Naslovnica SPEKTAR LOŠE VESTI: Rusija ima EMP oružje, pripreme za veliki rat su već...

LOŠE VESTI: Rusija ima EMP oružje, pripreme za veliki rat su već očigledne

emp oruzje

Usred svih nedavnih strahova o tome da Severna Koreja pravi oružje sa elektromagnetnim pulsom (EMP) kojim bi mogla narušiti američku elektronsku osnovu, druga potencijalna pretnja se ignoriše- novi ruski program EMP oružja „Alabuga“.

Ruski mediji opisuju program koji izgleda da ima za cilj razvijanje taktičkog EMP oružja koje bi uticalo na malu oblast, a ne strateškog oružja koje bi onemogućilo, recimo, čitavu električnu mrežu jedne nacije.

[adsenseyu1]

“Jedna komponenta programa podrazumeva razvoj EMP rakete, koja emituje elektromagnetni puls od 200 do 300 metara iznad neprijateljske pozicije pomoću, visokofrekventnog elektromagnetnog generatora visokog napona“, navodi se u članku u „Rossiyskaya Gazeta“.

“Ovaj EMP bi stvorio polje ultra visoke frekvencije (UHF) od oko 3,5 kilometra, ne samo onesposobljavajući kompjutere, radare, sisteme za komunikaciju i precizno oružje, već ih i čineći neupotrebljivim, oštećujući njihove elektronske komponente. Iako ovaj sistem nije smrtonosan i ne izaziva štete efekte na ljude, elektromagnetni efekti rakete (do 100 gigavata) su uporedivi sa nuklearnim oružjem.“

Američka vojska je takođe prevela članak iz „Svobodnaya Pressa“ na temu ruskog EMP oružja dizajniranog da obori avione.

[adsenseyu4]

“Ranets-Ye je zasnovan na MAZ-543, težine oko 5 tona. Ranets-Ye je u suštini zemlja-vazduh sistem kratkog dometa u kom element za ubijanje nije raketa, već kupa od 60 stepeni sa 500 megavati SFH zračenja koje traje 20 nanosekundi. Ovaj EMP je u stanju da neutrališe sve avione, krstareće rakete i svaku municiju sa elektronikom. U dometu od 8-14 kilometara, EMP uništava električne komponente i ometa elektroniku u dometu i do 40 kilometara. Ranets-Ye se sastoji od dizel generatora, generatora elektromagnetnog pulsa i radara za ciljanje. Ovaj sistem je takođe sposoban da se integriše u mrežu vazdušne odbrane, kako bi dobili podatke o ciljanju.“

Ruski mediji su sugerisali da bi „Ranets-Ye“ bio vrlo efikasan kao oružje vazdušne odbrane protiv stelt aviona i dronova. Ipak, ruski mediji su takođe istakli da ruska vojska nije usvojila „Ranets-Ye“ jer mu je potrebna direktna linija pogleda na metu, i zato što mu je potrebno dvadeset minuta da napuni svoje kondenzatore između pulseva.

U međuvremenu, SAD rade sa sopstvenom EMP oružju. Projekat CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) ima za cilj da montira mikrotalasni emiter na krstareću raketu.

Takvo oružje je reklamirano kao manje nasilno sredstvo za onemogućavanje elektronike na severnokorejskim ICBM pre nego što bi one mogle biti lansirane na SAD. Kritičari odgovaraju da ako Amerika napadne severnokorejsko oružje za masovno uništenje, mogla bi od samog starta koristiti i konvencionalnu municiju.

Webtribune.rs

[adsenseyu1]