Naslovnica ŽIVOT NAPRAVITE SA PRIJATELJIMA: Moderna kuća za par hiljada evra, imate struju, vodu,...

NAPRAVITE SA PRIJATELJIMA: Moderna kuća za par hiljada evra, imate struju, vodu, veš-mašinu – SVE BEZ TROŠKOVA

eko kuca Lehel Horvat iz Subotice2

Eko-kuće mogu biti od slame, trske, drveta, zemlje u džakovima i pružaju mnogo više od bilo kog savremenog objekta, tvrde stručnjaci.

Građevinski inženjer Lehel Horvat iz Subotice objašnjava za „Blic“ da je princip eko-kuća to što se pri njihovoj izgradnji koriste već upotrebljeni prirodni materijali iz našeg okruženja.

Ako je to moguće, ovakve kuće se grade u društvu, mobi, sa prijateljima i u tom projektu ne učestvuje banka. Gradimo od onoga što je u okolini, otpada, bale od slame, starih cigli, crepova, a u planini od drveta. Kopaćemo žutu zemlju kojom ćemo malterisati, nećemo donositi materijale iz drvare i drugih prodavnica. To je glavni princip takozvane brutalne gradnje, a tako sagrađena kuća je zdrava, jeftina, ima nula režiju, nema klasičan već kompost toalet i uz njega ide sabirni kompost – priča Horvat dok se sprema na izgradnju jedne takve kuće kojoj su prisustvovali i reporteri „Blica“.

[adsenseyu1]

Za jedan par iz Sente njegovi saveti bili su presudni da prodaju stan i kupe vinograd sa placem na kome grade svoju kuću od slame.

– Pitali su me da li to što pričam može da se ostvari. Rekao sam da može, ali da sve od njih zavisi. Na kraju su prodali stan za 15.000 evra i kupili su plac za 2.500 evra. Devojka je dala otkaz jer sada neće imati troškove režije koji su bili nešto manji od njene plate i još im je ostalo novca. U gradnji im pomažu prijatelji, uspeli su već da naprave krov i počinju da slamare zidove – kaže Horvat.

ekokuca Lehel Horvat iz Subotice

Da bi sagradili eko-kuću ne treba da zovete majstore. Horvat tvrdi da je dovoljno da samo jedna osoba zna šta treba da se radi i da uz nju ostali, porodica i prijatelji brzo uče.

– Svi koje sam obučio su brzo savladali ovakav sistem gradnje jer sa prirodnim materijalima se brzo gradi, a rezultat je kuća koja diše. Ne treba otvarati prozor pošto vazduh struji kroz zid, a to se u kući od modernih materijala nikada ne može ostvariti. Zimi je kuća topla, a leti je sveža. Nema grejnih sistema kao što su radijatori, ali nas greje peć na biomasu koja se loži otpadom koji se nalazi u okućnici i tako nema troškova za grejanje. Sakupljamo kišnicu i grejemo je – objašnjava nam Horvat.

[adsenseyu5]

Za grejanje se koristi sunčeva energija i u dvorištu su sunčani kolektori.

– Zid od slame i blata treba tako zamisliti da zamenjuje 26 cm stiropora i 25 cm zida sa malterom. Imati kuću od dobro izolovanog materijala znači da možete uštedeti letovanje za celu porodicu – tvrdi Horvat.

Cena eko-kuće zavisi od hrabrosti domaćina, a hrabrost se odnosi na to koliko je vlasnik spreman da ga posluša, jer on radi temelje od bagremog drveta, ali mnogi žele da temelj ipak bude od betona zbog čega će kuća biti skuplja ili ne žele stari crep i grede što povećava troškove za kupovinu novih.

[adsenseyu1]

– Ako me neko sluša, nauči sve i spreman je da radi, cena njegove kuće biće 40 odsto od cene bilo koje druge kuće od modernih materijala. Po kvadratu izađe 50 do 80 odsto cene kvadrata moderne kuće. Sve zavisi koliko ste hrabri. Ovakve kuće imaju beskonačni rok trajanja – priča Horvat.

Jednu od poslednjih radionica održao je na salašu na Paliću gde je zajedno sa učesnicima letnjeg eko-kampa rekonstruisao staru drvenu kućicu u klub sa zidovima izolovanim slamom i trskom. Prvo su postavljeni temelji od bagrema, a na slamu je prskan malter koji su deca napravila gazeći zemlju i vodu, blato.

Kako radi veš-mašina?

Kuće od prirodnih materijala kao što su zemlja, slama ili valjci drže relativnu vlažnost u prostoru između 55 i 58 relativne vlažnosti, a za imuni sistem čoveka najbolja je vlažnost od 55 do 60.

[adsenseyu6]

– Postavljaju se redovne instalacije za struju i vodu, ali mnogo lakše. U principu je kuća moderna, ne treba zamišljati štalu, nikako, već je sve savremeno i ima čak i veš-mašinu, ali ona ne greje vodu već dobija vodu zagrejanu od sunca ili peći. Imamo i štednjak na špiritus i domaćica ne mora svaki dan da loži – kaže Lehel Horvat.

Za kuću je potrebno

* bale slame

* žuta zemlja-glina

* pesak

* bagremovo drvo

* voda

* gašeni kreč

* prozori su od stakla i Horvat savetuje da budu troslojni

* korišćeni crep, cigle i gredesamo prirodni materijali i dobra volja i kuća je gotova

(Blic)

[adsenseyu5]