Ovako izgleda ruska helikopterska taktika „slobodnog lova“ u Siriji – VIDEO

rusija mi-24bnm

Na temelju ovih iskustava se nadograđuje postojeća taktika borbene upotrebe jurišne avijacije i udarnih helikoptera. Prema rečima zamenika zapovednika ovog avionskog centra, pukovnika Vladimira Klešenka, piloti na helikopterima Mi-28N, Mi-28UB, Mi-35 i Mi-8 uvežbavaju napredne elemente upravljanja u složenim meteorološkim uslovima.

Na internetu se pojavio video na kojem se vidi borbena upotreba helikoptera Mi-35 i Ka-52 u Siriji. Ovaj materijal je objavljen na Instagramu. Na njemu je prikazana operacija „slobodnog lova“ koja ustvari predstavlja borbeno patroliranje po nepreglednom prostranstvu istoka Sirije, kao i vatreno delovanje po tačkastim ciljevima terorista kao što su razna vozila i zapovedni punktovi.

Na video materijalu se takođe može videti učinak neupravljivim raketnim zrnima i navođenim raketama klase vazduh-zemlja. Sudeći po snimcima, ruski helikopteri u ovim delovanjima funkcionišu u paru. Njima asisitira i bespilotna letelica, koja ima pomoćnu, ali veoma važnu funkciju u dopunskom pretraživanju terena i detaljnom praćenju učinka vatrenog delovanja.

Treba naglasiti da se sirijska iskustva borbene upotrebe vojne avijacije sistemski prikupljaju i proučavaju u 344. Centru za pripremu letačkih posada. Na temelju ovih iskustava se nadograđuje postojeća taktika borbene upotrebe jurišne avijacije i udarnih helikoptera.

Prema rečima zamenika zapovednika ovog avionskog centra, pukovnika Vladimira Klešenka, piloti na helikopterima Mi-28N, Mi-28UB, Mi-35 i Mi-8 uvežbavaju napredne elemente upravljanja u složenim meteorološkim uslovima.

https://youtu.be/2_wkgMx7gRY

Taktika se sastoji od vatrenih udara po tačkama neprijatelja, pojedinačno ili u paru. Tom prilikom helikopteri lete na visini od 50-200 metara, dok se vatra otvara na uslovnog neprijatelja koji se nalazi na maksimalnoj udaljenosti do 1500 metara.

Udarni helikopter Mi-28N ima izuzetno moćne dnevno/noćne optoelektronske senzore koji mogu detektovati metu veličine automobila na udaljenosti i do 15 000 metara, dok Mi-35 istu metu može videti do nekih 7000 metara.

Odabir smrtonosnog sredstva koje se nalazi u naoružanju helikoptera zavisi od karakteristika samog cilja. Neupravljiva raketna zrna- NRZ kalibra 80 i 120 mm – uglavnom se koriste prilikom delovanja po grupnim ciljevima neprijatelja.

U tom slučaju najbolje je koristiti plotun NRZ koji je opremljen rasprskavajuće-razornim bojevim glavama koje pokrivaju veliku površinu tučenog prostora.

Za gađanje strogo definisanih tačkastih ciljeva, kakvi su npr. oklopna borbena sredstva, artiljerijska PZO sredstva, transportna sredstva, bunkeri itd., najbolje su navođene rakete „Šturm“ ili „Ataka“.

(hr.rbth.com)