Naslovnica SPEKTAR Da li su dobro shvatili Putina: Kada Amerika ne može da vas...

Da li su dobro shvatili Putina: Kada Amerika ne može da vas zaštiti, možemo mi ali prvo da …

Bela kuća i dinastija iz Rijada oklevaju da se upuste u sukob s Teheranom, ali se Saudijska Arabija godinama ubrzano naoružava i smanjuje vojnu prednost svog neprijatelja

zvesne doze podrugivanja mora da jeste bilo u ponudi Vladimira Putina Saudijskoj Arabiji da ona od Rusije, umesto od svog najvernijeg saveznika Amerike, kupi protivvazdušne sisteme za zaštitu od napada kakav je ovog vikenda pogodio saudijsku naftnu kompaniju.

[adsenseyu1]

Ali, moguće je da te reči dokazuju koliko je ruski predsednik ispravno pročitao situaciju i shvatio da ni u Rijadu ni u Vašingtonu još nema spremnosti za rat s Iranom, okrivljenim za taj napad, nego da sledi dizanje tempa u već oštroj trci u naoružanju na Bliskom istoku i pripremanje za sukob u onom času kad Iranci ne budu više u prednosti kakvu sada imaju.

Na malodušnost pri pomisli na rat u ovom trenutku upućuju i poslednje poruke iz Bele kuće i palate dinastije Sauda. Donald Tramp, inače uvek brz da optuži Iran, s danom zakašnjenja je ovog puta dospeo dotle da ipak označi režim u Teheranu kao najverovatnijeg krivca za bombardovanje „Saudi aramka”. Ali, dodao je da će ti podaci još biti proveravani i da on „svakako ne želi rat s bilo kim”.

[adsenseyu5]

Saudijci, pak, od kojih je prethodno tražio potvrdu da je Iran krivac, saopštili su samo to da su sigurni da su napadnuti iranskim oružjem, i to ne iz Jemena, to jest od tamošnjih, Teheranu bliskih pobunjenika Hutija, koji su preuzeli odgovornost za udar na naftne pogone.

Za Saudijsku Arabiju je donekle svejedno da li su dronovi i projektili stigli iz Jemena ili sa severa i severozapada, odnosno direktno iz Irana ili iz Iraka, gde takođe ima proiranskih paravojnih grupa.

U oba slučaja, Saudijci su se pokazali potpuno bespomoćnima pred napadom koji se „prošetao” duboko u njihovu teritoriju i na još neodređeno vreme oštetio ključna postrojenja industrije od koje njihova privreda i čitava država žive. Osim u Jemenu i Iraku, proiranske milicije, koje već imaju ili pokušavaju da pribave raketni arsenal, Saudijska Arabija naspram sebe ima i u Siriji i Liban.

I, naravno, tu su projektili smešteni u samom Iranu, koji se svaki čas hvali time kako njima može dosegnuti bilo koju tačku na Bliskom istoku. Ni sa američkim predsednikom zainteresovanijim za taj region nego što je to Tramp, Saudijcima bezbednost ne bi bila garantovana.

Ono što Iranci još nemaju, ali bi relativno brzo mogli napraviti, jeste atomska bomba. Saudijska Arabija je još ranije poručila da će u tom slučaju takođe da je proizvede.

[adsenseyu5]

Ako bi na sklapanju takve bombe zaista počeo da radi još jedan njihov rival u mnogim pitanjima, Turska, kao što je to nedavno sugerisao njen predsednik Redžep Tajip Erdogan, Saudijci bi imali još jedan razlog da se hitro bace na prenos nuklearne tehnologije iz SAD. To im Tramp, u saradnji s američkim lobistima, ubrzano pokušava priuštiti, doduše, zvanično samo u civilne svrhe, bar do daljeg. U pregovorima o nuklearnoj tehnologiji sa Saudijcima već su i Rusi, Kinezi, Francuzi i Južnokorejci.

Rusija vidno računa na Saudijsku Arabiju i u svojim nastojanjima da proda još više oružja na Bliskom istoku. Kremlj je udvostručio svoj izvoz ratne tehnologije u taj region, koji je u proteklih pet godina kupio 87 odsto više oružja nego u prethodnoj polovini decenije.

Saudijci su u istom razdoblju, prema podacima Stokholmskog instituta za proučavanje međunarodnog mira (SIPRI), postali glavni svetski uvoznik naoružanja. Većinu toga još nabavljaju od SAD, ali ni na ruske ponude nemaju razloga da se mršte kad nisu gadljivi ni na oružje iz Turske, s kojom se inače odmeravaju s podozrenjem.

Iran je, usled embarga Ujedinjenih nacija, kupio svega 0,9 procenata naoružanja koje je stiglo na Bliski istok od 2014. do 2018. godine. Saudijci, dakle, već čine sve ne bi li, u odnosu na najvećeg neprijatelja, smanjili svoj zaostatak u ratnoj industriji.

U to se uklapa i ranije najavljeni plan princa prestolonaslednika Muhameda bin Salmana za stvaranje domaćih oružarskih kompanija. Kako je pre nekoliko dana javio „Ashark el Avsat”, saudijska država je počela da prima zahteve preduzeća zainteresovanih za dobijanje licence s kojom bi mogli raditi u toj branši.

Za saudijski rat s Iranom trenutak možda još nije povoljan, ali radi se na tome da mu se približi.

(Politika.rs)

[adsenseyu5]