Naslovnica SPEKTAR Novi kosmički dron pomeriće rusku tehnologiju do neviđenih visina

Novi kosmički dron pomeriće rusku tehnologiju do neviđenih visina

rusija dron

Projekt višekratnog hiperzvučnog letećeg aparata, koji je namijenjen za izvođenje misija u Zemljinoj atmosferi, ali i u svemiru, mogao bi biti realizovan uz upotrebu nove tehnologije koja je zasad i dalje nepoznanica.

Nedavno je objavljena informacija u kojoj je prikazan crtež prvog ruskog višekratnog hiperzvučnog letećeg drona, koji je namenjen za misije koje će se odvijati u Zemljinoj atmosferi, ali i u svemiru.

[adsenseyu1]

„Kada govorimo o nekom novom konceptu, važno je shvatiti da za njega moraju biti zainteresovane civilne, ali i vojne strukture. Od ove činjenice presudno zavisi sudbina ovog projekta, tačnije njegovo finansiranje“, istakao je Korotčenko, prenosi internet portal RIA Novosti.

S druge stane, kako je napomenuo stručnjak, razvoj ove letelice ima i niz drugih benefita koji se s njim paralelno mogu ostvariti – „doći će do neminovnog razvoja perspektivne tehnologije, tačnije novih materijala koji će biti otporni na visoke temperature koje se stvaraju prilikom leta hiperzvučnim brzinama. To je od kritične važnosti za ovakve projekte“.

„U principu, danas  su na izuzetnoj ceni svi projekti koji u svom opisu imaju reč ‘hiperzvuk’, tako da ovakvi koncepti imaju solidnu perspektivu“, zaključio je Korotčenko.

[adsenseyu5]

U Fondu „Skolkovo“ su saopštili da je kompanija u razvoju ISON“ u interesu „Roskosmosa“ osmislila višekratni leteći demonstrator koji je opremljen vlastitim motorom za ostvarivanje projektovanih brzina, koji će u pripremnoj fazi leta nositi specijalni avion-nosač M-55 “ Geofizika „. Ovo će svemirskoj jednomotornoj letelici osigurati početno ubrzanje, a samim tim i višekratnu upotrebu tokom njenog testiranja, u cilju dobijanja što kvalitetnijih letno-tehničkih pokazatelja prilikom izvođenja probnih letova.

Kako je ruskoj novinskoj agenciji RIA Novosti rekao generalni direktor kompanije u razvoju „ISON“ Jurij Bahvalov, za proizvodnju ovog bespilotnog hiperzvučnog aparata će se koristiti tehnologija ruskog porekla. Pogonsku jedinicu će predstavljati motor koji je dobijen iz raketnog bloka „Briz-M“ koji se nalazi u sastavu raketa nosača „Proton-M“, „Angara-A3“ i „Angara-A5“.

Osnovne letno-tehničke karakteristike omogućiće ovom stroju da leti na visini od oko 160 km, prilikom čega će moći da ostvari brzinu do 7 maha. Uređaj će se upotrebljavati i za transport svemirskih aparata u orbitu gde će moći da dosegne visinu i do 500 km. Životni vek jednog aparata bi bio u stanju da ostvari do 50 svemirskih misija.

Načelno se ovaj aparat neće koristiti kao klasično oružje (udarna letelica i sl.). Postoji veliki potencijal i za uključivanje ostalih zemalja partnera u ovaj projekat i rad u zajedničkoj kooperaciji.

(hr.rbth.com)

[adsenseyu6]