Naslovnica SPEKTAR „Pancir ME“ – Ruski gospodar Sirije počinje i smrtonosnu pomorsku avanturu

„Pancir ME“ – Ruski gospodar Sirije počinje i smrtonosnu pomorsku avanturu

kamion- vojska

27. decembra su sirijski militanti ispalili tri rakete na vazuhoplovnu bazu Hmeimim koju koriste ruske vojne snage raspoređene u Siriji. Dve rakete su presretnute ruskim PVO sistemom „Pancir“, dok je treća, koja je odstupila od svoje putanje, sletela u predgrađe grada Jebla.

Još jednom PVO sistem „Pancir“ se pokazao vrlo efikasnim u stvarnim borbenim uslovima. On može prvo da ispali rakete, a ako one promaše, njegove artiljerijske granate će završiti posao.

[adsenseyu1]

Ovo nije bio prvi put da je ovo oružje spasilo živote ruskih vojnika. „Pancir“ je uspešno presreo tri rakete koje su ciljale Hmeimim krajem marta. To je zaista snažan zenitni raketno-topovski sistem, sa kojim se mogu meriti samo par sistema.

Sada ovaj poznati PVO sistem ide u more. Krajem decembra 2017. godine je objavljeno da će morska verzija „Pancir-ME“ proći kroz testove 2018. godine. “Biće testiran početkom sledeće godine, prvo na kopnu, a zatim će biti instaliran na jednom od brodova“, izjavio je generalni direktor Centralnog pomorskog dizajnerskog biroa Almaz, Aleksandar Šljahtenko. On tvrdi da probe treba da se nastave još godinu ili dve.

Korvete klase „Karakurt“ (projekat 22800) će biti prvi brodovi koji će biti naoružani novim oružjem. Pomorska verzija je dovoljno mala da bude instalirana na raznim platformama, uključujući i plovila a 300 tona i više. Nosač aviona Admiral Kuznjecov će biti opremljen „Pancirom-ME“, i time zameniti njegove postojeće zenitne raketno-topovske sisteme.

[adsenseyu4]

Opremljen radarskim i optičkim kontrolnim sistemima, Pancir-ME može presretati rakete po bilo kakvim vremenskim uslovima, čak i tokom oluja. Pomorska verzija „Pancira-S“ može uspešno naciljati pomorse rakete koje imaju nepredvidivu putanju leta.

Zahvaljujući multifunkcionalnom radarskom sistemu „1RS2-1E“, pomorska verzija „Pancira“ može angažovati četiri mete od odjednom, leteći brzinom i do 3.600 km/h. Vreme reakcije je 3-5 sekundi. Rano upozorenje dugog dometa je obezbeđeno brodskim radarom.

Dva GSh-6-30K/AO-18KD 30mm, rotaciono oružje sa šest barela koje može pucati brzinom od 6.000 metaka u minuti, je još jedan element ovog naoružanja. Sa ovom brzinom vatre, oružje se može efikasno suprotstaviti raketama, avionima, dronovima i malim plovilima. Neki izvori navode da brzina vatre može biti blizu 10.000 metaka u minuti (160 projektila u sekundi). Njegov operativni domet je 0,3-4 km na visini od 0-3 km.

[adsenseyu1]

Zemlja-vazduh rakete „57E6-E“ mogu pogoditi ciljeve u dometu od 1,2 do 20 kilometara. Njihova visina je 0,002-15 km, a verovatnoća ubistva je 70-95%. Ovo oružje ima 15-godišnji vek trajanja.

Sistem može raditi samostalno, što ga čini pogodnim za naoružavanje brodova raznih veličina, od korveta do krstarica. Na svakoj strani kupule postoje četiri cevi. Radari za praćenje mogu raditi kao deo borbenog sistema broda. Pomorska verzija „Pancira“ nosi ukupno 32 rakete.

„Pancir-ME“ može ispaliti „Hermes-K“ rakete, koje su naročito korisne za gađanje malih površina ili obalskih meta. Poluaktivni laser na zemlja-zemlja raketnom tragaču omogućava da se sa velikom preciznošću pogode ciljevi iznad horizonta.

Bilo bi gotovo nemoguće probiti vatrenu moć koju poseduje pomorska verzija „Pancira“. Instaliranje ovog oružje na brod će značajno poboljšati preživljavanje tog plovila. Čak i ako rakete ne uspeju, topovi će se pobrinuti za metu.

[adsenseyu4]

Uvođenje zenitnog raketno-topovskog sistema „Pancir“ u more omogućava održavanje kredibilne odbrane dok Rusija nastavlja da gradi agilniju i tehnološki napredniju mornaricu.

„Business Insider“, sa sedištem u Velikoj Britaniji, uključio je porodicu „Pancir“ sistema na svoju listu dest najsnažnijih ruskih oružja.

Ruski izvori su izvestili da je verzija „Pancir-SM“ trenutno u razvoju. Proizvodnja bi mogla početi već ove godine. Taj sistem se može pohvaliti operativnim dometom od 40 km, sa povećanom sposobnošću otkrivanja i do 75 km. Pomorska verzija „Pancira-SM“ će prvo biti instalirana na korvete projekta „21631 Bujan-M“.

Pancir nije jedini ruski PVO sistem na kopnu koji uključuje pomorsku verziju. „Tor-M2“ PVO raketni sistem kratkog dometa se može prilagoditi za pomorske primene. Nijedan brod danas se ne može nazvati modernim ako nema sposobnost zenitnog raketno-topovskog sistema, kojim će se ruski površinski borci uskoro pohvaliti kada ovaj novi, savremeni sistemi postanu operativni.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]