Naslovnica SPEKTAR Evropske vlade ne shvataju da im je Tramp uputio ultimatum i da...

Evropske vlade ne shvataju da im je Tramp uputio ultimatum i da nema proizvodnje evropskog oružja

tramp

Mediji su objavili pojedinosti o novom ultimatumu koji su Sjedinjene Države uputile svojim najbližim saveznicima u NATO paktu, to jest Evropskoj uniji. Ispostavilo se da, prema Vašingtonu, Evropska unija nema pravo da razvija vlastite sisteme naoružanja, već je obavezna da ih kupi u inostranstvu.

Kako to inostranstvo ne bi bilo pogrešno protumačeno, usput je saveznicima rečeno da se u potpunosti moraju rešiti  sovjetskog oružja, koje je još u upotrebi u njihovim oružanim snagama.

Razlog za takve manipulacije su, naravno, reference na “agresivnu Rusiju”.

[adsenseyu1]

“EU i mnoge njene vlade zagovaraju evropske odbrambene inicijative kao deo evropske bezbednosne politike i mi smo verovali u nju”, rekao je američki državni podsekretar za evropska pitanja Majkl Marfi tokom sastanka u Vašingtonu 22. maja sa predstavnicima Evropske komisije za spoljnu i bezbednosnu olitiku. Ali sada, prema Marfiju, “postoji sumnja da su te inicijative usmerene na nešto drugo.”

“Barem neki od vas razvijaju svoju industrijsku politiku pod maskom bezbednosne”, rekao je visoki američki funkcioner, što potvrđuje transkript sastanka u Vašingtonu sa evropskim veleposlanicima o pitanjima bezbednosti, koji je objavljen neki dan.

Ultimatum koji je Marfi uputio nije prva epizoda u predstavi o vojnim napetostima između Sjedinjenih Država i Evropske unije.

U proleće 2019. su Sjedinjene Države počele su sa neugodnim i direktnim pretnjama Evropi , ako se Evropska unija usudi da promoviše svoje odbrambene projekte. Reakcija Vašingtona  usledila je ubrzo nakon što je Evropski parlament 18. maja dao preliminarno odobrenje za stvaranje Evropskog obrambenog fonda (EFD) i dodelio mu 13 milijardi evra za period od 2021. do 2027.

Više troškova za oružje je nešto što se Vašingtonu svidelo, ali strateška nezavisnost ne dolazi u obzir. To je bilo pismeno upozorenje koje su Sjedinjene Države poslale Evropskoj uniji 1. maja 2019. godine. U saopštenju se navodi kako trenutni planovi “evropske odbrane” prete decenijama integracije transatlantske odbrambene industrije i vojne saradnje kroz NATO. U pismu je bilo mnogo pretnji o mogućim političkim i komercijalnim osvetama u slučaju da Brisel ostane pri nameri da razvija evropske projekte vezane za oružje.

Vašington se takođe usprotivio stvaranju takozvane Strukturirane stalne organizacije za saradnju (PESCO) u okviru koje je 25 zemalja EU počelo da razvija 34 projekta naoružanja.

“Sjedinjene Države su duboko zabrinute zbog odobravanja propisa Evropskog fonda za odbranu i opštih uslova koje propisuje PESCO”, upozorila je zamenica američkog ministra odbrane Elen Lord u pismu upućenom Federiki Mogerini.

[adsenseyu4]

Sudeći po činjenici da su 22. maja Sjedinjene Države zakazale novi sastanak, očigledno je da EU prvomajskom pismu nije posvetila dovoljno pažnje i da ga nije razumela kao ultimatum.

Čini se da je Trampova uprava odlučila da seme “evropske samoodbrane” saseče u korenu.

Američki funkcioner Marfi  je uveren da Evropljani pokušavaju da nadmudre prekomorske vladare demonstrirajući “projekte manjeg obima” i da se pod okriljem ovog “velikog skoka” pripremaju za razvoj vlastite proizvodnje oružja.

Jasno je da za SAD postoji opasnost da se zemlje koje progone jednu za drugom eventualno mogu ujediniti u otporu prekomorskom hegemonu, ali sadašnji stanar Ovalne kancelarije se i dalje nada da će uspeti da zgazi autonomiju evropskih protivnika pre nego što uspeju da se povežu  u prilično uticajan blok.

(logicno.com)

[adsenseyu5]