Naslovnica SPEKTAR EKSPERTI SAD: Sposobnost ruske vojske da vodi u informacijskom ratu postaje krajnje...

EKSPERTI SAD: Sposobnost ruske vojske da vodi u informacijskom ratu postaje krajnje nepodnošljiva

rat

Američki analitičari su neprijatno iznenađeni velikim uspesima ruske vojske u informacijskom spektru, koje je do sada bilo pod isključivom dominacijom Vojske SAD-a.

Doktrinarna upotreba ovakvog tipa vođenja rata se koncentriše na „kolektivno mlevenje i satiranje“ borbenog duha neprijatelja, u cilju totalne pobede nad njim bez upotrebe klasičnih metoda vođenja rata.

Zaposleni u američkoj organizaciji The Strategy Bridge, koja je specijalizovana za poslove iz informacijske bezbednosti u vojnoj sferi, zainteresovali su se za novu doktrinu ruske vojske. Oni su ovoj problematici posvetili i poseban tekst, koji je preveo internet portal RG.

[adsenseyu1]

Autori ovog teksta veruju da obnovljena ruska vojska veliku pažnju posvećuje sferi borbe koja ima za cilj ostvarenje informacijske dominacije u odnosu na neprijatelja. Ona u sebi sadrži psihološke i tehničke elemente borbe, uvereni su američki stručnjaci.

Psihološko „oružje“ je usmereno na podrivanje ideološkog temelja potencijalnog neprijatelja, u cilju zadobijanja moralne prednosti nad njim, što na kolektivnom planu dovodi do značajnog slabljenja-ubijanja njegovog borbenog duha. Ovde se kao osnovni alat koriste društvene mreže. Autori ovog teksta smatraju da su osnovni postulati „psihološkog rata“ pozajmljeni od američkih specslužbi koje su na kraju krajeva i rodonačelnice ovakvog koncepta borbe. Rusi su dosta iskustava prikupili na primeru ratova koji su se vodili u Iraku, Jugoslaviji, kao i na temelju velikog broja naučnih radova i specijalizovanih udžbenika iz teorije i metodike vođenja informacijskog rata koji su objavljeni na Zapadu.

Što se tiče tehnološkog aspekta koji je neodvojivi deo informacijskog rata, ovde se to konkretno odnosi na različite mrežne alate za grupisanje informacija.

[adsenseyu5]

„Rusija je sve više usmerena na upotrebu novih tehnologija, kao što su elementi veštačke inteligencije i učenje o mašinama (Machine learning), u cilju ostvarivanja dominacije u informacijskom spektru“, uvereni su američki analitičari.

Ozbiljan pomak na tom planu registrovan je tokom ruske operacije u Gruziji 2008.godine.

„Sa sve većim dostupom informacijama koje dolaze iz svemira, bespilotnim letelicama, elektronsko-izviđačkim sistemima, sistemima zapovedanja i upravljanja, i, konačno, zahvaljujući izuzetnom napretku u elektronskoj sferi ratovanja, ruska vojska se može oceniti kao dobro pripremljen sistem koji odlično prati situaciju i direktno utiče na ishod bitke“, navode američki stručnjaci.

Tako je u Siriji ruska vojska vrlo uspešno koristila satelitski sistem GLONASS. On daje znatno veću operativnu i taktičku svesnost u borbi, povećava preciznost navođenja vatre na ciljeve neprijatelja. Savremena ruska tehnika sve više poseduje i dodatne navigacijske sisteme izuzetnog kvaliteta, koji zadržavaju sve karakteristike visokopreciznog oružja u slučaju prekida veze s mrežom GLONASS.

Važan izvor vrednih informacija su izviđačke bespilotne letelice

Tu se najviše eksploatiše bespilotna letelica tipa „Orlan-10“, koju Amerikanci nazivaju i temeljnim „radnim konjem“ kada je u pitanju ruska vojska. Osnovna funkcija ove višenamenske bespilotne letelice je podrška u borbenim operacijama koje se odvijaju na zemlji. Međutim, ruski vojno-industrijski kompleks je osvojio i čitav niz drugih modela bespilotnih letelica za razne tipove borbenih misija. Na primer, nova taktička bespilotna letelica „Forpost“ ostvaruje vezu s ratnim brodovima i obezbeđuje navođenje krstarećih raketa „Kalibr“ i „Oniks“.

[adsenseyu5]

Za vreme ruske vazdušno-kopnene operacije u Siriji, koja i dalje traje, bespilotne letelice su izvele više od 23 hiljada borbenih poletanja i provele više od 140 hiljada sati u vazduhu. To su službeni podaci Ministarstva odbrane RF.

Američki analitičari su posebnu pažnju obratili i na modernizaciju izviđačkih aviona A-50U („leteći radar“ – vazdušna platforma za radio-elektronsko izviđanje i upravljanje). On je opremljen velikim brojem novih sistema, koji mu omogućuju da udvostruči broj vazdušnih objekata koji se istovremeno prate, kao i efektivni domet operacijskog opažanja. Štaviše, ruski vojno-industrijski kompleks se sprema da uskoro lansira još savršeniji avion iste klase A-100 „Premijer“.

Pored toga, veliku pažnju američkih analitičara iz organizacije The Strategy Brige su privukli savremeni taktički sistemi izviđanja i zapovedanja „Strelec“. Ovaj sistem osigurava „visok nivo zapovedanja i upravljanja“ i „omogućuje razmenu individualnih informacija kako s prepostavljenim zapovednicima najmanjih taktičkih jedinica, tako i sa eskadrilama jurišne avijacije ili baterijama atiljerije“. 

[adsenseyu4]

Pored toga, Amerikancima je zanimljiv i novi nišanski sistem SVP-24 „Gefest“ koji se nalazi u opremi modernizovanih taktičkih jurišnika Su-25. Reč je o inovaciji koja radikalno povećava preciznost gravitacijskih bombi.

Od ostalih sistema vredan pažnje je i taktički kompleks upravljanja „Sozvezdije“, koji će, po mišljenju američkih stručnjaka, uskoro biti usvojen u operativno naružanje ruske kopnene vojske. „Sozvezdije“ predstavlja jedinstveni sistem celovitog zapovedanja i upravljanja na taktičkom nivou, koji u sebe integriše jedanaest podsistema koji su vezani za razne vidove i rodove vojske, kao što su jedinice opremljene sredstvima za protivelektronsku borbu, artiljerijsko-raketna postrojenja, jedinice PZO, eskadrile lovačke i udarne avijacije itd.

Najveći progres je napravljen u sferi protivelektronske borbe

U poslednjih 20 godina ruska vojna industrija je proizvela desetine sistema za protivelektronsku borbu, koji su namenjeni za ometanje kopnenih, vazdšnih i svemirskih sistema veze.

[adsenseyu6]

Najbolja ilustracija da ruska vojna industrija vrlo predano radi na ovom planu jeste usvajanje sistema protivelektronske borbe „Palantin“, koji se nalazi u naoružanju ruskih jedinica, koje se nalaze unutar Zapadnog vojnog okruga.

Radi se o visokozasićenom i automatizovanom elektronskom sklopu, koji u sebi objedinjuje više sredstava za protivelektronsku borbu, koja su u poslednje vreme ušla u naoružanje ruske vojske.

Njegove osnovne funkcije predstavljaju vojnu tajnu, ali se pretpostavlja da ovaj sistem može ostvariti poražavajuće efekte na neprijateljska sredstva za komunikaciju, na operativnim i taktičkim pravcima razvijanja borbenih delovanja.

Imajući u vidu fundamentalnu važnost koju rusko političko i vojno rukovodstvo pridaje ostvarivanju dominacije u informacijskom spektru, nema nikakve sumnje da će oni nastaviti da testiraju i primenjivaju nove tehnologije u ovoj sferi, zaključuju autori teksta.

To u konačnom ishodu može stvoriti značajne probleme za Sjedinjene Države i njihove vojne saveznike, piše The Strategy Bridge.

(hr.rbth.com)

[adsenseyu5]