Naslovnica IZA OGLEDALA Naučnici u CERN-u pronašli nepoznatu česticu kojom mogu da objasne univerzum

Naučnici u CERN-u pronašli nepoznatu česticu kojom mogu da objasne univerzum

Postojala je samo trilioniti deo sekunde, ali su britanski naučnici pronašli česticu da objasne univerzum

Postojala je samo trilioniti deo sekunde, pa čak i putovala skoro brzinom svetlosti, pomerivši se samo dva milimetra pre nego što je zauvek nestala.

Ali, ova beskonačno mala čestica otkrivena od strane britanskog tima naučnika koji rade na CERN-ovom Velikom hadronskom sudaraču, je još jedan veliki korak u objašnjavanju osnovne fizike svega.

[adsenseyu1]

Činjenica da je istraživački tim uopšte pronašao nešto je neverovatna jer je čestica putovala ogromnom brzinom (670.616.629 mph) – a čak je i pri toj brzini uspela da pređe samo dva milimetra pre nego što je zauvek nestala.

Nauka je poludela – ali je tim, predvođen istraživačima sa Univerziteta u Glazgovu, potvrdio postojanje nove čestice, koja je nazvana Xi-cc++ i koja je deo jedne porodice bariona za koje se predviđalo da postoje po standardnom modelu teorije fizike čestica.

Standardni model je glavna teorija koja objašnjava tri od četiri osnovne sile prirode. Samo komplikacije sa gravitacijom – uglavnom iz tamne materije, tamne energije i gravitacionih talasa – sprečavaju fizičare da formulišu kompletniju Teoriju svega.

[adsenseyu5]

Glazgov tim je koristio CERN-ov razbijač atoma u Švarcarskoj da zdrobi protone međusobno pri gotovo brzini svetlosti, a zatim su otkrili zračenje koje su ranije teorijske čestice ostavile iza sebe.

Dr Patrik Spradlin, jedan od vodećih istraživača u timu na Fakultetu za fiziku i astronomiju na Univerzitetu u Glazgovu je proveo šest godina u potrazi za najmanjom spoznajom postojanja.

On je rekao: “Sudarali smo različite vrste zraka gotovo pri brzini svetlosti i zaista tražite stvari koje ostavljaju iza sebe.“

“Jedna od stvari koja olakšava da se to uvidi je činjenica da je nestabilna, pa ne postoji dugo.“

Pokušavajući da objasni zapanjujuću nauku, portparolka Univerziteta u Glazgovu je napisala: “Skoro sve materije oko nas su napravljene od bariona, koji čine jezgro atoma i sastoje se od tri kvarka. Najpoznatiji tipovi bariona su protoni i neutroni, koji se sastoje od “donjih“ i “gornjih“ kvarkova, i čine većinu obične materije posmatrane u svemiru.“

“Međutim, postoji šest vrsta postojećih kvarkova, i, teorijski, mnogo različitih kombinacija mogu formirati druge vrste bariona. Svi prethodno posmatrani barioni sadrže najviše jedan teški kvark; ovo je prvi put da smo konačno primetili jedan sa dva teška čarobna kvarka.“

[adsenseyu5]

“Barioni sa jednim teškim kvarkom, kao što su “čarobni“ ili “lepi“ kvarkovi, takođe su rutinski posmatrani u kosmičkim zracima i u postrojenjima za ubrzavanje, kao što je CERN-ov Veliki hadronski sudarač.“

“Novootkriveni barion se sastoji od dva čarobna i jednog gornjeg kvarka. Nasuprot tome, proton ima dva gornja kvarka i jedan donji, a neutron sadrži dva donja kvarka i jedan gornji. Kao rezultat toga, Xi-cc++ čestica ima masu od 3621 MeV/c2, što je oko 3,5 puta teže od protona i neutrona.“

Profesor Pol Soler, profesor eksperimentalne fizike čestica na Univerzitetu u Glazgovu je rekao: “Ovo je prvi put da posmatrani barion sadrži dva teška čarobna kvarka i predstavlja novu granicu u razumevanju jake sile koja povezuje kvarkove.“

Webtribune.rs

[adsenseyu6]