Naslovnica IZA OGLEDALA OVAJ DOKUMENAT ŠOKIRAO CEO SVET: Tajna naci vojska skrivana 6 decenija

OVAJ DOKUMENAT ŠOKIRAO CEO SVET: Tajna naci vojska skrivana 6 decenija

arhiva2

Tajni dokumenti otkrivaju da su posle Drugog svetskog rata, bivši članovi Nacističke partije formirali tajnu vojsku kako bi zemlju zaštitili od Sovjeta.

Ovaj nezakonit projekat izazvao je veliki skandal. Skoro šest decenija „321. strana“ bila je neprimećena u arhivu Nemačke obaveštajne agencije (BND), ali sada je sadržaj dokumenata otkriven i otvara novo poglavlje u posleratnoj istoriji Nemačke.

Dokumenti otkrivaju postojanje grupe od 2000 veterana naci ere, koji su odlučili da se spoje i naprave tajnu posleratnu vojsku. Oni su bez dozvole Nemačke vlade i bez znanja parlamenta počeli pripreme za stvaranje ove misteriozne grupe.

Cilj je bio da se Nemačka odbrani od mogućih napada istoka u prvim fazama Hladnog rata. Bili su protiv komunista i želeli su da budu spremni ukoliko izbije građanski rat.

Istoričar Agilof Keselfing je sasvim slučao našao ova dokumanta dok je radio na istraživanju rane istorije. Nemački kancelar, Konrad Adenauer, nije znao za postojanje ove grupe do 1951. godine.

Dokumenti svedoče da je tajna vojska brojala oko 40.000 članova. Albert Šnec je bio vodeća figura u ovom projektu. Rođen je 1911. godine i služio je u Drugom svetskom ratu. Šnac je organizovao okupljanja veterana 25. divizije u kojoj je i on sam bio.

Oni su na ovim proslavama često debatovali o tome šta treba da se uradi ukoliko Rusija pokuša da napadne Nemačku. Tako je i došlo do ideje za stvaranje tajne vojske. Zapadna Nemačka je bila bez vojske u to vreme posle rata, a Amerikanci su svoju povukli iz Evrope 1945.

Kasnih pedesetih ova vojska je počela da na nekin način postaje stvarna. Šnec je regrutovao moćne poslovne ljude, trgovce, veterane, tužioce, advokate, tehničke naučnike i dobio je velike novčane donacije. Anton Groser, bivši general je vodio brigu o naoružanju.

Oni su svi bili protiv komunista i podstaknuti željom za avanturom „nisu želeli da budu u dosadnim kancelarijama“. Većina članova je bila iz južne Nemačke.

Šnecova lista je brojila oko 10.000 imena i on je bio uveren da će mu se svi pridružiti koja pozove. On je kako su ga opisali bio energičan i samouveren. Uspostvio je dobre odnose sa Ligom mladih Nemaca i sa specijalizovanom organizacijom Tehnički servis, kako bi se pripremila Nemačka za napade Sovjeta.

Ove dve grupe su finanasirali Amerikanci, članovi su bili uglavnom bivši Naci oficiri. Međutim zbog svojih ekstremnih desničarskih stavova bile su zabranjene od strane vlade.

Šnec se obratio i nemačkoj tajnoj službi da mu pomogne finansijski. Gelen organizacija, koja je preteča Nemačke obavještajne agencije, pomogla mu je, ali mu nije davala previše novca jer je želela da ga kontroliše. O postojanju tajne organizacije saznao je i kancelar Konrad Adenauer, međutim on nije raspustio ilegalnu grupu jer mu je trebala.

Cela priča se raspala 1955. kada je oformljena nemačka regularna vojska. U tom je trenutku Šnecova organizacija postala višak. Šnec je raspustio, ali je posle postao vrhovni zapovednik nemačkih oružanih snaga.

(Blic)[adsenseyu5][adsenseyu5]