Naslovnica SPEKTAR Od kada to treba „zaslužiti“ da bi se „služilo“? Valjda je slugeranjstvo...

Od kada to treba „zaslužiti“ da bi se „služilo“? Valjda je slugeranjstvo sramota, a ne nagrada…

dbvuezru328746876

Piše: Čedomir Antić

Vlade Srbije i Srpske dogovorile su dalje približavanje matice i entiteta. Ugovoreno je da Srbija uloži pet miliona evra u razne projekte na teritoriji Srpske. Biće izrađena i usvojenaDeklaracija o opstanku srpskog naroda.

Pre desetak godina vlasti Crne Gore hvalile su se kako su pomoću investicije od četiri miliona evra uspele da za 10% umanje nezaposlenost na severu države. Šta sprečava režim u Crnoj Gori da prihvati jednu neporecivu činjenicu.

Većina građana Crne Gore pripada srpskom jeziku i kulturi. Trećina građana izjasnila se kao deo jednog i nedeljivog srpskog naroda i čvrsto stoji pri tome uprkos sedamdesetšestogodišnjem progonu. Crnoj Gori nikakvaopasnost, nikada nije pretila iz Srbije. Iskustva iz poslednjih petnaest godina preporučuju saradnju.

Od nje će svi građani Crne Gore moći samo da imaju korist. Neću ni da pitam zašto Crna Gora, u kojoj ne postoji nacionalna većina, navodno brine o Crnogorcima u svetu, a ne vodi računa i o svojim Srbima… Zašto nema nikakve politike prema stanovništvu Istočne Hercegovine i Metohije? Milo Đukanović, diktator Crne Gore, je pre par godina na javnoj ceremoniji otkrio spomenik kralju Nikoli – obraćao se odavno umrlom vladaru sa „Gospodaru…“ Da, bilo je smešno i groteskno, ali šalu na stranu, kralj Nikola, da je kojim slučajem živ, nikako ne bi razumeo to odustajanje vlade Crne Gore od bratskog naroda…

[scrolling_box title=“Ostale vesti“ display=“category“ format=““ category=“3″ orderby=“random“ count=“10″ excerpt_length=“0″ items=“4″ autoplay=“yes“ timeout=“4000″ header_background=“#dd9933″]

Dokle će Crna Gora doći sa stalnim podsećanjem na činjenicu da je pristupila Severnoatlanstkom savezu? Gde će dospeti zemlja čiji partijaši na ministarskim mestima mogu da tri meseca posle stupanja u NATO izjave da je: „Vojska Crne Gore pokazala da je na nivou najrazvijenijih vojski i jednica na svijetu i da je zaslužila da se pridruži NATO-u?“

Od kada to treba „zaslužiti“ da bi se „služilo“? Valjda je slugeranjstvo sramota, a ne nagrada…

Hvala Bogu pa je Bugarska čvrsto uz crnogorsku, i uopšte balkansku, evropskuperspektivu. Mnogo će nam značiti podrška Sofije u Briselu. Oni tamo jako dobro stoje, malo bolje od Hrvatske – bar u vreme kada je papa prehlađen pa nije u prilici da zove evropske komesare i opravdava štićenike. Šefica bugarske diplomatije kaže da će Crna Gora za pet godina postati članica EU. Divno…

Gde će biti EU za pola decenije, nije spominjala. Mada… Bugarska je nedavno od marionetskog premijera Makedonije Zorana Zaeva dobila deklaraciju koju prethodne vlade nisu želele da potpišu. Deo makedonskog identiteta je tako zauvek izbrisan. I dok Bugarska vodi aktivnu balkansku politiku, njen narod u Makedoniji nije ugrožen, niti je tokom proteklih decenija ikada iskusio teškoće približne onima koje trpi srpski narod u Crnoj Gori.

Gde će Crna Gora kada počne da se bori sa Hrvatskom oko pretposlednjeg mesta u EU? Eto, jedna statistika pokazuje da su prosečne zarade u Hrvatskoj uoči stupanja u članstvo unije bile na nivou 45% proseka država članica, a danas su na 37%. Baš čudno… Nemojte se obazirati na to. Znaju Milo, Duško i Peđa Bošković za muke i nedoumice malog čoveka. To su narodni ljudi, dele patnje svojih građana…

Srbija je pre nepunih deset godina oglasila vojnu neutralnost. Republika Srpska će, bez obzira na specifičnosti i ranija opredeljenja, i sama to uskoro učiniti. Kako će Crna Gora nastaviti taj bajkoviti razvoj oslonjen na vojsku koja je tokom deset godina spala sa 6,000 na 600 vojnika? Kada je čak trideset učesnika neverovatno uspešne vežbe na severu zemlje tek tako otpušteno iz službe u vojsci? Dokle je moguće stići sa takvom, nerazumnom politikom?

Kada jedna vlada zaboravi zašto je izabrana, kada je nose ambicije njenih mana i vlada na nedostacima drugih, onda je njen kraj po pravilu lišen njenog značajnijeg uticaja. Opozicija u Crnoj Gori nema podršku velikih sila, najrazvijenije svetske demokratijenisu zainteresovane za demorkatiju Crnoj Gori.

Opozicija je razjedinjena i posvađana, okrenuta sebi, neke od njenih članica su marionete režima koji je državu odavno pretvrio u svoje pokriće. Ipak, i takva opozicija, posebno ako onaj njen istinski i hrabri deo vlast progoni, kad-tad će doći u priliku da obori nepravedni režim. Da li će posle toga stvari biti bolje? Što duže režim bude propadao na račun države i naroda, stvari će tokom oporavka biti gore i uspon će biti sporiji i teži.

Mi smo u Srbiji odavno zaboravili vreme demokratskih promena. Veliki broj građana prezire reforme ili nije zadovoljan onim što su one donele. Ipak, one su bile neophode i kao takve ih posmatra velika većina naroda. Najvažnije tekovine su sloboda i demokratija, uvek ugrožene i takve-kakve su… Kada jedna vlast počne da sakuplja neprijatelje samo na osnovu nemuštih laži i besmislica na kojima zasniva svoju politiku, znak je da je društvo kojim vlada u dubokoj krizi već samo zato što sve to mirno podnosi.

Crna Gora je do sada čula ono što nisu čuli podanici Envera Hodže i trojice Kimova. To što se do sada nije prenula i izborila sebi promene govori o teškom stanju u kome se nalazi. Krizi koja omogućava da korumpirani i zli vlastodršci budu i neozbiljni. Ipak, narod i država će sve to preživeti i prevazići.

(Napredni klub)[adsenseyu5][adsenseyu5]