Naslovnica IZA OGLEDALA Da li je naš univerzum hologram?

Da li je naš univerzum hologram?

fgdsh43hfdi

[adsenseyu2]

Čudno je pomisliti da donedavno ideja o tome da je vreme iluzija nije delovala ozbiljno. Ipak, danas je to rasprostranjeno verovanje, naročito među fizičarima.

Vreme bi zaista moglo biti nešto nepostojeće, prosta stvar percepcije. Međutim, šta ako su i drugi aspekti naše realnosti jednako iluzorni? Šta ako je i prostor proizvod naše percepcije?

Ovakva pitanja sebi postavljaju razni vodeći fizičari, a mnogi od njih misle da unvierzum u stvari nije trodimenzionalni prostor. Neki fizičari čak veruju da je univerzum u kojem živimo hologram.

Ideja nije da je univerzum neka vrsta lažne simulacije Matriksa, već da, iako izgleda kao da živimo u trodimenzionalnom univerzumu, u stvari naš svet ima samo dve dimenzije. To se zove hologramski princip.

Sve se svodi na to da neka dvodimenzionalna površina sadrži sve podatke koji su potrebni da se naš svet u potpunosti opiše, a oni se projektuju kao hologram u tri dimenzije. Mi poput likova na TV ekranu živimo na ravnoj površini koja deluje kao da ima dubinu.

[adsenseyu4]

To možda zvuči apsurdno, ali kada fizičari pretpostave da je tako u svojim proračunima, svi veći problemi fizike – poput prirode crnih rupa i povezivanja gravitacije i kvantne mehanike – postaju mnogo lakši za rešavanje. Ukratko, zakoni fizike imaju više smisla kada se napišu u dve dimenzije umesto u tri.

Naravno, ne postoji dokaz za to. Naučnici čak ne mogu ni da se dogovore kojom metodom bi dokazali ovu teoriju. Ipak, to ih ne sprečava da pokušavaju.

Trenutno ne postoji nikakav univerzalan test koji bi potvrdio ovu ideju. Ipak, neki fizičari veruju da hologramski princip predviđa kako postoji ograničeni prostor za informacije pošto naš naizgled 3D prostor definiše ograničena količina dvodimenzionalnih informacija. „Realnost ima ograničenu količinu informacija, kao kada gledate film preko interneta ali nemate dovoljno brz internet, tj. ne možete da propustite dovoljno veliku količinu podataka odjednom“, rekao je Kreg Hogan iz Fermilab-a.

Hogan i drugi koriste instrument po imenu holometar kako bi pronašli vezu između te ograničenosti i količine informacija koja može da protekne. Ukoliko zaista postoji veza, to bi mogao biti dokaz da živimo u hologramu.

Kako ćemo se pomiriti sa činjenicom da ništa od onoga što nas okružuje nije stvarno?

Webtribune.rs

[adsenseyu2]

[adsenseyu1]