Naslovnica SPEKTAR MISTERIOZNI RUSKI „PROJEKAT 949A“: Krstareće rakete dužine deset metara, i težine...

MISTERIOZNI RUSKI „PROJEKAT 949A“: Krstareće rakete dužine deset metara, i težine osam tona, mogu da …

podmornica

Ruske podmornice klase „Oskar“, poseduju dvadeset četiri ogromne rakete „Granit P-700“. Krstareće rakete dužine deset metara, i težine osam tona, mogu pogoditi podvodne i površinske mete na gotovo četiri stotine kilometara udaljenosti.

Predviđene za napad, ove ogromne ruske podmornice, poznate i kao „Projekat 949A“, dizajnirane su tokom hladnog rata, imajući u vidu specifičnu misiju- lov na američke avio prevoznike, ponos američke mornaričke  snage.

[adsenseyu1]

Zbog toga što je svaki američki nosač aviona zaštićen sopstvenom malom flotom, u pratnji ratnih brodova- mnogi od njih su specijalizovani za podvodne ratove- a osnovna igra Oskara nije da se približi napadu torpeda. Umesto toga, dizajniran je za ogromne protivbrodne krstarice (ASCM) udaljene stotinama kilometara.

Raketne podmornice, označene SSG i SSGN od strane američke mornarice, nisu nov koncept. Najranije projektilske podmornice adaptirane su iz konvencionalnih podmornica pedesetih godina prošlog veka, a sovjetska klasa „Echo“, naručena 1961. godine, bila je prva projektovana za primenu krstarećih raketa kao primarnog naoružanja.

Rad na velikoj podmornici krstarećih raketa treće generacije, nazvanog „Projekt 949 Granit2, započet je sredinom sedamdesetih godina. U njemu je predstavljen dvostruki dizajn, kao i standardni na velikim sovjetskim podmornicama. Primarni trup sa odeljcima posade i brodskim sistemima nalazi se unutar akvadinamičnog spoljnog trupa tankog čelika.

[adsenseyu4]

Kod tipa  Oskar II koji su još u upotrebi, spoljašnji trup je odvojen za do šest stopa ili samo dva inča, u zavisnosti od lokacije. Dva nuklearna reaktora generišu  sedamdeset i tri megavata električne energije za ogromnu podmornicu.

Oskar klasa je velika, kako bi nosila svoje teško naoružanje. Glavni proizvodni model je dugačak više od pola fudbalskog terena (154 metra), i prenosi 12.500 tona dok je na površini, a čini se četvrtim najvećim tipom podmornice ikad proizvedenim.

Ipak, podmornica ‚‚Oskar‚‚ može da postigne odličnu maksimalnu brzinu od trideset sedam milja na sat, i roni do pet stotina metara dubine. Međutim, poznato je da je sporo rone i imaju manevarski nedostatak.

Primarna svrha „Oskara“ bila je da služi kao platforma za paljenje dvadeset četiri ogromne rakete „Granit P-700“, često nazivane ‚‚‚brodolom‚‚ SS-N-19 od strane NATO-a. Krstareće rakete dužine deset metara teže skoro osam tona, i mogu ići od podvodnih ka površinskim metama, skoro četiri stotine kilometara.

[adsenseyu5]

Projektili se podižu od svojih lansirnih cevi koristeći raketni motor, pre nego što pređu na kljunasti mlaznjak, na krstarenje brzinom do maksimalno 2,5 Mach-a (brzine zvuka), u zavisnosti od visine.

Oni su usmereni ka meti od strane satelitskog sistema, koji „Oskar“ može povezati preko antene. Ako se više granita ispaljuje, one se mogu umrežiti da zajedno prenose informacije o ciljanju i pristup iz različitih uglova. Granitni projektil može takođe biti opremljen sa pet stotina kilotonskih nuklearnih bojnih glava.

Iako borbena krstarica klase „Kirov2 i nosilac aviona Admiral Kuznetsov može nositi rakete „Granit“, mnogo ju je lakše detektovati nego Oskara, koji može da istovara svoje rakete pod vodom sa daleko manjom opasnošću od odmazde.

„Oskaru“ ne nedostaje  oružje sa kratkim dometom. Pored svoje četiri redovne cevi od 533 milimetra koje mogu da ispaljuju anti-podmorske rakete RPK-2 „Starfish“, ima dve 650-milimetarske cevi koje mogu ispaliti izuzetno velike rakete „SS-N-16 Stallion“, koje mogu udariti mete dovoljno jako kao šezdeset i tri milje daleko. Oba projektila na rakete mogu rasporediti ili konvencionalne torpede ili nuklearno dubinsko punjenje.

Prva dva Oskara, „Arkhangelsk“ i „Murmansk“, završeni su u brodogradilištima u Severodvinsku 1980. i 1982. godine. Sledi ih jedanaest brodova „Projekata 949A Antei“ između 1982. i 1996. godine. Ovi noviji i verovatnije tiši Oscar II su bili deset metara duži, opremljeni ažuriranom elektronikom , i nadograđeni  propelerom od 4 do 7 lopatica. Izgradnja još tri „Oskara“ počela je između 1992. i 1994. godine, zatim napušena,a  delovi su preusmereni u druge svrhe.

U post-sovjetskoj eri, ruska mornarica se skoncentrisala na očuvanje i ažuriranje svoje flote „Oskara“ na račun starijih dizajna. „Oskari2 su tokom devedesetih nastavili da vrebaju iz senke američke nosače aviona, a jedan se 1999. godine zapleo u mrežu španskog ribarskog broda.

Za razliku od većine drugih podmornica Drugog svetskog rata, Oskar  se hvala bogu nikada nije koristila u borbi. Međutim, podmorske operacije ostaju opasne čak i kada ih ne ugrožavaju neprijateljski torpedi i dubinsko punjenje oružja.

[adsenseyu6]
  1. avgusta 2000. godine dok je učestvovao u pomorskoj vežbi u blizini Severomorsk-a, dogodila se eksplozija na ruskom brodu „Kursk“, ekvivalentna eksploziji tri do sedam tona TNT-a. Spasilački timovi su bili tragično nesposobni da intervenišu na vreme, i svih 118 članova posade je ostalo na dnu okeana. Istraživanje je zaključilo da je vodonik-peroksid koji je curio iz slabo zavarenog torpeda tipa 65, bio verovatni izvor prve eksplozije, što je dovelo do detonacije lanca drugih torpeda. Druga teorija je da je greška posade zbog nedostatka treninga prouzrokovala detonaciju torpeda.
  2. aprila 2015. godine, podmornica „Orel“ iz „Oskar“ klase, zapalila se dok je bila na pristaništu u Severodvinsku. Ovoga puta krivac je bila izolacija između unutrašnjeg i spoljašnjeg trupa koji je sagoreo dok su delovi bili zavareni. Srećom, nuklearno gorivo i naoružanje u to vreme nisu bili na brodu.

Danas, sedam ili osam podmornica „Oscar II“ klase nastavlja da služe u ruskoj mornarici u Pacifiku i severnoj floti. Nove, nečujnije podmornice „Yasen“ klase imaju za cilj da konačno zamene „Oskara“ u ulozi koju ima.

Međutim, ruska vojska je najavila da će do 2020. godine nadograditi najmanje tri, eventualno sve preostale Oskare u model „Projekta 949AM“, navodno po ceni od 180 miliona dolara po podmornici. Nadogradnja će zameniti stare projektile „Granit“ sa sedamdeset dva moderna krila projektila „Oniks“ i „Klub anti-shipping“. Ostale nadogradnje uključivale bi nove senzore, borbene informacije i navigacione sisteme.

Podmornice ‚‚Oskar‚‚  klase ne prelaze ivicu skrivene podmorničke tehnologije, i mogu ostati efektivno sredstvo u ugrožavanju površinskih brodova ekstremno velikog dometa, svojim krstarećim naoružanjem.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu6]