Grupa američkih senatora u panici, traže hitne razgovore sa Rusijom RAZLOG JE OVO RUSKO ORUŽJE

bvdshfuj328246dhcbn

Novo oružje opisano u obraćanju predsednika Putina od 1. marta o stanju nacije su američki zvaničnici i mejnstrim mediji odbacili. Mnogi zapadni analitičari su izrazili skepticizam. On se samo hvalio, napisao je „Washington Post“. Portparol Bele kuće Heder Navert je rekla da je video koji je pokazao bio “otrcan“.

Ali 11. marta je svet video testiranje nove „Kh-47M2 Kinžal“ rakete zemlja- vazduh. Objavljeni video snimak je daleko od otrcanog. On pokazuje avion MiG-31 kako lansira raketu „Kinžal“ koju nosi ispod trupa.

Raketa je sposobna da leti deset puta brže od brzine zvuka i može da pogodi mete na moru i kopnu na udaljenosti i do 2.000 kilometara. MiG-31B takođe ima brzinu od 2,83 Maha i domet od 1.450 km, a ako se avion dopunjava gorivom u letu, ima domet i do 2.200 km. Ove karakteristike u velikoj meri povećavaju ubistveni domet aviona i omogućavaju brzi transport rakete do područja za lansiranje.

Raketa Kh-47M2 može da se nosi sa veoma složenim profilima letenja, sprovodeći visoke „G“ manevre dok ulazi u svoj termalni pristup. Može nositi nuklearnu ili konvencionalnu bojevu glavu. Ove godine je sprovedeno preko 250 probnih letova.

Ne bi bilo veliko iznenađenje videti da se „Kinžal“ koristi u Siriji. Jednom kada ova raketa bude operativna, američki nosači aviona, i druge morske mete će postati lak plen. Ni jedna vazdušna ili odbrana od balističkih raketa (BMD), neće biti u stanju da zaštiti lokacije na terenu.

Ruska odbrambena idustrija je postigla očigledan napredak u poslednjih nekoliko godina. Ispunila je američki izazov, pa čak se i probila ispred SAD u proizvodnji super oružja, uključujući i sisteme sposobne za hipersonične letove. Ni jedna druga zemlja nije ni blizu mogućnosti da ih proizvede.

I to nije samo „Kinžal“. Postoje i drugi sistemi u inventaru ruskih oružanih snaga koje Amerikanci pokušavaju da razviju samostalno, ali bez stvarnog uspeha. Dobar primer je ruska hipersonična protivbrodska raketa „Cirkon“, koja će ući u službu ove godine. Ona predstavlja izazov američkoj pomorskoj nadmoći na otvorenom moru.

Hipersonični sistemi su sada deo ruskog arsenala, ali Amerika i dalje treba da pređe dug put pre nego što njihove verzije postanu operativne. Američki analitičari to priznaju. Sada će Amerika morati zaista da se potrudi, ako želi da ih sustigne.

SAD su uvek uveličavale svoju prednost u stelt tehnologiji, ali zahvaljujući oružju koje je predstavio predsednik Putin, to više nije „magični“ metak koji može probiti neprijateljsku odbranu. Rusija je napravila kvantni tehnološki skok. Kontramere elektronskog ratovanja i kompleksne putanje leta više nisu potrebne. Hipersonično oružje praktično neutrališe i najsofisticiranije sisteme raketne odbrane.

Kada takvo oružje jednom postane operativno, to će promeniti čitav koncept vazdušne odbrane. Američki BMD, i globalni i kontinentalni, izgubio je svoj značaj. Dugogodišnji napori su otišli nizvodno. Samo ruski S-500 može da uključi mete koje lete na 5,0-6,0 Maha. Vazdušna i raketna odbrana, su još jedan domen u kom je prednost Rusije neosporna.

To je stvarnost. Americi to može da se sviđa ili ne, ali u ovom kontekstu sprečavanje trke u naoružanju ima poseban značaj. Strateški dijalog je mnogo bolja alternativa oštroj konfrontaciji.

Nakon što je predsednik Putin izneo svoj govor, grupa američkih senatora je napisala pismo tražeći od administracije da počnu pregovore sa Rusijom o kontroli naoružanja. Video snimak koje je objavilo rusko Ministarstvo odbrane pruža dokaz koji potvrđuje tvrdnje ruskog predsednika.

Planirana poseta predsednika Trampa Severnoj Koreji u maju je dobra vest, i mnoge nade počivaju na tome. Problemi o kojima se treba razgovarati su hitni. Kao i pitanje erodiranja sistema kontrole naoružanja. Na kraju krajeva, Moskva predstavlja deleko veću pretnu Vašingtonu nego Pjongjang.

Promena njihovog pristupa odnosima SAD-a i Rusije je u skladu sa interesima Vašingtona. Zapravo, prvi korak je napravljen 12. septembra u Finskoj. Sada je vreme za još jedan. To se mora uraditi, jer predsednik Putin nije pokušavao da impresionira bilo koga. On je samo navodio činjenice.

Webtribune.rs