Naslovnica IZA OGLEDALA Naučnici zbunjeni: Zašto veći deo Plutona nikad nije bio pogođen asteroidom? –...

Naučnici zbunjeni: Zašto veći deo Plutona nikad nije bio pogođen asteroidom? – VIDEO

pluton

Nedavne slike Plutona iz blizine su zbunile naučnike pošto veliki deo ove patuljaste planete nikad nije pogođen asteroidom, meteorom niti kometom.

Na najnovijim fotografijama iz centra Plutonove šare u obliku srca, vide se ravnice s ćelijskim šablonom, ali i neobični klasteri manjih jama i korita.

Ipak, na ovim fotografijama visoke rezolucije se ne uočavaju nikakvi krateri, za razliku od ostatka planete.

[adsenseyu1]

Naučnici veruju da je ova oblast, poznata nezvanično kao Sputnik Planum, sastavljena od isparljivog leda poput čvrstog azota.

Oni teoretizuju da su jame i korita, duboka nekoliko desetina metara, najverovatnije formirani sublimacijom ili isparavanjem nekog isparljivog leda.

Ipak, razlozi za čudne oblike i raspored odlika su i dalje misterija.

Portparol NASA-e je rekao: „Ono što dodatno povećava intrigu jeste činjenica da se ni pri tolikoj rezoluciji ne mogu videti nikakvi krateri, što svedoči o ekstremnoj geološkoj mladosti Sputnik Planuma“.

[adsenseyu4]

Hal Viver, naučnik sa projekta New Horizons (Novi horizonti) iz laboratorije u Merilendu, rekao je: „Pluton je čudan, ali na dobar način. Jame i njihov raspored pružaju informacije o protoku leda i razmeni isparljivih materija između površine i atmosfere, a tim naučnika vredno radi na tome da shvati kakvi se fizički procesi tamo odigravaju“.

Sa NASA-ine bespilotne svemirske letelice bi trebalo da stigne još fotografija visoke rezolucije u narednim mesecima.

U međuvremenu, jedan lovac na vanzemaljce koji je takođe proučavao fotografije, pronašao je dokaze o sletanju vanzemaljaca na planetu Pluton.

Skot Vering sa sajta UFO Sightings Daily je takođe rekao da je uočio „letelicu u vidu spejs-šatla“ i objavio fotografiju prstenastog objekta.

Skeptici navode da su ova otkrića samo novi slučajevi pareidolije, pojave pri kojoj mozak nesvesno uočava poznate objekte u šablonima ili teksturama poput kamene površine.

[adsenseyu1]

Tim naučnika projekta New Horizons je naveo brojna otkrića o Plutonu u najnovijem naučnom radu.

Rad se pojavio u oktobarskom izdanju žurnala Science, samo tri meseca otkad su napravljene prve fotografije Plutona u visokoj rezoluciji.

Letelica New Horizons se našla na oko 11.500 kilometara od površine Plutona 14. jula, prikupivši toliko podataka da će biti potrebno godinu dana da svi oni stignu do Zemlje.

Podaci koji su se do sada pojavili prikazuju raznorazne terene, varijacije u boji, sastavu i reflektivnosti površine.

Članovi tima su takođe otkrili da se omotač sastoji od sloja bogatog vodom u obliku leda i da je Pluton veći i bogatiji ledom nego što se mislilo.

Vodeći istraživač projekta, Alan Stern, rekao je: „Pluton nas je iznenadio na puno načina i dokazao da male planete mogu da ostanu aktivne milijardama godina nakon formiranja. Takođe smo shvatili da je geološki sastav Plutona i njegovog satelita Harona mnogo složeniji nego što smo mislili“.

Webtribune.rs

[adsenseyu4][adsenseyu4][adsenseyu5][adsenseyu5]