Naslovnica SPEKTAR Kineski ministar odbrane poslao opasnu poruku Sjedinjenim Državama: “Ako želite rat, dobićete...

Kineski ministar odbrane poslao opasnu poruku Sjedinjenim Državama: “Ako želite rat, dobićete ga, mi smo spremni”

WWII Victory over Japan Day 70th anniversary

Kineski ministar odbrane Vej Feng je izjavio kako je njegova zemlja spremna za trgovinski rat sa Sjedinjenim Državama.

“Ako Sjedinjene Države žele pregovore, ostavljamo im otvorena vrata. Ali ako žele rat, onda smo spremni”, rekao je Feng na međunarodnoj konferenciji u Singapuru o bezbednosnim pitanjima u azijsko-pacifičkoj regiji.

Kako je istakao, istorija bilateralnih odnosa je “naučila dve zemlje da uzajamno sukobljavanje uvek šteti i jednima i drugima”.

[adsenseyu1]

“Uprkos svim usponima i padovima, odnosi između Kine i Sjedinjenih Država stalno rastu”, rekao je ministar.

Prema generalu Fengu, Peking očekuje da sa Vašingtonom radi na temelju načela uzajamne koristi i nesukobljavanja.

Kineski ministar odbrane je kritikovao Sjedinjene Države i zbog podrške nezavisnosti Tajvanu, kao i zbog pomorskih operacija u spornom Južnokineskom moru, ali je dodao kako bi sukob ili rat između dve zemlje bio katastrofa.

U govoru na azijskoj konferenciji o bezbednosti u Singapuru, general Vej je rekao “kako će se Kina do kraja boriti protiv svakoga ko pokuša da podeli Kinu i Tajvan, što Peking smatra agresivnim radnjama nad svojom suverenom teritorijom”.

Sjedinjene Države poput većine zemalja nemaju zvanične veze s Tajvanom ali je Vašington glavni izvor podrške i oružja za otcepljeno kinesko ostrvo. U subotu je američki ministar odbrane Patrik Šanahan na istom samitu rekao kako Sjedinjene Države više neće biti suzdržane po pitanju kineskog ponašanja u Aziji.

SAD tvrde kako u Južnokineskom moru sprovode patrole obezbeđivanja neometane plovidbe tim područjem. Sve ovo se događa za vreme eskalacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine.

Istovremeno, dok je general Feng govorio u Singapuru, Državni savet NR Kine je objavio zvanični dokument u kom Peking svu odgovornost za pokretanje trgovinskog rata stavlja na Sjedinjene Države.

“Kina ne želi trgovinski rat, ali ga se ne boji i, ako bude potrebno, borićemo se do kraja”, kaže Bela knjiga koja je objavljena na zvaničnim stranicama Državnog saveta i na internet portalu državne agencije Ksinhua.

[adsenseyu4]

U dokumentu se naglašava da postoje određene granice i Kina neće donositi kompromise o “temeljnim pitanjima za zemlju”. Bela knjiga takođe navodi kako Kina ima dovoljno resursa da u slučaju napetosti garantuje zdravu kinesku ekonomiju.

Ranije je Državni savet saopštio da će Kina uskoro objaviti crnu listu stranih kompanija i pojedinaca koji ometaju poslovanje kineskih preduzeća i teže nekomercijalnim ciljevima.

“Kineska vlada će prilikom odlučivanja hoće li uključiti kompaniju ili pojedinca na popis nepouzdanih subjekata uzeti u obzir četiri glavna faktora”, saopštila je kancelarija za međunarodne ugovore pravne službe Ministarstva trgovine Kine. Ali, medijima nije rečeno koja su to četiri glavna faktora.

Dva više nego jasna upozorenja od strane kineskog ministarstva odbrane i ministarstva trgovine dolaze nakon izjave američkog ministra odbrane Patrika Šanahana da je ponašanje Kine “nerazumno”.

Sjedinjene Države neće ignorisati opasno ponašanje Kine u azijsko-pacifičkoj regiji, izjavio je američki ministar odbrane Patrik Šanahan na godišnjem azijskom samitu o bezbednosti u Singapuru.

Čelnik Pentagona je izjavio kako se ne slaže da se kibernetički napadi sprovode bez znanja zvaničnog Pekinga i da kineske vlasti podstiču krađu intelektualnog vlasništva. Prema njegovim rečima, Kina nastavlja projekat povećanja vojne moći izvan svojih granica, stvaranjem veštačkih ostrva u Južnokineskom moru i izgradnjom vojnih objekata na tim ostrvima, kako bi potvrdila suverenitet nad teritorijama koja, kao kineska, nisu priznata međunarodnim pravom.

Predsednik odbora za oružane snage američkog Zastupničkog doma, Adam Smit, koji učestvuje na forumu u Singapuru, rekao je da Kinezi u određenoj meri “preteruju” u svojim akcijama u regiji.

[adsenseyu5]

“Mnogi ih smatraju regionalnim” huliganom. Napadali su naseljena područja u mnogim slučajevima i te države su se obratile za pomoć Sjedinjenim Državama”, rekao je Smit, ne navodeći o kojim državama je reč.

Tajvan zvanično nije smeo da nazove državom, jer je Tramp ipak odlučio da će, iako samo deklarativno, poštovati politiku “jedne Kine”. Koliko je poznato, Japan je pod okupacijom i američka vojska tamo dolazi i odlazi po vlastitoj volji, dok ostale zemlje nisu tražile pomoć Vašingtona.

Tokom konferencije američki saveznici su izrazili zabrinutost zbog rastućih napetosti između Vašingtona i Pekinga. Kao što je izjavio predstavnik jedne od zemalja, ako Sjedinjene Države i Kina ne uspeju da se usaglase, to bi moglo dovesti do uništenja sistema modernog svetskog poretka.

(logicno.com)

[adsenseyu5]
[adsenseyu6]