Naslovnica IZA OGLEDALA Huan Pons de Leon i njegova potraga za Fontanom mladosti

Huan Pons de Leon i njegova potraga za Fontanom mladosti

Huan Pons de Leon portoriko bahami kolonizator

[adsenseyu2]

Huan Pons de Leon je bio jedan od prvih Evropljana koji su kročili na tlo današnjih Sjedinjenih Američkih Država. On je predvodio ekspediciju u današnjoj Floridi, kojoj je on i dao ime.

Pons de Leon je otkrio i Bahamski kanal i kolonizovao Portoriko.

Ipak, Pons de Leon je ostao ponajviše upamćen zbog njegove legendarne potrage za Fontanom mladosti, magičnom izvoru vode koji preokreće proces starenja i leči bolesti.

Ova misija je bacila u senku sva druga Leonova dostignuća, mada ima i onih koji tvrde da on nikad nije ni tražio Fontanu mladosti.

Iako nema zvaničnih zapisa, veruje se da je Huan Pons de Leon rođen 1460. godine u sirotoj, ali plemićkoj porodici u San Tervas de Kamposu u provinciji Valjadolid u Španiji.

[adsenseyu4]

Prema nekim drugim izvorima, on je rođen 1474. godine. Leon je već kao dečak služio na dvoru Aragona, prvo kao paž, a zatim i kao vojnik, učestvujući u španskim kampanjama protiv emirata Granade.

Kada je rat okončan, njegove usluge više nisu bile neophodne, te je pokušao da dođe do slave prekomorskim ekspedicijama.

Pons de Leon je započeo svoju karijeru kao istraživač u grupi druge Kolumbove ekspedicije u Novom svetu 1493. godine.

On je zatim nastanio ostrvo u Karibima poznato kao Hispaniola (današnja Dominikanska republika), gde je postavljen za vojnog komandanta, a kasnije i guvernera istočne provincije ostrva (pošto je uspešno suzbio ustanak domorodaca).

Za vreme njegovog upravljanja mogle su se čuti glasine da na obližnjem ostrvu San Huan Batista ima puno zlata. Pons de Leon je 1508. godine dobio dozvolu od španskog kralja da istraži ostrvo.

Kao rezultat ove ekspedicije, uspostavljeno je špansko naselje Portoriko, a Pons de Leon je postavljen za guvernera ostrva.

Pons de Leon nije bio jedini konkvistador i bilo je mnogo onih koji su planirali da mu podmetnu nogu. Tako je on 1511. godine, dve godine nakon što je postao guverner Portorika, primoran da preda svoj položaj Dijegu Kolumbu, sinu Kristofera Kolumba.

Kao kompenzaciju, španski kralj mu je ponudio mitsku teritoriju Bimini pod uslovom da Leon može da isfinansira ekspediciju i da je nađe.

[adsenseyu1]

Njegova potraga za Biminijem je posle povezana sa potragom za Fontanom mladosti. Ipak, neki stručnjaci veruju da je Pons de Leon zaista tražio tu mitsku fontanu.
Zapravo, politika se umešala u čitavu priču.

Nakon Leonove smrti, španski hroničar po imenu Gonzalo Fernandes de Ovijedo i Valdes, tražio je način da diskredituje konkvistadora (Ovijedo je inače bio na strani Leonovog rivala, Dijega Kolumba).

Hroničar je opisao Pons de Leona kao egocentričnog i lakovernog čoveka koji je poverovao u priču domorodaca o postojanju Fontane mladosti i koji ju je uzaludno tražio.
Tragajući za Biminijem, Leonova ekspedicija je 1513. godine urodila plodom pošto je otkrivena istočna obala Floride. Pons de Leon je nazvao oblast Florida pošto su stigli tamo za vreme Uskrsa (na španskom Paska Florida).

On je godinu dana kasnije dobio dozvolu da kolonizuje region, ali se vratio na Floridu tek 1521. godine. Tada je konkvistador ranjen strelom u butinu, a umro je od te rane par meseci kasnije.

Pons de Leon je na neki način i ostvario besmrtnost.

Za početak, danas je upamćen kao čovek koji je otkrio Portoriko i Floridu. Iako su ljudi poput Ovijeda pokušali da diskredituju Leonova dostignuća, on će ostati upamćen kao čovek koji je pokušao da pronađe Fontanu mladosti, a ne po negativnim kritikama koje su mu hroničari uputili.

Webtribune.rs

[adsenseyu2]