Diocles laser sa velikom snagom u Nebraski menja način na koji naučnici gledaju na univerzum.
Jedan od najmoćnijih lasera ikada napravljenih, izuzetan uređaj, sposoban je da dostavi svetlost triliona sijalica do jedne tačke, za otprilike trilioniti deo sekunde.
To znači da on generiše najsjajnije svetlo ikada proizvedeno u odnostu na bilo šta na planeti Zemlji.
Osim rušenja rekorda, ovaj laser takođe igra važnu ulogu u eksperimentima fizike.
Jedan od njih, koji su nedavno sproveli naučnici u Extreme Light Laboratory na Univerzitetu u Nebraski-Linkoln, uključivao je sijanje zraka na presečeni tok elektrona.
Istraživači su otkrili da takva visokonaponska osvetljenost u stvari izbacuje elektrone iz ravnoteže i razbacuje svetlost na posebno neobičan način.
“Ovo je neverovatno,“ rekao je fizičar Donald Umstader. “Svetlost dolazi iz različitih uglova, sa različitim bojama, zavisno od toga koliko je sjajna.“
“Ono što ovo otkriva po prvi put je kretanje elektrona koji osciliraju u svetlosnim poljima skoro brzinom svetlosti. Osciliraju u drugačijem obliku nego što se to dešava u normalnom svetlu.“
Sa praktične strane ovih stvari, ova tehnika bi jednog dana mogla dovesti do razvoja efikasnijih tehnologija rendgenskog skeniranja za upotrebu i u medicinskim i u sigurnosnim uređajima za skeniranje.
“Veća rendgenska energija koju proizvodimo se može koristiti kroz gusto zaštićene materijale, gotovo debiljine jednog metra čelika, za pregled tereta, ili ne desktruktivno ispitivanje i procenu kritičnih komponenti,“ rekao je Umstader.
Webtribune.rs