Ovo su najsmrtonosniji vulkani koji će možda uništiti svet

vulkan

Stanovništvo širom sveta je u poslednjih par nedelja u velikom strahu zbog povećane seizmičke aktivnosti širom sveta.

Jugoistočnu Aziju je prošle nedelje pogodilo nekoliko zemljotresa pre nego što su se preselili na istok i izazvali veće potrese u Japanu, a zatim i u Ekvadoru, pri čemu je 600 ljudi izgubilo živote.

Međutim, zemljotresi nisu jedina stvar koja bi trebalo da nas zabrinjava kao rezultat povećane seizmičke aktivnosti.

Pomeranje tektonskih ploča ispod površine može da oslobodi lavu i poveća pritisak pod zemljom izazivajući erupcije vulkana.

Danas vam predstavljamo pet vulkana koji bi ubrzo mogli da eruptiraju.

jelouston2

  1. Jeloustoun, SAD

Iako je Nacionalni park Jeloustoun u Vajomingu prelepo mesto išarano sumpornim izvorima i gejzirima, on je i veoma opasan.

Supervulkan Kaldera u Jeloustounu je eruptirao pre 70.000 godina, ali nedavni porast seizmičke aktivnosti je uplašio mnoge da bi ovaj vulkan mogao ponovo da eruptira.

Ukoliko bi se to dogodilo, nastala bi globalna katastrofa, naročito u SAD gde bi u trenutku stradalo 87.000 ljudi, dok bi 2/3 države odmah postalo nepogodno po život jer bi ogromna količina pepela u atmosferi blokirala sunčevu svetlost.

Ova masovna erupcija bi bila 2.000 puta moćnija od erupcije vulkana Sent Helens u Vašingtonu 1980. godine kada je stradalo 57 ljudi, dok je pepeo dospeo u 11 različitih država i 5 kanadskih provincija.

Maunt Pektu

  1. Maunt Pektu, Severna Koreja

Maunt Pektu je najrazorniju erupciju imao 946. godine kada je formirao ogroman vulkanski krater i bacio u atmosferu toliko pepela da je zasut i Japan koji je udaljen čak 1.100 kilometara.

Ovaj vulkan na granici između Severne Koreje i Kine pokazuje znakove da je ponovo aktivan.

Naučnici su izdali upozorenje da bi trebalo pratiti njegovo ponašanje jer je pretnja veoma realna.

Bojazan je toliko velika da postoji tajna saradnja između naučnika Severne Koreje i naučnika sa Zapada kada je u pitanju proučavanje ovog vulkana.

Seizmolozi veruju da bi erupcija ovog vulkana na skali Indeksa vulkanskih eksplozija iznosila 7, a sve preko 8 na toj skali bi moglo da izazove globalnu katastrofu.

Mauna Loa

  1. Mauna Loa, SAD

Havaji su raj na zemlji, ali i mesto na kom se nalaze najveći vulkani na svetu.

Mauna Loa, koji se nalazi na ostrvu Havaji, nije eruptirao od 1984. godine, a veruje se da njegove erupcije kasne jer je u 20. veku eruptirao oko 10 puta.

Navodi se da je Mauna Loa od 1843. godine eruptirao 33 puta, a poslednji put 1984. godine, kada je lava stigla na oko 6,4 kilometara od Hila.

vulkan popokatepetl

  1. Popokatepetl, Meksiko

Vulkan Popokatepetl u Meksiku je u poslednje vreme pokazao pojačanu aktivnost.

On je poslednji put eruptirao 2000. godine, a zahvaljujući evakuaciji je izbegnuta veća tragedija u kojoj je moglo stradati i do 40.000 ljudi.

Ovaj vulkan je odnedavno počeo da ključa, a jednom prilikom je izbacio poveću količinu pepela koja je zasula obližnji grad Puebla zbog čega je zatvoren tamošnji aerodrom. Zvaničnici su urgirali na lokalne stanovnike da nose maske za lice.

Oblak pepela se mogao videti iz Meksiko Sitija.

vezuv

  1. Vezuv, Italija

Jedan od najčuvenijih vulkana koji je izazvao najsmrtonosnije erupcije u istoriji čovečanstva je svakako Vezuv.

Vulkan Vezuv koji se nalazi u Kampanji u Italiji poslednji put je eruptirao 1944. godine, a smatra se da je njegov ciklus eruptiranja oko 20 godina, što znači da je zakasnio već skoro četiri puta.

Ovo je inače najgušće naseljen vulkanski region na svetu pošto u obližnjem gradu Napulj živi 3 miliona ljudi.

Vezuv je najpoznatiji po svojoj ogromnoj eksploziji iz 79. godine kada je izbacio lavu toliko nasilno i toliko brzo da je u potpunosti progutao lokalne gradove Herkuleanum i Pompej, očuvajući ih toliko verno da su naučnici maltene uspeli da rekreiraju poslednje trenutke njihovih stanovnika.

Webtribune.rs