Naslovnica IZA OGLEDALA Drevni egipatski rukopis star 4.000 godina i veličine 2,5 metra pronađen u...

Drevni egipatski rukopis star 4.000 godina i veličine 2,5 metra pronađen u Egiptu

[adsenseyu3]

egipat

[adsenseyu2]

U pitanju je najstariji drevni egipatski rukopis ikada otkriven.

Zapravo, on je ponovo otkriven nakon što je bio sakriven preko 70 godina. On, između ostalog, sadrži prikaze božanskih i natprirodnih bića.

Ovaj najstariji rukopis napisan na koži star je najmanje 4.000 godina i ponovo je otkriven u Egipatskom muzeju nakon što se nalazio u prašnjavoj kutiji više od 70 godina.

Ovaj fascinantni drevni egipatski tekst u slikama opisuje „natprirodna bića“, a crteži su stariji i od onih iz Knjige mrtvih, što ga čini veoma važnim rukopisom iz istorije drevnog Egipta.

Prema izveštajima Discovery News, rukopis je dugačak 2,5 metra i trenutno je najduži tekst ikada otkriven u drevnom Egiptu.

[adsenseyu4]

„Ako se uzme u obzir da se pisalo na obe strane, to je više od 5 metara teksta i crteža, što čini ovaj rukopis najdužim takvim spisom iz drevnog Egipta“, rekao je Vel Šerbini, belgijski naučnik koji je otkrio rukopis.

Ogromni rukopis, za koji se veruje da potiče iz Starog carstva ili Ranog srednjeg carstva (između 2300. i 2000. godine pre nove ere) je zapravo religijski tekst koji sadrži čini koje je najverovatnije recitovao neki drevni sveštenik.

Drevni tekst takođe sadrži ilustracije rituala koji su prilagođeni za sahrane.

On je ukrašen čudnim, raznobojnim crtežima „božanskih“ i „natprirodnih“ bića.

[adsenseyu1]

Veruje se da su ove ilustracije starije bar 1.000 godina od sličnih crteža koji se pojavljuju u svetski poznatoj Knjizi mrtvih, drevnom egipatskom tekstu koji sadrži čini za sahranjivanje.

Šerbini je naveo da su iste ilustracije iz rukopisa pronađene u jednom sarkofagu iz Srednjeg carstva koje je otkriveno u grobnici Hermopolis u Gornjem Egiptu i koji datira iz perioda od 2055. do 1650. godine pre nove ere, dodavši da su crteži na spisu dosta detaljniji.

Prema rečima istraživača, veruje se da postoji duga istorija preslikavanja crteža koji su se prvo našli u rukopisu, a zatim i na sarkofazima dosta kasnije.

Takođe, treba napomenuti da su kožni rukopisi iz drevnog Egipta veoma retki pošto se koža raspada vremenom. Većina egipatskih tekstova je napisano na papirusu koji bez problema opstaje u suvim temperaturnim uslovima Egipta.

Pre nekoliko hiljada godina, koža se smatrala jednim od najprestižnijih materijala za pisanje i koristila se za zapisivanje religijskih tekstova i važnih istorijskih događaja.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]