bi Kina jednog dana mogla da prekine američki pristup luci.

„Nije tajna da oko 98 odsto logističke podrške za Džibuti, kao i za Somaliju i istočnu Afriku, dolazi kroz tu luku“, istakao je general Voldhauzer. „Ta luka je jedan od pet entiteta u čitavoj luci Džibutija. I zato je naš pristup toj luci neophodan i obavezan. „

On je takođe rekao Komitetu za oružane službe Predstavničkog doma da bi „ako Kinezi preuzmu tu luku, posledice mogle biti značajne.“

Webtribune.rs

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]