Gde su nestali oni koji su ovo upotrebljavali pre 400 miliona godina

hammer2b

Ovaj neobični artefakt je otkriven u gradu London u Teksasu, SAD, 1934. godine.

U pitanju je čekić koji se nalazio unutar kamena, a otkad je otkriven kruže mnoge teorije o njegovom poreklu i starosti.

Kako je čekić uopšte završio u kamenu? Prvenstveno, da bi čekić završio u kamenu, morao je biti napravljen pre nego što se kamen formirao, a to se dogodilo pre nekoliko miliona godina. Pošto nisu uspeli da odgovore na sva pitanja koja je čekić postavio pred njih, naučnici su ga prosto izložili u Somervel muzeju u Teksasu.

Prema navodima Metalurškog instituta Kolumbije, unutrašnji deo ručke je prošao kroz proces karbonizacije, dok je glava čekića napravljena od gvožđa čija se čistoća može postići samo uz pomoć moderne tehnologije. Analiza je utvrdila da glavu čekića čini 97% čistog gvožđa, 2% hlora i 1% sumpora.

Naučnici su takođe utvrdili da je gvožđe prošlo kroz proces pročišćavanja i stvrdnjavanja, što je tipično za metalurgiju 20. veka. Analiza je pokazala da je kamen u kojem se čekić nalazio poreklom iz Ordovicijana, odnosno star je 400 miliona godina.

Deo kamena oko glave ćekića kao da se stopio sa nekom vrstom futrole za čekić. Geolozi tvrde da spor proces skamenjavanja traje bar stotinama miliona godina. Zbog toga su stručnjaci za NLO-e i teoretičari drevnih astronauta došli do zaključka da je pre tog skamenjavanja u Teksasu postojala drevna civilizacija koja je posedovala neophodnu tehnologiju za proizvodnju čekića sa modernim osobinama.

Naučnici su odbacili teoriju da gvožđe iz čekića potiče iz meteora pošto je hemijska analiza pokazala i tragove kalijuma, silicijuma, hlora, kalcijuma i sumpora. Ovakav sastav se suprotstavlja hipotezi da gvožđe iz čekića potiče iz meteora.

Naučnici takođe veruju da je čekić završio u kamenu pod drugačijim atmosferskim uslovima koji su bili karakteristični za prošlost.

Neki istraživači ukazuju na to da je naša planeta nekada davno bila naseljena civilizacijama koje su posedovale napredne tehničke i tehnološke sposobnosti, koje su danas samo legende i predmeti zarobljeni u kamenu.

Neobični artefakt je deo niza misterioznih objekata koji su otkriveni širom sveta, kao što je npr. ruski „mikročip“ ili šraf star 300 miliona godina.

Da li je ovaj čekić zaista star nekoliko stotina miliona godina, nešto je o čemu će arheolozi i teoretičari drevnih astronauta dugo raspravljati, s obzirom da i jedni i drugi pružaju validne argumente o poreklu i starosti čekića.

Webtribune.rs