Naslovnica SPEKTAR NEVEROVATAN PREOKRET: Hrišćansko školovanje kod kuće postaje popularno u Rusiji … –...

NEVEROVATAN PREOKRET: Hrišćansko školovanje kod kuće postaje popularno u Rusiji … – VIDEO

deca- kuca- ucionica- djaci

S obzirom da je Rusija postala zvaničan bedem konzervativnih vrednosti u svetu, prilično je iznenađujuće što je sistemski zaostajala u jednoj očiglednoj sferi- školovanje kod kuće.

Američki model hrišćanskog školovanja, direktno govori o potrebama ruskih hrišćana za obrazovnim sistemom koji podržava porodicu, zajednicu i hrišćanstvo.

[adsenseyu1]

Za većinu Rusa je školovanje kod kuće oduvek bilo obavijeno nekom fantastičnom aurom, nešto što je uglavnom povezano sa posebnim potrebama i/ili sa protestantskim grupama, poput Amiša, u Americi.

Ali u poslednje vreme, kako se sve više čuje glas ruskih hrišćanskih porodica, podstaknuti rastućom državnom podrškom i intenziviranjem religioznosti društva, potražnja za alternativama zvaničnom javnom školskom sistemu, koji je tokom sovjetskog režima, a sada i liberalnim vrednostima, korumpiran materijalizmom i darvnizmom, postaje sve popularnija i očiglednija.

Sve više ruskih roditelja je uplašeno, i nisu spremni da obrazovanje svog deteta predaju u ruke strancu, shvatajući da se time takođe odriču moralnog vaspitanja svog deteta, omogućavaju da ono usvoji morale i vrednosti koje mogu biti potpuno strane.

Tu dolaze Aleksej Komov i Irina Šamolina, pioniri školovanja kod kuće u Rusiji. Ovaj ruski par, strastven po pitanju obrazovanja, školuje kod kuće svoja tri sina. Irina vodi popularan blog o obrazovanju, a Aleksej je predstavnik Svetskog kongresa porodica u Rusiji. Oboje su od 2012. godine fascinirani sistemom školovanja kod kuće, i intenzivno su ga proučavali. Vremenom su došli do uverenja da su Rusiji hitno potrebne opcije ovakvog tipa školovanja.

Redovno su putovali u SAD, koje imaju najrazvjenije sisteme za školovanje kod kuće na svetu, pokušavajući da nauče i dožive živahnu hrišćansku scenu školovanja u ovoj zemlji.

Konačno su se odlučili za „Klasične razgovore“, hrišćansku organizaciju školovanja kod kuće, koju je 1990-ih godina pokrenula Lija Bortins u Severnoj Karolini. Ovaj model stvara zajednice hrišćanskih porodica koje praktikuju školovanje kod kuće koje se sastaju svake nedelje i teže ka tome da svoju decu uče na klasičan način. Zasnovan je na obrazovnim teorijama stečenih iz drevne Grčke, i trivijum konceptu iz srednjeg veka.

https://youtu.be/KfJyarwJrjk

Dakle, dete se većinu nedelje školuje kod kuće, a roditelji neguju i podučavaju svoje dete u svom intimnom porodičnom krugu. Međutim, ovaj sistem se takođe bavi potrebom deteta, i često ignorisanom potrebom roditelja, za socijalizacijom i zajednicom sa istomišljenicima na nedeljnim sastancima. Oni takođe uvek počinju molitvom i pružaju deci veštine koje roditelji ne mogu sami razviti kod svoje dece.

Aleksej Komov i Irina Šamolina su usvojili postojeći nastavni plan hrišrišćanskog školovanja kod kuće i preveli resurse. Oni su takođe radili na prilagođavanju programa ruskoj pravoslavnoj perspektivi, čineći ga relevantnim za rusku kulturu i stvarnost.

Pronašli su američke pristalice, i zajedno sa drugim ruskim entuzijastima, pomogli im u kreiranju izuzetno lepe internet stranice.

[adsenseyu1]

Program je pokrenut ove jeseni, sa 27 gradova i 370 dece – u Rusiji, Ukrajini i Belorusiji, i čini se da se pretvara u pravi pokret među ruskim hrišćanima.

Značajno je i to da su Klasični razgovori u Rusiji takođe odmah dobili i entuzijastičku podršku jednog od najpoznatijih sveštenika u Rusiji, oca Dmitrija Smirnova. Otac Dmitrij je neverovatno popularan i ima ogromnu publiku, možda veću od bilo koje druge religiozne figure u Rusiji. On je takođe šef Odeljenja za porodicu Ruske crkve.

Javno obrazovanje iritira oca Dmitrija i on zagovara školovanje kod kuće na mnogim svojim propovedima. Uveren je da škola oštećuje detetov um, i da je to veoma veštačko, neprirodno i destruktivno okruženje za dete u razvoju. On insistira na tome da je idealno okruženje za dece dom, sa puno braće i sestara i mnogo ljubavi i vere.

Otac Dmitrij je jedan od svojih intervjua na svom vrlo popularnom blogu posvetio Klasičnim razgovorima, intervjuišući američke i ruske osnivače. Naravno, kao rezultat toga, mnogi njegovi fanovi su odlučili da isprobaju školovanje kod kuće.

Ovaj pokret svakog meseca stiče sve više snage.

Prema rečima osnivača „Klasičnih razgovora“: “Prvo i najvažnije, mi smo zajednica porodica. Drugim rečima, ideja je da porodične jedinice, radeći zajedno, pruže emotivnu i duhovnu podršku jedni drugima u njihovim životima i služenju Bogu“.

Ovaj stav održava savremenu preokupaciju Rusije za jačanjem i obavljanjem porodičnih jedinica, kako bi se izborili sa opadanjem broja stanovništva, i vodili živote koji najviše odgovaraju moralima hrišćanskog društva.

Ideja o zajednici je naročito privlačna ruskim tradicionalistima, s obzirom da ruska kultura i religija u velikoj meri vrednuju “zajednicu“, često čak i više od svetog zapadnjačkog vrednovanja “individualizma“.

Porodice se sastaju na grupnim časovima svake nedelje. Svaki sastanak počinje molitvom, a od roditelja se traži da prisustvuju, jednostavno zato što model Klasičnih razgovora stvara zaista divan sistem podrške ne samo za decu, već i za roditelje.

Roditeljima uključenim u Klasične razgovore se takođe pruža prilika da prisustvuju besplatnim, trodnevnim radionicama, koje imaju za cilj da im pomognu da postanu bolji učitelji svojoj deci, pomognu im sa težim predmetima i daju im praktične strategije.

Filozofija „Klasičnih razgovora“ ističe porodično obrazovanje kao sistem gde je Bog u središtu porodice i zajednice.

Model Klasičnog obrazovanja razdvaja školovanje u 3 glavne faze:

  • Prva, nazvana “Gramatika“, odnosi se na veštine učenika za učenje i pamećenje informacija (znanje).
  • Druga faza, Dijalektika, odnosi se na analiziranje informacija i prenošenje veština između tema (razumevanje).
  • Treća, najsofisticiranija, odnosi se na korišćenje prezentovaje i razmenu znanja sa drugima, kao i služenje Istini iznad svega (mudrost).

Veliki naglasak se stavlja na prezentovanje veština kroz čitav nastavni plan, jer se razmena znanja i učenje da se informacije dobro prezentuju, smatraju ključnim u nečijem obrazovanju.

Sve u svemu, školovanje kod kuće je sebi pronašlo novi dom. I ima sve potencijale da uspe u savremenoj Rusiji, koja danas može ponuditi najplodnije tlo u svetu za sistem koji podržava hrišćanstvo, zajednicu i porodicu.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]