Naslovnica IZA OGLEDALA Ovo su oružja nove generacije koje je Rusija spremila za Treći svetski...

Ovo su oružja nove generacije koje je Rusija spremila za Treći svetski rat

[adsenseyu2]

fvcdhhfciuegcdj

Ruska vojska trenutno vrši ubrzanu modernizaciju i razvija impresivna oružja za napad i odbranu koja su dizajnirana za budući rat protiv SAD.

Ključno za pobedu u Trećem svetskom ratu će biti brzo i žestoko delovanje, a Rusi su toga svesni.

U međuvremenu, vojska SAD je potpuno usredsređena na manje regionalne ratove na Bliskom istoku, a kao rezultat toga, strateške snage SAD više nisu toliko jake.

SAD se nisu mnogo trudile da modernizuju vojsku, a mnogi američki nuklearni silosi su prilično zastareli. Na primer, CBS News je preneo da se u nekim američkim silosima još uvek koriste flopi diskovi.

[adsenseyu1]

Američka vojska ne planira da menja interkontinentalne balističke projektile postavljene šezdesetih i sedamdesetih godina do 2030. godine.

Navodimo samo neka od oružja koja će Rusija koristiti u Trećem svetskom ratu:

gfh3fd

Sarmat interkontinentalni balistički projektil

Mnogi su čuli za zloglasne projektile SS-18 „Satan“, ali oni sada bivaju zamenjeni Sarmat projektilima.

U pitanju su ruski superteški termonuklearni interkontinentalni balistički projektili na tečno gorivo, opremljeni sistemom za gađanje više pojedinačnih meta (MIRV). Očekuje se da će Sarmat projektili moći da se postave do 2020. godine i da će zameniti 80% SS-18 Satan projektila do 2021. godine.

vbfjdh38hf

Borey nuklearna podmornica

U pitanju su najnovije, supertihe ruske nuklearne podmornice.

Borey podmornice poseduju nuklearni reaktor najnovije generacije, mogu da zarone dublje od 360 metara i mogu da ponesu do 20 nuklearnih interkontinentalnih balističkih projektila.

Svaki od projektila može da ponese do 10 bojevih glava sa sistemom za gađanje više pojedinačnih meta.

[adsenseyu4]

Ono što najviše brine vojsku SAD jeste tišina ovih podmornica. Ove podmornice su tiše od svih prethodnih podmornica.

Problem Amerikanaca je što one mogu da se približe vojnim bazama nedetektovane i zaspu paljbu na njih i pre nego što Amerikanci shvate šta ih je snašlo.

bcskfh82364

Bulava nuklearni projektili koji se lansiraju sa podmornice

Borey podmornice će biti opremljene Bulava nuklearnim projektilima. Rusi su imali izvese poteškoće prilikom razvijanja ovih projektila, ali su one rešene.

Bulava je verzija ruskog najnaprednijeg projektila – Topol-M (SS-27), koja je prilagođena za podmornice. Navodi se da Bulava balistički projektili mogu da ponesu i do 10 bojevih glava sa dometom od 8.000 kilometara. Oko 6 sistema za gađanje više pojedinačnih meta je moguće instalirati na ove projektile.

Bulava projektili su tako dizajnirani da ne mogu biti presretnuti. Oni poseduju zaštitu od fizičke i elektromagnetne štete koja osigurava da će projektili pogoditi metu.

cvhswh4837hf

Barguzin, strateški projektilski voz

Kada su nuklearni projektili postavljeni na jednu lokaciju (kao što je slučaj sa nuklearnim silosom), oni su laka meta. Međutim, ako se nalaze na pokretnoj platformi, tada su u značajnoj strateškoj prednosti.

Zato su Rusi proizveli strateški nuklearni voz.

[adsenseyu1]

Rusija bi za 5 godina mogla da napravi 5 mobilnih platformi za lansiranje, od kojih bi svaka nosila po 6 RS-24 Yars projektila.

Sovjetski savez je posedovao 12 ovakvih nuklearnih vozova, od kojih je svaki nosio po tri RT-23 Molodets projektila, ali su izbačeni iz upotrebe kada je Rusija potpisala sporazum START-2 sa SAD 1993. godine.

Pošto ovi nuklearni vozovi nisu više vezani sporazumom, Rusija planira ponovo da ih uvede.

s-500

S-500 projektilski odbrambeni sistem

Kada bude u potpunosti opremljen, S-500 će moći da presreće američke interkontinentalne projektile. To znači da koncept „zajedničkog uništenja“ više neće važiti.

Poznato je da S-500 nije nadogradnja S-400 modela već model sasvim novog dizajna. On koristi novu tehnologiju i dosta je superiorniji u odnosu na S-400. Dizajniran je da presreće balističke projektile. Trebalo bi da ima domet od oko 500-600 kilometara i da gađa mete na visini i do 40 kilometara. Neki izvori navode da ovaj sistem može da prati oko 5-20 balističkih meta, presrećući 5-10 meta istovremeno. On može da pogodi mete koje se kreću brzinom od 5-7 kilometara u sekundi. Navodi se da ovaj sistem može čak da pogodi i nisko orbitirajuće satelite. S-500 će zameniti trenutni A-135 balistički sistem.

 [stextbox id=“alert“ shadow=“false“ bcolor=“FF2F05″]Iako većina Amerikanaca smatra da nikada neće doći do rata između Rusije i SAD, u Rusiji se očigledno već naveliko spremaju za neizbežan okršaj sa SAD.[/stextbox]

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]

[adsenseyu2]